Παρασκευή, 31 Ιανουαρίου 2014

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΕΣ Α΄ ΚΑΙ Β΄

Για τους αγώνες της Κυριακής του τμήματος παγκορασίδων α΄, καλούνται οι εξής αθλήτριες, ώστε να είναι στις 12:30 στο κλειστό ''ΑΡ. ΠΑΠΑΜΙΧΑΗΛ'', για να υποδεχτούμε τον Πήγασο: Ιωάννου, Αγγέλη, Σταμπολίου, Λιόλιου, Αντωνοπούλου, Χάνου Στ., Στοίτσεβα, Ευσταθιάδου, Αμοιρίδου, Βέκκου, Συναπίδου, Μοίρα.
Για το β΄ τμήμα καλούνται οι εξής αθλήτριες να προσέλθουν στις 14:30 στο γυμναστήριο ''ΑΡ. ΠΑΠΑΜΙΧΑΗΛ´', όπου θα αντιμετωπίσουμε τη Άμιλλα: Χίου, Χάνου Κ., Βουλγαράκη, Κούτσου, Νουρλιάδη, Πετρινώλη, Μαρκουτσά, Φώτου, Δριβάκου, Παπαδοπούλου, Νόου, Θωμαίδου.
Για τους παμπαίδες θα υπάρξει ανακοίνωση αύριο το πρωί. 

ΧΑΝΙΑ - ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ 3-1 ΓΙΑ ΤΗΝ Α2 ΑΝΤΡΩΝ

Η φωτογραφία του αγώνα είναι από το liberovolley11.blogspot.gr
Με ήττα συνοδεύτηκε η πρώτη μας επίσκεψη στο νησί της Κρήτης, συγκεκριμένα στα Χανιά, από την τοπική ομάδα με 3-1 (25-19, 20-25, 25-20, 25-14).
Η ομάδα μας έπαιξε πάρα πολύ καλό βόλει και απείλησε τα Χανιά, που βρίσκονται στη 2η θέση της βαθμολογίας με απώλεια πόντου ή πόντων, αλλά ''άλλαι αι βουλαί'' του άρχοντα του αγώνα.
Στο 1ο σετ, τα Χανιά πήραν από την αρχή διαφορά στο σκορ και προηγήθηκαν με 1-0 σχετικά εύκολα. Αυτή η διαφορά χτίστηκε βέβαια, από τα 6 τουλάχιστον ανάποδα σφυρίγματα του πρώτου διαιτητή.
Στο 2ο σετ, η ομάδα μας πεισμωμένη, κατάφερε να ισοφαρίσει αφού είχε πάρει διαφορές από την αρχή του, με 5-10, 14-18, 15-21.
Στο 3ο σετ, η ομάδα μας μπήκε με αναπτερωμένο ηθικό, ήταν κοντά στο σκορ, μέχρι το 19-19, αλλά και πάλι έδρασε η σφυρίκτρα με αποτέλεσμα τα Χανιά να προηγηθούν με 2-1.
Στο 4ο σετ, οι ικμάδες της ομάδας μας είχαν τελειώσει, αφού έβλεπαν ότι δεν υπήρχε περίπτωση να φύγουν τουλάχιστον με ένα υπερπολύτιμο βαθμό και παραδόθηκαν.
Ας ελπίσουμε ότι αυτή η εμφάνιση της ομάδας μας, θα συνεχιστεί και στους επόμενους αγώνες, οι οποίο όλοι είναι κρίσιμοι για τη σωτηρία μας στην Α2.
Και αφού μπορέσαμε για μια ακόμα φορά, να κοιτάξουμε στα μάτια την ομάδα των Χανίων, η οποία έχει απείρως πολλαπλάσιο προυπολογισμό από το δικό μας, γιατί να μην τα καταφέρουμε.
Θα πρέπει να σημειωθεί ότι και στον αγώνα του 1ου γύρου, τον οποίο κέρδισαν τα Χανιά με 3-2, η ομάδα μας αδικήθηκε κατάφωρα από τη διαιτησία του κ. Μόσχου. 
Με πολλά λάθη σε βάρος της ομάδας μας οι κ.κ. Καρπουζάς και Αγγελίδης.
ΣΦΠ ΧΑΝΙΩΝ: (Μπουμπούκη) Καλογεράκης, Πλίκας, Κόκκινος, Γκιρτζίκης, Φίνος, Ωρολογάς, Τεφτσής (λ), Χαραλαμπίδης (λ), Παλιουδάκης, Γλυνιαδάκης.
ΔΑΣ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ: (Πλήθης) Ρεζκ, Κογκαλίδης Κ.Γ., Στρατηγός, Εξαδάκτυλος, Τραπεζουντίδης, Χριστόπουλος, Βογιατζίδης (λ), Φύτρος, Κογκαλίδης Κ.Λ., Μπουλγάρου.
Στους υπόλοιπους αγώνες της 13ης αγωνιστικής:
ΡΕΘΥΜΝΟ - ΤΑΤΑΥΛΑ 3-1
ΟΦΗ - ΟΔΥΣΣΕΑΣ 2-3
ΓΕΡΑΚΑΣ - ΙΩΝΙΚΟΣ 3-2
ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΙΚΟΣ - ΚΥΖΙΚΟΣ Ν. ΠΕΡΑΜΟΥ 1-3
ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ - ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ 3-0

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
1. ΑΟΝ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ (38-08) 36
------------------------------------------------------
2. ΣΦΠ ΧΑΝΙΩΝ (35-14) 32
-----------------------------------------------------
3. ΚΥΖΙΚΟΣ Ν. ΠΕΡΑΜΟΥ (33-19) 28
4. ΑΣ ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΙΚΟΣ (29-22) 24 (6)
5. ΑΟ ΟΔΥΣΣΕΑΣ (29-20) 24 (0)
6. ΑΟ ΤΑΤΑΥΛΑ (23-30) 16
7. ΟΠΕ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (22-30) 15 
8. ΟΦ ΓΕΡΑΚΑ (21-26) 13 (3) (4-3)
9. ΔΑΣ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ (21-32) 13 (3) (3-4) 
---------------------------------------------------------------
10. ΟΦΗ (19-32) 12 (0)
11. ΓΣ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ (15-34) 10
12. ΑΣ ΙΩΝΙΚΟΣ Ν.Φ. (19-36) 09
Σε ότι αφορά τη μάχη της ανόδου, τα Χανιά και η Αργυρούπολη έχουν πάρει σημαντικό προβάδισμα για τα μπαράζ ανόδου, ενώ οι Πανερυθραικός, Οδυσσέας και Κύζικος έχουν χάσει σημαντικό έδαφος.
Στη μάχη του υποβιβασμού, στην καλύτερη κατάσταση παραμένει ο Γέρακας, ενώ αμέσως μετά ΟΦΗ και Ρέθυμνο έχουν κερδίσει έδαφος, με τους Ιωνικό, Πανελλήνιο και Δραπετσώνα, να θεωρούνται τα φαβορί για τον υποβιβασμό. Όλα αυτά, βάσει του ήδη διαμορφωμένου προγράμματος. Άρα, θα χρειαστεί η υπέρβαση για τη σωτηρία της ομάδας μας, με αρχή από τον αυριανό αγώνα με την Πέραμο. Απ΄ ότι φαίνεται ο αναπνευστήρας, θα μείνει πάνω μας για καιρό ακόμα.

