Δευτέρα, 29 Φεβρουαρίου 2016

ΠΑΟΚ - ΦΟΙΝΙΚΑΣ Σ. 0-3 ΓΙΑ ΤΗΝ Α1 ΑΝΤΡΩΝ

 
 Ο Φοίνικας Σύρου νίκησε 3-0 σετ τον ΠΑΟΚ στο κλειστό της Πυλαίας και αύξησε τη μεταξύ τους διαφορά στο βαθμολογικό πίνακα της Volleyleague.
 
Παρέμεινε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας της Volleyleague ο Φοίνικας Σύρου, - στην οποία ισβαθμεί με την Κηφισιά - μετά τη νίκη του με 3-0 σετ επί του τρίτου ΠΑΟΚ στο κλειστό γυμναστήριο της Πυλαίας. Συγχρόνως, αύξησε τη μεταξύ τους διαφορά στους 6 βαθμούς, έχοντας και το πλεονέκτημα σε πιθανή ισοβαθμία.
Ο ΠΑΟΚ έκανε μία από τις χειρότερες εφετινές του εμφανίσεις με προβλήματα όχι μόνο στην υποδοχή αλλά και στην επίθεση. Είναι χαρακτηριστικό πως ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 19-16 στο 1ο σετ αλλά από εκεί και πέρα ο Φοίνικας επικράτησε πλήρως.
Με το σερβίς του Ντόκιτς ο Φοίνικας προσπέρασε και πήρε το 1ο σετ και στη συνέχεια είχε άριστη υποδοχή από Κάλντγουελ, Ζήση, ενώ με Ντόκιτς και τους κεντρικούς ο Πάρις κατάφερε να οργανώσει άριστα την επίθεση της ομάδας του.
Μετά την κατάσταση που διαμορφώθηκε είναι ορατό το ενδεχόμενο να βρεθούν αντίπαλοι στον ημιτελικό ο Ολυμπιακός με τον ΠΑΟΚ και η Κηφισιά με τον Φοίνικα και όπως φαίνεται το μεταξύ τους ντέρμπι την επόμενη αγωνιστική θα κρίνει πολλά.
 
Διαιτητές: Θεμελής, Δανιηλίδου.
Τα σετ: 0-3 (23-25, 19-25, 22-25)
*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν: 3 άσσοι, 38 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 19 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα Σύρου προήλθαν: 4 άσσοι, 37 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 26 λάθη αντιπάλων.
ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Χιμένες 14π. (13/25, 1 άσσος, 55% υπ., 25% αρ.), Κουρνέτας, Σεπέδα 11 (9/24, 2 άσσοι), Τακουρίδης 6 (4/6, 2 μπλοκ), Λι 5 (3/9, 2 μπλοκ), Γιαμπλόνσκι 8 (7/15, 1 μπλοκ) / Γκαράς (λ. - 60% υπ., 10%αρ.), Ντίνας, Σαμπανάι 1 (1/2), Καρασαβίδης, Εφραιμίδης 1 (1/2).
ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Νίκολιτς): Χαραλαμπίδης 8 (5/7, 3 μπλοκ), Φέργκουσον 5 (3/6, 2 μπλοκ), Πάρις 2 (0/3, 2 άσσοι), Κάλντγουελ 8 (7/16, 1 μπλοκ, 50% υπ., 27% άριστες), Ντόκιτς 19 (16/32, 3 άσσοι), Παπαδόπουλος 7 (6/14, 1 άσσος) / Ζήσης (λ. - 36% υπ., 18%αρ.), Ανδρεάδης 1 (1 μπλοκ), Ηλίας.
sport24.gr

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
1. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (51-11) 48
2. ΑΟ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (48-22) 42
3. ΦΟΙΝΙΚΑΣ Σ. (45-20) 42
4. ΠΑΟΚ (43-23) 36
------------------------------------------------ 
5. ΑΟ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (36-32) 28
6. ΓΣ ΠΑΜΒΟΧΑΙΚΟΣ (33-36) 26
7. ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛ. (29-41) 22
-. ΑΟ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (29-41) 22
9. ΗΡΑΚΛΗΣ (25-42) 18 
-------------------------------------------
10. ΠΑΝΑΧΑIΚΗ (25-45) 16 
11. ΑΣ ΑΡΗΣ (25-45) 15
12. ΓΣ ΛΑΜΙΑΣ (17-48) 