Η 14η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΗΣ Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

 
Ο Ολυμπιακός δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα απέναντι στους Μακεδόνες, φτάνοντας στη νίκη με 3-0, που τον έφερε ένα βαθμό πίσω από την ΑΕΚ.

Μία ακόμα εύκολη νίκη με 3-0 πέτυχε η γυναικεία ομάδα του Ολυμπιακού, με θύμα αυτή τη φορά τους Μακεδόνες.
Οι "ερυθρόλευκες" συνάντησαν αντίσταση μόνο στο 1ο σετ, με αποτέλεσμα να βρεθούν και πάλι στο -1 από την πρωτοπόρο ΑΕΚ, με τα Βριλήσσια όμως να έχουν ένα παιχνίδι λιγότερο, αυτό με τον Παναθηναϊκό την Κυριακή.
Ο Πανναξιακός έχασε το πρώτο σετ από τους Ίωνες, αλλά στη συνέχεια ήταν σαρωτικός, παίρνοντας μάλιστα το 3ο σετ με 25-8, και νίκησε με 3-1.
Βαθμολογική ανάσα για τον Ηρακλή Κηφισιάς, που επικράτησε της Σταυρούπολης με 3-0, χωρίς να επιτρέψει στην αντίπαλό του να ξεπεράσει τους 18 πόντους σε κανένα από τα τρία σετ.

Τα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής:


Παρασκευή 24/01
Ηρακλής - ΑΕΚ 0-3 (19-25, 23-25, 19-25)

Σάββατο 25/01
Ηρακλής Κηφισιάς - Σταυρούπολη 3-0 (25-11, 25-18, 25-12)
Μακεδόνες - Ολυμπιακός 0-3 (22-25, 15-25, 10-25)
Ίωνες - Πανναξιακός 1-3 (25-23, 14-25, 8-25, 20-25)

Κυριακή 26/01
Μαρκόπουλο - Ρέθυμνο 3-2 (23-25, 25-19, 20-25, 25-20, 15-8)
Παναθηναϊκός - Βριλήσσια 3-1 (25-20, 25-27, 25-19, 25-13)
sport24.gr


Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
1. ΑΕΚ (39-07) 37
2. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (38-07) 36
3. ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ (39-14) 35
4. ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (33-17) 32
---------------------------------------------
5. ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ (31-21) 27
6. ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ (24-30) 18 
7. ΡΕΘΥΜΝΟ (21-33) 15 (4) 
8. ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ (21-30) 15 (2)
9. ΗΡΑΚΛΗΣ Θ. (19-31) 14
-----------------------------------------
10. ΗΡΑΚΛΗΣ Κ. (18-35) 10
11. ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗ (09-38) 05 (2)
12. ΙΩΝΕΣ (11-37) 05 (1)
 

ΣΕ ΖΩΝΤΑΝΗ ΜΕΤΑΔΟΣΗ Ο ΑΥΡΙΑΝΟΣ ΑΓΩΝΑΣ ΤΗΣ Α2 ΑΝΤΡΩΝ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ - Ν. ΠΕΡΑΜΟΣ

Ένας ακόμα αγώνας του αντρικού μας τμήματος θα μεταδοθεί σε ζωντανή διαδικτυακή μετάδοση σε παραγωγή του sportshero.gr.
Συγκεκριμένα αύριο στις 20:00, θα μεταδοθεί ο αγώνας ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ - ΚΥΖΙΚΟΣ Ν. ΠΕΡΑΜΟΥ, για το πρωτάθλημα της Α2.
Πρόκειται για ένα σημαντικό αγώνα, από τον οποίο η ομάδα μας, θα προσπαθήσει να διεκδικήσει τουλάχιστον ένα βαθμό, απέναντι στην ιδιαίτερα φορμαρισμένη τον τελευταίο καιρό ομάδα της Ν. Περάμου, η οποία βρίσκεται στην 3η θέση της βαθμολογίας με 25 βαθμούς, ενώ η ομάδα μας στην 9η με 13 βαθμούς.
Η μετάδοση του αγώνα, είναι μια προσφορά του LIPTON ICE TEA και του Κέντρου Δια Βίου Μάθησης ACADEMY SKILLS Hρώων Πολυτεχνείου 34 - Ελευσίνα  και θα μεταδοθεί από τους ιστότοπους sportshero.gr, volleynews.gr, volleyball.gr.

Πέμπτη, 30 Ιανουαρίου 2014

Η 14η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΗΣ Α1 ΑΝΤΡΩΝ


Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης, ο Ολυμπιακός και ο Φοίνικας Σύρου πήραν νίκες με 3-0 επί του Παμβοχαϊκού, της Νίκης Αιγινίου και του Άρη αντίστοιχα.
 
 
Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης εξακολουθεί να "καθαρίζει" τα... εύκολα ματς κι έτσι συνεχίζει χωρίς απώλειες στο κυνήγι της πρώτης θέσης στην κανονική περίοδο.
Η ομάδα του Σάκη Μουστακίδη νίκησε με 3-0 τον Παμβοχαϊκό, παίρνοντας εύκολα τα δύο πρώτα σετ, αλλά εξαιρετικά δύσκολα το τρίτο.
Έτσι, παρέμεινε στο +5 από τους διώκτες του, μία εβδομάδα πριν φιλοξενήσει το final-4 του League Cup, όπου είναι και το φαβορί για τον πρώτο τίτλο της χρονιάς.
Τα σετ: 25-22, 25-15, 34-32
ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Ράιτς 18 (14/25 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Μιγιάιλοβιτς 19 (17/25 επ, 2 άσσοι, 64% υπ - 55% άριστες), Σιδηρόπουλος, Γραμματικάκης 7 (5/7 επ, 2 μπλοκ), Δαλακούρας Αν. 10 (8/17 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 72% υπ - 59% άριστες), Ανδρεάδης 8 (5/9 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Δαρίδης (λ - 67% υπ - 61% άριστες), Αγγελόπουλος
ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Στ. Καζάζης): Κράουσε, Ποτότσνικ 11 (10/14 επ, 1 άσσος, 76% υπ - 68% άριστες), Κουζούνης 11 (7/22 επ, 4 μπλοκ, 71% υπ - 71% άριστες), Ντόκιτς 15 (13/30 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κανέλλος 8 (6/11 επ, 2 μπλοκ), Παπαδόπουλος Χρήστος 7 (5/7 επ, 2 μπλοκ) / Ζήσης (λ. - 78% υπ - 74% άριστες), Παπαδόπουλος Παναγιώτης, Μάρκου, Ασπιώτης
Διατηρήθηκε δεύτερος ο Ολυμπιακός μετά το άνετο πέρασμά του από το Αιγίνιο και τη νίκη του με 3-0 επί της Νίκης. Οι "ερυθρόλευκοι" είχαν σε πολύ καλή μέρα τον Καλντέιρα (μόνο επιθετικά), αλλά και τον Μπόγιαν Γιορντάνοφ.
Τα σετ: 20-25, 16-25, 24-26
ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Μέλκας): Αναστασιάδης 1 (1 άσσος), Νταλίγκι 5 (5/9 επ), Μαυροβουνιώτης 1 (1/13 επ, 86% υπ - 71% άριστες), Μακ Λάχλιν 11 (10/15 επ, 1 μπλοκ, 58% υπ - 33% άριστες), Χαραλαμπίδης 6/7 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Παλέντζας 17 (15/34 επ, 2 άσσοι) / Αγγελής (λ. - 59% υπ - 52% άριστες), Γεωργόπουλος Β., Μπλανκενάου 1 (1/1 επ), Βουλκίδης, Γεωργόπουλος Αλ.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δ. Καζάζης): Χριστοφιδέλης 14 (12/20 επ, 2 άσσοι, 62% υπ - 54% άριστες), Γιούρισιτς 4 (2/3 επ, 2 μπλοκ), Καλντέιρα 13 (12/17 επ, 1 μπλοκ, 33% υπ - 22% άριστες), Γιορντάνοφ 18 (17/34 επ, 1 άσσος), Σμαραγδής 6 (4/4 επ, 2 μπλοκ), Κουρνέτας / Στεφάνου (λ. - 56% υπ - 44% άριστες), Μαρούλης, Κιόσης, Σωτηρίου
Με τον Ντιάτσκοβ να έχει εξαιρετικά ποσοστά στην επίθεση, ο Φοίνικας Σύρου δεν αντιμετώπισε προβλήματα απέναντι στον Άρη επιστρέφοντας στις νίκες μετά από δύο συνεχόμενες ήττες από ΑΟ Κηφισιάς και Ολυμπιακό.
Οι νησιώτες επικράτησαν με 3-0 και παρέμειναν στη 2η θέση της βαθμολογίας, ισόβαθμοι με τον Ολυμπιακό.
Τα σετ: 25-19, 25-22, 25-21
ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Ανδρεόπουλος): Τερζής 2 (1/2 επ, 1 μπλοκ), Τσας 17 (12/23 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Γιάνουσεκ 4 (4/9 επ, 48% υπ - 20% άριστες), Ντιάτσκοβ 17 (15/19 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 35% υπ - 24% άριστες), Τακουρίδης 8 (5/8 επ, 3 μπλοκ), Πελεκούδας 4 (2/4 επ, 2 μπλοκ) / Παπαδημητρίου (λ. - 57% υπ - 0% άριστες), Λάππας, Σφενδυλάκης 1 (1 άσσος)
ΑΡΗΣ (Φίνος): Κυριακίδης 5 (5/16 επ, 30% υπ - 20% άριστες), Παπαδημητρίου 10 (7/17 επ, 3 άσσοι, 71% υπ - 41% άριστες), Χαριτωνίδης 1 (1/1 επ), Χατζηπαραδείσης 5 (3/9 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γάτσης 4 (4/10 επ), Αρμενάκης 17 (15/28 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Γκαράς (λ. - 65% υπ - 53% άριστες), Τσομπάνογλου, Ίλιτς
Μετά από τέσσερις συνεχόμενες ήττες, η Λαμία επέστρεψε στις νίκες, καθώς επιβλήθηκε της Παναχαϊκής με 3-1 στο "Χαλκιοπούλειο". Έτσι, απομακρύνθηκε από τις ομάδες που βρίσκονται στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.
Τα σετ: 25-20, 25-21, 25-27, 25-23
ΛΑΜΙΑ (Δεληκώστας): Βανς 12π (11/28 επ, 1 μπλοκ, 67% υπ - 33% άριστες), Όλιεμαν 20 (16/40 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Δημητριάδης 5 (2/2 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Καββαδάς 7 (5/7 επ, 2 μπλοκ), Παπαδόπουλος 8 (6/10 επ, 2 μπλοκ), Ριζόπουλος 17 (17/36 επ, 76% υπ - 48% άριστες) / Εφραιμίδης (λ, 63% υπ - 49% άριστες), Παπακυριακού, Καρβούνης, Μητρόπουλος
ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Λυκούδης): Γκοτς 23 (22/39 επ, 1 μπλοκ, 46% υπ - 29% άριστες), Σαρικεΐσογλου 7 (6/25 επ, 1 άσσος, 56% υπ - 31% άριστες), Λιβαθηνός 2 (1/2 επ, 1 μπλοκ), Ρουμελιώτης Νίκος 22 (20/46 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ρουμελιώτης Παναγιώτης 5 (5/10 επ), Βλαχοστάθης 8 (4/8 επ, 4 μπλοκ) / Βασιλάκος (λ, 45% υπ - 30% άριστες), Ρουμελιώτης Μένιος (λ, 56% υπ - 56% άριστες), Ντονάς, Μαυραγάνης, Πεφάνης 1 (1/1 επ)

Τα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής:


Παρασκευή 24/01
Παναθηναϊκός - ΑΕΚ 3-2 (27-29, 25-22, 27-25, 29-31, 20-18)

Σάββατο 25/01
Φοίνικας Σύρου - Άρης 3-0 (25-18, 25-22, 25-21)
Νίκη Αιγινίου - Ολυμπιακός 0-3 (20-25, 16-25, 24-26)
Λαμία - Παναχαϊκή 3-1 (25-20, 25-21, 25-27, 25-23)
Εθνικός Αλεξανδρούπολης - Παμβοχαϊκός 3-0 (25-22, 25-15, 34-32)

Κυριακή 26/01
ΠΑΟΚ - ΑΟ Κηφισιάς 2-3  (25-22, 20-25, 27-25, 21-25, 12-15)
sport24.gr

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
1. ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛ. (41-13) 37 
2. ΦΟΙΝΙΚΑΣ Σ. (36-15) 32
3. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (36-16) 32
4. ΑΟ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (36-18) 31
---------------------------------------
5. ΑΕΚ (32-26) 25
6. ΑΣ ΑΡΗΣ (28-30) 20
7. ΠΑΟΚ (26-32) 19
8. ΓΣ ΛΑΜΙΑΣ (22-29) 18
------------------------------------------------
9. ΜΑΣ ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (16-34) 11
10. ΓΑΣ ΠΑΜΒΟΧΑΙΚΟΣ (18-36) 10
11. ΑΟ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (15-37) 09
12. ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ (18-38) 08

Τετάρτη, 29 Ιανουαρίου 2014

ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0-3 ΣΤΙΣ ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ Α΄

Την Παρασκευή το βράδι τσουνάμι σηκώθηκε στο λιμάνι του Πειραιά, ανέβηκε από το γκρεμό της Δραπετσώνας και εισχώρησε στο κλειστό μας, αλλά μόνο στην πλευρά της ομάδας μας,  με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να εκμεταλευτεί την πλημμύρα μας, να κερδίσει με 3-0 (15-25, 14-25, 24-26), την α΄ ομάδα των κορασίδων, στην πρεμιέρα της β΄ φάσης του πρωταθλήματος.
Ντιάνα ΠΟΠΟΒΑ
Η ομάδα μας, δυστυχώς στον αγώνα αυτό, έδειξε τον κακό της εαυτό, εμφανίστηκε απροετοίμαστη και υποτάχτηκε στο πολύ καλό σέρβις των κοριτσιών του Ολυμπιακού. Οι υποδοχές μας ήταν πολύ κακές (έκπληξη), παιχνίδι δε μπορούσε να γίνει, με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να πάρει μια εύκολη νίκη, αλλά και σημαντικό προβάδισμα για την πρόκριση.
Μόνο στο 3ο σετ, η ομάδα μας έπαιξε το βόλει που μπορεί, πήρε μεγάλες διαφορές με 8-2, 10-4, 12-5, 15-6, 16-9, 22-18, πήγε πρώτη στο σετ μπολ, αλλά ο Ολυμπιακός πιο ψύχραιμος στο τέλος με σερί 0-3 πήρε σετ και αγώνα.
Ο αγώνας αυτός που μπορεί να χάσαμε, καθόλου δε μας βγάζει από την πορεία και το στόχο μας, αλλά θα πρέπει άμεσα να βγάλουμε αυτήν την κακή παρένθεση από το μυαλό μας, να επικεντρωθούμε στον επόμενο αγώνα με το Μίλωνα, ώστε μαζί με τον Ολυμπιακό να πάρουμε προβάδισμα για την πρόκριση.
Πολύ καλή η διαιτησία του κ. Τριανταφυλλόπουλου και της κας. Καλιγέρη.
ΔΑΣ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ: (Πλήθης) Αμοιρίδου, Ιωάννου, Βεντούρη, Λιόλιου, Πόποβα, Μπουρέλι, Παπαδόγγονα (λ), Σαλτουρίδου, Στοίτσεβα, Χάνου Στ., Αγγέλη.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ: (Σαραντίτης - Κυριακάκης) Αθανασοπούλου, Ζάππα, Τσαλικούση, Κανάκη, Πολυμεροπούλου, Μπόζα, Γκόλφη (λ), Αδαμοπούλου, Λουκάτου, Ζουμίδη, Καίσαρη.
Στον άλλο αγώνα του όμιλου μας ΜΙΛΩΝΑΣ - ΠΕΙΡΑΙΚΟΣ 3-0 
 
 

ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ - ΠΗΓΑΣΟΣ 0-3 ΓΙΑ ΤΗ Β΄ ΕΘΝΙΚΗ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Ακόμα μία εντός έδρας ήττα, υπέστη το γυναικείο μας τμήμα, αυτή τη φορά από τον ΑΟ ΠΗΓΑΣΟ ΧΑΙΔΑΡΙΟΥ με 0-3 (14-25, 10-25, 22-25).
Χριστίνα ΦΙΚΑΙ
Αυτή τη φορά, η ομάδα μας δεν κατάφερε να αποδώσει ανάλογα με τις τελευταίες της εμφανίσεις, έγιναν πολλά λάθη και γενικά μόνο στο 3ο σετ μείναμε κοντά στο σκορ, ακολουθώντας σε ολόκληρη τη διάρκεια του τον Πήγασο.
Ο Πήγασος, παρουσίασε μια γεμάτη ομάδα, η οποία δεν άφηνε μπάλα να σκάσει κάτω, από τις συνεχόμενες επιθέσεις μας και αυτό συνετέλεσε στη μη ύπαρξη υπομονής από την ομάδα μας, με αποτέλεσμα να γίνονται τα εύκολα λάθη.
Ας ελπίσουμε ότι αυτή ήταν μια κακή παρένθεση και ότι από την επόμενη αγωνιστική θα επανέλθουμε στις πολύ καλές εμφανίσεις μας.
Άριστη η διαιτησία των κ.κ. Τοψιδάλη και Τριανταφυλλόπουλου.
ΔΑΣ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ: (Χατζηδημητρίου) Σιμιτζή, Καραγιαννίδου, Λαζαρίδου, Κοτζιάνογλου, Σπανού, Κολίγα, Φικάι (λ), Κρεμμύδα, Λιόλιου, Σειραγάκη.
ΑΟ ΠΗΓΑΣΟΣ: (Γεωργοπούλου) Μπαφατάκη, Ρεντούμη, Κολοβού, Γερουλάνου, Τζιορίδη, Μιχαλοπούλου, Καλλιανούδη (λ), Σταύρου, Παπαναγιώτου, Βλάχου, Πολυχρονάκη, Τσιούστα.
Στους υπόλοιπους αγώνες της 17ης αγωνιστικής:
ΙΚΑΡΟΣ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ 1-3
ΕΥΡΥΑΛΗ - ΙΛΙΟ 3-0
ΘΡΙΑΜΒΟΣ - ΑΠΟΛΛΩΝΙΟΣ 3-0
ΑΡΤΕΜΗ - ΙΡΙΔΑ 3-0
ΑΙΟΛΟΣ - ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ 0-3
ΦΟΙΝΙΚΑΣ - ΑΙΓΑΛΕΩ 0-3
ΡΕΝΤΗΣ - ΠΕΙΡΑΙΚΟΣ 3-0
 
 
Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
1. ΑΟ ΘΡΙΑΜΒΟΣ (51-02) 51
-----------------------------------------------------
2. ΑΟΝ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ (47-12) 43
-----------------------------------------------------
3. ΑΟ ΑΙΓΑΛΕΩ (42-14) 41
4. ΑΓΣ ΑΡΤΕΜΗ (43-16) 40 (3)
5. ΑΓΟΓ ΕΥΡΥΑΛΗ (43-14) 40 (0)
6. ΑΟ ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ (38-24) 34
7. ΑΟ ΠΗΓΑΣΟΣ ΧΑΙΔΑΡΙΟΥ (34-29) 29
8. ΑΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ (34-31) 27
9. ΑΕ ΡΕΝΤΗ (29-33) 24
10. ΠΕΙΡΑΙΚΟΣ ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ (27-37) 20 (3)
11. ΓΑΝ ΙΡΙΔΑ (23-35) 20 (0)
---------------------------------------------------------------
12. ΑΕ ΙΚΑΡΟΥ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (18-42) 11 (3)
13. ΑΣ ΦΟΙΝΙΚΑΣ (17-46) 11 (0)
14. ΟΦΑ ΑΠΟΛΛΩΝΙΟΣ (13-45) 08
15. ΑΕ ΑΙΟΛΟΣ ΤΑΥΡΟΣ (10-48) 06
16. ΔΑΣ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ (07-48) 03  
 
Σε ότι αφορά τη μάχη της κορυφής, ο Θρίαμβος φαίνεται ότι δεν θα έχει πρόβλημα να κατακτήσει το πρωτάθλημα και να κερδίσει την άνοδο του στην Α2, ενώ στη μάχη της κατάκτησης της 2ης θέσης, που οδηγεί στα μπαράζ ανόδου, προβάδισμα έχουν πάρει οι Αργυρούπολη και Άρτεμη, ακολουθούμενες από κοντά από τις Αιγάλεω και Ευρυάλη.
Στη μάχη του υποβιβασμού για τις 5 θέσεις, φαίνεται ότι ήδη καταδικασμένη είναι η Δραπετσώνα, ενώ φαβορί για τις υπόλοιπες θέσεις θεωρούνται μέχρι τώρα και κατά σειρά, βάσει προγράμματος οι Αίολος, Φοίνικας, Ίκαρος και Απολλώνιος, ενώ σε πολύ καλύτερη κατάσταση φαίνεται ότι είναι κατά σειρά οι Ρέντης, Ηλιούπολη, Ίριδα και Πειραικός.
 

Τρίτη, 28 Ιανουαρίου 2014

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ ΕΣΠΕΔΑ ΣΤΟΥΣ ΕΦΗΒΟΥΣ



Πρωταθλητής Εφήβων στην ΕΣΠΕΔΑ ο Ολυμπιακός (φωτό)Στον τελικό του φάιναλ-4 που έγινε στο κατάμεστο γυμναστήριο της Αργυρούπολης παρουσία πολλών φίλων του Ολυμπιακού αλλά και του βόλεϊ η ομάδα του Πειραιά νίκησε τον Μίλωνα 3-0 σετ. O Ολυμπιακός ήταν καλύτερος σε όλους τους τομείς και πήρε δίκαια τον τίτλο. Αξίζει να σημειωθεί πως για τρίτη συνεχόμενη χρονιά και τέταρτη συνολικά ο Μίλωνας πήρε την 2η θέση, ενώ η Αργυρούπολη πήρε την 3η θέση όπως και το 2013.

ΕΣΠΕΔΑ - Τελικοί Εφήβων
Mικρός τελικός: AON Aργυρούπολης - Ακάδημος 3-2 (25-16, 17-25, 23-25, 26-24, 15-11)
Τελικός 19.00: Ολυμπιακός - ΑΟΝΣ Μίλων 3-0 (25-16, 25-18, 25-21
ΚΑΤΑΤΑΞΗ
1.Ολυμπιακός
2.ΑΟΝΣ Μίλων
3.ΑΟΝ Αργυρούπολης
4.Aκάδημος

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σαραντίτης Σπύρος): Μελλές Νικόλαος, Γαλιώτος Μάρκος, Κάλας Πέτρος, Λαμπρινός Γιάννης, Μπερμπερίδης Τάσος, Ζήσης Βασίλειος / Τζανετουλάκος (λ), Μανίκας Γιώργος, Δεληπρίμης Μανώλης, Μήτσης Βασίλης, Μπαχάς Μιχάλης, Καρράς Κώστας
ΑΟΝΣ Μίλων (Γεωργούντζος Παναγιώτης): Αθανασόπουλος Κώστας, Παπασταματάτος Νίκος, Περγαμάλης Στράτος, Μπάκος Γιάννης, Τουρνάκης Αλέξανδρος, Πέτσης Παναγιώτης / Μανάτος Βλάσσης (λ), Περγαμάλης Γιώργος, Παπασταματάτος Μάκης, Σπυριούνης Κυριάκος, Παπαδόπουλος Αλέξανδρος, Κοταματάς Πάρης

ΧΡΥΣΗ ΒΙΒΛΟΣ ΕΦΗΒΩΝ - ΕΣΠΕΔΑ
2004: 1.ΑΕ Νίκαια, 2.Ολυμπιακός, 3.ΠΟΚ Εσπερος
2005: 1.Ολυμπιακός, 2.ΑΕ Νίκαια, 3.ΑΟΝΣ Μίλων
2006: 1.Ολυμπιακός, 2.ΑΕ Νίκαια, 3.ΑΟ Γ.Ζώη
2007: 1.Ολυμπιακός, 2.ΑΕ Νίκαια, 3.ΑΟ Γ.Ζώη
2008: 1.Ολυμπιακός, 2.Πανιώνιος, 3.ΔΑΣ Δραπετσώνα
2009: 1.Ολυμπιακός, 2.Πανιώνιος, 3.ΔΑΣ Δραπετσώνα
2010: 1.Ολυμπιακός, 2.ΑΟΝΣ Μίλων, 3.ΔΑΣ Δραπετσώνα
2011: 1.Ολυμπιακός, 2.ΑΣ Περιστέρι, 3.Πανιώνιος ΓΣ
2012: 1.Ολυμπιακός, 2.ΑΟΝΣ Μίλων, 3.Πανιώνιος ΓΣ
2013: 1.Ολυμπιακός, 2.ΑΟΝΣ Μίλων, 3.ΑΟΝ Αργυρούπολης
2014: 1.Ολυμπιακός, 2.ΑΟΝΣ Μίλων, 3.ΑΟΝ Αργυρούπολης, 4.Ακάδημος
volleynews.gr 

ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ - ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ 0-3 ΓΙΑ ΤΗ Β΄ ΕΘΝΙΚΗ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Με εντός έδρας ήττα ξεκίνησε ο β΄ γύρος του πρωταθλήματος για το γυναικείο μας τμήμα, από τον ΑΟΝ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ με 0-3 (23-25, 17-25, 21-25).
Στέλλα ΚΟΛΙΓΑ
Η ομάδα μας έπαιξε πολύ καλό βόλει και απείλησε με ήττα την Αργυρούπολη, η οποία διεκδικεί το πρωτάθλημα. 
Φτάσαμε πολύ κοντά στην κατάκτηση του 1ου και του 3ου σετ, αλλά στιγμιαία λάθη μας, παραχώρησαν τα σετς στην Αργυρούπολη.
Αποδεικνύεται για μια ακόμη φορά, ότι η ομάδα μας εχει σαφώς μεταμορφωμένο πρόσωπο, σε σύγκριση με το σύνολο του 1ου γύρου και με πάθος στη συνέχεια του πρωταθλήματος θα διεκδικήσουμε, ό,τι μας ανήκει.
Άριστη η διαιτησία των κ.κ. Τριανταφυλλόπουλου κα Πετρόπουλου.
ΔΑΣ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ: (Χατζηδημητρίου) Κολίγα, Σιμιτζή, Καραγιαννίδου, Λαζαρίδου, Κοτζιάνογλου, Σπανού, Φικάι (λ), Κρεμμύδα (λ), Μπουρέλι, Σειραγάκη, Ιωάννου.
ΑΟΝ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ: (Μυτσκίδης) Αλβέρτη, Λουκατάρη, Βάγια, Γκότση, Καραμπάγια, Πολυμερά, Μαθιουδάκη (λ), Σκυλάκου, Χαλκίδου, Σκούνα.
Τα υπόλοιπα αποτελέσματα της 16ης αγωνιστικής:
ΙΛΙΟ - ΙΚΑΡΟΣ 3-0
ΑΠΟΛΛΩΝΙΟΣ - ΕΥΡΥΑΛΗ 0-3
ΙΡΙΔΑ - ΘΡΙΑΜΒΟΣ 0-3
ΠΗΓΑΣΟΣ - ΑΡΤΕΜΗ 1-3
ΑΙΓΑΛΕΩ - ΑΙΟΛΟΣ 3-0
ΡΕΝΤΗΣ - ΦΟΙΝΙΚΑΣ 3-2
ΠΕΙΡΑΙΚΟΣ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ 2-3
 
 
Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
1. ΑΟ ΘΡΙΑΜΒΟΣ (48-02) 48
-----------------------------------------------------
2. ΑΟΝ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ (44-12) 40
-----------------------------------------------------
3. ΑΟ ΑΙΓΑΛΕΩ (39-14) 41
4. ΑΓΣ ΑΡΤΕΜΗ (40-16) 37 (3)
5. ΑΓΟΓ ΕΥΡΥΑΛΗ (40-14) 37 (0)
6. ΑΟ ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ (38-21) 34
7. ΑΟ ΠΗΓΑΣΟΣ ΧΑΙΔΑΡΙΟΥ (31-29) 26
8. ΑΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ (28-28) 22
9. ΑΕ ΡΕΝΤΗ (26-33) 21 
10. ΠΕΙΡΑΙΚΟΣ ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ (27-34) 20 (3)
11. ΓΑΝ ΙΡΙΔΑ (23-32) 20 (0)
---------------------------------------------------------------
12. ΑΕ ΙΚΑΡΟΥ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (17-39) 11 (3)
13. ΑΣ ΦΟΙΝΙΚΑΣ (17-43) 11 (0)
14. ΟΦΑ ΑΠΟΛΛΩΝΙΟΣ (13-42) 08
15. ΑΕ ΑΙΟΛΟΣ ΤΑΥΡΟΣ (10-45) 06
16. ΔΑΣ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ (07-45) 03 

ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ - ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 3-0 ΣΤΙΣ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΕΣ Α΄

Έλενα ΑΓΓΕΛΗ
Εντός έδρας νίκη με την οποία μπήκαν οι βάσεις για πρόκριση στη β΄ φάση του πρωταθλήματος, πέτυχε το α΄ τμήμα των παγκορασίδων μας, επί του ΓΣ ΠΑΝΙΩΝΙΟΥ με 3-0 (25-17, 25-14, 25-12).
Ο Πανιώνιος στο ξεκίνημα του αγώνα κατάφερε και αιφνιδίασε την ομάδα μας, προηγούμενος με 1-7. Γρήγορα όμως αντέδρασε η ομάδα μας, έκανε σερί 8-0 και από το σημείο αυτό και μετά παίζοντας πολύ καλό βόλει, δε δυσκολεύτηκε στη συνέχεια του αγώνα να κερδίσει με 3-0.
Άριστη η διαιτησία των κυριών Λιάκου και Σαράφογλου.
ΔΑΣ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ: (Πλήθης) Αμοιρίδου, Βέκκου, Στοίτσεβα, Λιόλιου, Ιωάννου, Αγγέλη (αρχ. 6άδα), Χάνου Στ., Χάνου Κ., Ευσταθιάδου, Χίου, Νάκη.
ΓΣ ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: (Τοζίδης) Σαρρή, Παναγοπούλου, Φλιάκου, Μαλαπέτσα, Τασούλα, Παγώνη (αρχ. 6άδα), Σπύρου, Τσαπρουνή, Οικονόμου, Αγγελοκωνσταντή.
 
Στους υπόλοιπους αγώνες της 3ης αγωνιστικής:
ΑΙΟΛΟΣ - ΠΟΡΦΥΡΑΣ 0-3
ΤΕΛΑΜΩΝΑΣ - ΑΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ 3-0
ΤΡΑΧΩΝΕΣ - ΠΕΡΑ 3-0 
 
Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
1. ΔΑΣ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ (09-00) 06
2. ΑΟ ΤΡΑΧΩΝΕΣ (09-00) 06
3. ΓΣ ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (06-03) 05
4. ΑΟΦ ΠΟΡΦΥΡΑΣ (06-00) 04 
---------------------------------------------
5. ΑΣ ΠΕΡΑ (03-07) 04
6. ΑΟ ΤΕΛΑΜΩΝΑΣ (03-03) 03 (2)
7. ΑΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ (00-09) 03 (1)
8. ΑΕ ΑΙΟΛΟΣ ΤΑΥΡΟΣ (01-09) 03 (0)
9. ΑΟ ΠΗΓΑΣΟΣ ΧΑΙΔΑΡΙΟΥ (00-06) 02

Δευτέρα, 27 Ιανουαρίου 2014

Η 12η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΗΣ Α2 ΑΝΤΡΩΝ

Συνεχίστηκε η Α2 ανδρών με την 12η αγωνιστική και χαμόγελα σε Χανιά και ΜΕΝΤ. Οι Κρητικοί νίκησαν με 3-0 την Κύζικο Νεας Περάμου και συνεχίζουν να καταδιώκουν την Αργυρούπολη. Μεγάλη νίκη είχαμε και για τη ΜΕΝΤ που για τον 3ο όμιλο επικράτησε του άλλοτε σπουδαίου Ηρακλή. Όμως ένταση επικράτησε στον αγώνα του Ζαφειράκη με τον Αίαντα. Εκεί ο Γιάννης Αποστόλου του Ζαφειράκη αντίκρισε την κόκκινη κάρτα για διαμαρτυρία στο 3ο σετ, ενώ ο Μαριος Γκούγκουρας  του Αίαντα αποβλήθηκε από το παιχνίδι στο 4ο σετ για εξύβριση του δεύτερου διαιτητή για σφύριγμα του στο 13-12. 
Δημήτρης ΩΡΟΛΟΓΑΣ
1ος όμιλος

ΑΠΣ Κύζικος Ν. Περάμου - ΣΦΠ Χανίων 0-3 (17-25, 15-25, 19-25)
Κύζικος Νέας Περάμου (Κουμπλής): Καρανικολάου, Καρακίτσος, Αλεξόπουλος, Κούλας, Βαρδής, Μπεκιάρης/ Πλεμμένος (λ), Μπαρμπούνης (λ), Μούλος, Θεοδωρόπουλος, Ζαχαρόπουλος
Χανιά (Τσιακμάκης): Πλίκας, Κόκκινος, Γκιρτζίκης, Φίνος, Ωρολογάς, Καλογεράκης/ Τευτσής (λ), Μιχελάκης

ΑΣ Ιωνικός - ΟΠ Ρεθύμνου 3-2 (25-15, 27-25, 20-25, 21-25, 15-06)
Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας (Γκαραβέλης): Φιλιππαίος, Νικητάκης, Πατσιαλής, Καλογερόπουλος, Σπυρέας, Αναστόπουλος/ Μαγγανάς (λ), Γκιόκας, Βαρδής, Κοντάρης, Οικονόμου
ΟΠΕΡ (Μπουρμπάκης): Μαρκίδης, Παπαδάκης, Χνάρης, Διαμαντάκης, Μονιάκης, Πελτέκης/ Λαδάκης (λ), Γεωργακόπουλος, Ταταράκης, Ξυλούρης

Ταταύλα - Αργυρούπολη 0-3 (15-25, 23-25, 17-25)

Πανερυθραϊκός - Οδυσσέας Αμαρουσίου 3-1 (25-19, 21-25, 25-19, 25-23)

Πανελλήνιος - ΟΦΗ 3-1 (25-23, 25-15, 23-25, 25-19)
 Δραπετσώνα - ΟΦ Γέρακα 3-1 (28-30, 27-25, 25-20, 25-22)
 
Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
1. ΑΟΝ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ (35-08) 33
------------------------------------------------------
2. ΣΦΠ ΧΑΝΙΩΝ (32-13) 29
-----------------------------------------------------
3. ΚΥΖΙΚΟΣ Ν. ΠΕΡΑΜΟΥ (30-18) 25
4. ΑΣ ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΙΚΟΣ (28-19) 24 (6)
5. ΑΟ ΟΔΥΣΣΕΑΣ (29-20) 24 (0)
6. ΑΟ ΤΑΤΑΥΛΑ (22-27) 16
7. ΔΑΣ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ (20-29) 13
8. ΟΠΕ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (19-29) 12 
9. ΟΦ ΓΕΡΑΚΑ (18-24) 11 (3)
------------------------------------------
10. ΟΦΗ (17-29) 11 (0)
11. ΓΣ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ (15-31) 10
12. ΑΣ ΙΩΝΙΚΟΣ Ν.Φ. (17-33) 08

2oς όμιλος

Παλλήνη - Ερμής Πατρών 3-0 (25-15, 25-20, 25-18)
Παλλήνη (Καραμαρούδης): Μανιάτης, Ανάγνου, Ψάρρης, Αντωνάκης, Τσικάτος, Κουλοχέρης/ Τσαδήμας (λ), Μοσχοβάκης, Λυκούρεσης, Μάρκου, Βλαχάκης
Ερμής Πατρών (Σταματόπουλος): Βασιλόπουλος. Κοντοδημόπουλος, Μαμμάσης, Χασάπης, Κανάς, Κόζης/Σακκάς (λ), Μαθιουδάκης, Ξένος, Αλτάνης

ΑΟΝΣ Μίλων - ΑΚ Ζωγράφου 3-0 (25-19, 25-11, 25-17)
Μίλων (Nτόζης): Κεχράς, Αναστασόπουλος, Περγαμάλης Ε., Σαμπανάι, Σπυριούνης, Τουρνάκης/ Αθανασόπουλος (λ) Παπασταματάτος Ν., Περγαμάλης Γ. Παπασταματάτος Γ
Ζωγράφου (Λοϊζίδης): Κακλαμανάκης, Κωλέττης, Ξένος, Παπουλής, Μαρκάκης, Παπαντωνίου/ Μπαρέκας (λ), Δικτυόπουλος, Βενιζέλος

ΑΓΣ Ιωαννίνων - Κολλέγιο Αθηνών 0-3 (12-25, 19-25, 14-25)
ΑΓΣΙ (Θεοδωράκης): Αποστόλου, Κλούρας, Γεωργάκης, Παπανικολάου, Οικονόμου, Μάντζιος Φ./ Μυλωνάς (λ), Τσουμάνης, Τσίρης, Μητσόπουλος , Χόνδρος
Κολλέγιο Αθηνών (Γαβριήλ): Μάντζιος, Κοτσιλιάνος, Σωτηρίου, Ζουπάνι, Αριστόπουλος, Χριστοφίδης/ Μπούρας (λ), Πολυμερόπουλος, Μιχαλόπουλος, Αρμόνης, Ρεσθένης

ΑΕΠ Ολυμπιάς - ΣΠΑ Καρδίτσας 0-3 (15-25, 20-25, 14-25)

AO Καλαμάτα 80 - ΑΣ Αίας Μαλεσίνας 3-0 α.α. 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
1. ΣΑ ΚΟΛΛΕΓΙΟ (33-07) 31 
--------------------------------------------
2. ΣΠΑ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (31-09) 29
--------------------------------------------
3. ΑΟ ΠΑΛΛΗΝΗΣ (28-10) 25
4. ΑΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑ 80 (27-15) 23
5. ΑΣΠ ΕΡΜΗΣ (20-23) 16 (3)
6. ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝΑΣ (20-20) 16 (0)
7. ΑΕΠ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ (18-24) 15
8. ΑΓΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ (17-24) 12
9. ΕΡΜΗΣ ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑΣ (14-24) 09
--------------------------------------------------------
10. ΑΚ ΖΩΓΡΑΦΟΥ (07-31) 03
11. ΑΣ ΑΙΑΝΤΑΣ ΜΑΛΕΣΙΝΑΣ (05-33) Αποβλήθηκε

3ος όμιλος

ΓΣ Μεγ. Αλέξανδρος - Λήμνος Sports Club 3-1 (25-20, 18-25, 25-17, 25-22)
Μέγας Αλέξανδρος (Οικονομίδης): Κοντόπουλος, Παπαδόπουλος, Σβαρνάς, Ρούσσος, Στοϊλούδης, Ρεμπούτζιας/ Καψαμπέλης (λ), Κάννας
Λήμνος (Κάτζικας): Ναλμπάντης Κ., Ναλμπάντης Απ., Βανδώρος, Μήττας, Μούρτζιος, Αλεξάκης/ Φωτιάδης (λ), Ντουρντούρας

Ελπίς Αμπελοκήπων - ΓΕ Αλεξανδρούπολης 3-1 (25-16, 15-25, 25-21, 25-22)
Ελπίς Αμπελοκήπων (Κυλίτσης): Γαβριήλ, Πατσάρας, Βουλγαρίδης, Νικολακάκης, Κοντογιάννης, Πρώιος/ Αλμαλής (λ), Κοεμτζής.
ΓΕΑ (-): Πλατέλλας, Αμαριανάκης, Κώτας, Τασάκος, Στόφας, Αρχοντούδης/ Δημητρούδης (λ), Δαλδαβερένης, Κωνσταντινίδης, Λαχτάρας.

Ορεστιάδα - ΑΟ Σερρών 3-1 (25-17, 23-25, 25-19, 25-15)
Ορεστιάδα (Αντωνιάδης): Δημητρούδης, Βλασακίδης, Χουσίδης, Ποτολίδης, Διαμαντίδης, Προδρομίδης/ Κωνσταντινίδης (λ), Κεμανετζής, Πεντίδης.
ΑΟ Σερρών (-):Κομητούδης, Ζλάτκος, Παναγιώτου, Κόκκινος, Κάτος, Βελιχαί/ Μαυρομάτης (λ).


ΓΣ Ηρακλής - ΜΕΝ Τούμπας 0-3 (13-25, 17-25, 20-25)
Ηρακλής (Πάτρας): Δούρβος, Ιωαννίδης, Τζιουμάκας, Κατσιαφλάκας, Γεροβασιλείου, Ευγενίδης/ Τσιράκης (λ), Σταυρακάκης, Ηλίας, Τσιάρας
ΜΕΝΤ (Γκολίτσης): Σακόγλου, Παραδεισάνος, Χατζηηλιάδης, Χρυσάφης, Παπαϊακώβου, Μποζίδης/ Κνάπεκ (λ), Μπαλάσκας, Αντιφάκος, Δημητριάδης, Μουράτης

ΕΓΣ Ζαφειράκης - ΑΠΣ Αίας 1-3 (25-21, 24-26, 21-25, 20-25)
Ζαφειράκης Νάουσας (-): Ορδουλίδης, Αποστόλου, Βαρθολομαίος, Μάγγος, Ανδρέου, Προύσαλης/ Περβολάρης (λ), Αντιφάκος
Αίας Ευόσμου (Κουτουνίδης): Σκαρλατίδης, Καρασαβίδης, Γκούγκουρας, Παπαπαναγιώτου, Βαφέας, Παπάζογλου/ Χαριτωνίδης (λ)
• Ο Βαρθολομαίος του Ζαφειράκη τραυματίστηκε στο 2ο σετ και αποχώρησε
• Ο Γιάννης Αποστόλου του Ζαφειράκη αντίκρισε την κόκκινη κάρτα για διαμαρτυρία στο 3ο σετ
• Ο Γκούγκουρας του Αίαντα αποβλήθηκε από το παιχνίδι στο 4ο σετ για εξύβριση του δεύτερου διαιτητή
 
Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
1. ΜΕΝΤ (33-04) 33
--------------------------------------------
2. ΑΟ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (31-06) 30
--------------------------------------------
3. ΑΠΣ ΑΙΑΝΤΑΣ (26-14) 23
4. ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ (23-19) 18
5. ΑΣ ΕΛΠΙΔΑ (20-21) 17
6. ΕΓΣ ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ (18-22) 15
7. ΓΕ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (16-24) 12 
8. ΓΣ Μ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ (16-27) 11
9. ΑΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ (14-24) 09
--------------------------------------------------
10. ΑΟ ΣΕΡΡΩΝ (13-29) 07
11. ΛΗΜΝΟΣ (10-32) 04

Η 12η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΣΕ Α΄ ΚΑΙ Β΄ ΟΜΙΛΟ ΚΑΙ Η 13η ΣΕ Γ΄ ΟΜΙΛΟ ΤΗΣ Α2 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Συνεχίστηκε απόψε η Α2 γυναικών και στα παιχνιδια του Σαββάτου ξεχωρίζει η ήττα της ΕΑΛ από τους Τράχωνες για τον 2ο όμιλο. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα για την ομάδα της Λάρισας, που ίσως αποκτήσει συγκάτοικο την Ηλιούπολη, η οποία την Κυριακή αντιμετωπίζει την Πετρούπολη. Σημαντική νίκη πέτυχε και ο ΑΟ Θήρας που στον 1ο όμιλο επικράτησε του Αστέρα Αγίου Δημητρίου, πιάνοντας στην κορυφή την Θέτιδα Βούλας, η οποία είχε ρεπό και επομένως ένα παιχνίδι λιγότερο. 

1ος Όμιλος

ΑΣ Παπάγου - ΓΣ Πανιώνιος 2-3 (25-27, 26-24, 21-25, 25-23, 09-15)
Παπάγου (Πούμπουρας): Χρυσομάλλη, Κατσίκα, Παπασηφάκη, Λιούκα, Κορακοβούνη, Θανοπούλου/ Βασάλου (λ), Πασιαλή (λ), Ιλανίδου, Καράβη, Χατζησωκράτη
Πανιώνιος (Θανέλλας): Δαρλάση, Τσουμήτα, Οικονομάκη, Τουρνάκη, Σαγάνη, Μουρατίδη/ Κουντουρά (λ), Μπαβέλη (λ), Αναγνωστοπούλου

Πορφύρας - Ιωνικός Ν.Φ. 0-3 (18-25, 24-26, 26-28)
Πορφύρας (Καλογερογιάννης): Μανωλάκου, Μουστάκη, Μπαλή, Καράκου, Τσαμπούρη, Δήμα/ Γκούρα Αρτ. (λ), Χατζηπέτρου, Λιάρου, Γκούρα Π., Χαλβατζή.
Ιωνικός (Κωστακόπουλος): Ζαχαρέα, Οικονομίδου, Διαμάντη, Σύλλα, Μαυροπάνου, Θεοδωρακέα/ Πόγκα (λ), Καραβάνα.

ΑΟ Θήρας - Αστέρας Αγ. Δημητρίου 3-1 (25-19, 25-22, 15-25, 25-20)
Θήρα (Μεμετζή): Βουβουλή, Παπαδοπούλου, Τσοχατζή, Μουντάκη, Ψυλλάκη Ι., Πλίσκα/ Λιάκου (λ), Μηνδρινού (λ), Κακριδώνη, Φύτρου.
Αστέρας Αγ. Δημητρίου (Ξενάκη): Στράγκα, Κουτροπούλου, Χειλαδάκη Παπαδάκη Κ., Γεωργακοπούλου, Χέλιου/ Παπαδάκη Μαρ. (λ.), Λάιου, Μαλουσάρη.

ΓΑΣ Μεσσαράς - ΑΕ Αγ. Παρασκευής 1-3 (26-24, 21-25, 19-25, 23-25)
 ΑΟ Ηλυσιακός - ΓΕ Ηρακλείου 3-0 (25-15, 25-06, 25-21)
 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
1. ΘΕΤΙΔΑ ΒΟΥΛΑΣ (27-11) 24 (3)
-------------------------------------------------
2. ΑΟ ΘΗΡΑΣ (29-15) 24 (0)
3. ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (27-18) 22
4. ΙΩΝΙΚΟΣ Ν. Φ. (24-18) 19
5. ΓΑΣ ΜΕΣΣΑΡΑΣ (24-20) 18 (3)
6. ΑΟΦ ΠΟΡΦΥΡΑΣ (24-21) 18 (0)
7. ΓΣ ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (23-21) 17
8. ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ (19-21) 16
------------------------------------------------
9. ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΓ. ΔΗΜ. (20-24) 14
10. ΠΑΠΑΓΟΥ (11-28) 07
11. ΓΕ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ (02-33) 01
 
2ος Όμιλος

Τράχωνες – ΕΑ Λάρισας 3-1 (20-25, 25-20, 25-17, 25-22)
Τράχωνες (Αρναούτης): Καραμπάγια, Αργυροπούλου, Τσιώνη, Βογιατζή Μ., Βογιατζή Ελ., Ευθυμίου/ Βαμβακούση (λ), Τζανάκη,
ΕΑΛ (Πνάκας): Τάση Β., Νατσίδου, Παπαστεργίου, Πουσιούδη, Κουτσογιάννη, Μπέη/ Καματσέλου (λ), Τίκα, Τάση Γ., Γεροκώστα

Φιλαθλητικός Λαρισαϊκός - ΑΣΠ Απόλλων 1-3 (12-25, 25-19, 17-25, 22-25)
Φιλαθλητικός Λαρισαϊκός (Πράππας): Αθανασιάδου, Φακοπουλίδου, Παραφέστα, Νικούλη, Κουτρουμπή, Κεραμίδα/ Αναγνωστοπούλου (λ), Μπέλου, Κότσιρα
Απόλλων Πατρών (Λεγάτου): Κόλλια Ν., Νικολακοπούλου, Μιχοπούλου, Σπηλιωτοπούλου, Κόλλια Ελ., Γκουβίτσου/ Κουμανίδου (λ), Θεοδωροπούλου.

ΑΣ Ασκληπιός - ΑΣ Νηρέας 3-0 (25-22, 25-10, 25-16)
 ΖΑΟΝ - ΑΟ Ακρίτας 3-0
 ΓΣ Ηλιούπολης - ΓΣ Πετρούπολης 3-2 (23-25, 25-22, 24-26, 25-18, 17-15)
 
Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
1. ΕΑ ΛΑΡΙΣΑΣ (31-12) 27
---------------------------------------------
2. ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ (30-12) 26
3. ΖΑΟΝ (25-15) 23
4. ΑΣΠ ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ (24-20) 20
5. ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΛΑΡΙΣΑΙΚΟΣ (22-20) 17
6. ΑΟ ΤΡΑΧΩΝΕΣ (18-19) 16
8. ΓΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ (22-24) 14 (4)
7. ΑΟ ΑΚΡΙΤΑΣ (18-23) 14 (3)
------------------------------------------------
9. ΑΣ ΑΣΚΛΗΠΙΟΣ (19-23) 14 (2)
10. ΕΝΩΣΗ ΒΥΡΩΝΑ (10-26) 06
11. ΑΣ ΝΗΡΕΑΣ (08-33) 03
ΕΛΠΙΔΑ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
3ος Όμιλος

ΑΓΣ Ιωαννίνων - ΑΠΣ Αίας 0-3 (22-25, 18-25, 19-25)
ΑΓΣΙ (Ζαρκαλής): Τσελίκη, Μαγκλάρα, Λάγγα, Αθανασοπούλου, Καραφουλίδου, Μπόζιου/ Γιώτη (λ), Τσαβδάρη, Τσίλιου, Παππά
Αίας Ευόσμου (Γαβαλά): Αποστολίδου, Κούση, Τορλαχίδου, Καλανταρίδου, Τοσουνίδου, Γλυκίδου/ Ακριτίδου (λ), Χρηστινίδου, Τσαπαρίδου, Ξενιτιάδου, Γρηγορίου, Ορφανίδου

ΓΣ Γρεβενών - ΜΑΣ Νέα Γενιά 3-1 (25-22, 29-27, 20-25, 25-22)

ΔΑΣ Ωραιοκάστρου - ΑΟ Ηρακλής Ιωαν. 3-1
 ΣΑΑΚ Ανατόλια - ΑΣ Άρης 3-0 (25-15, 25-21, 25-20) 
 ΓΣ Δράμας - ΕΣΟΠ Επίκουρος 1-3 (23-25, 23-25, 25-18, 25-27)
 ΑΣ Ελπίς - ΑΠΣ Ν. Βότση 3-0 (25-18, 25-15, 25-21)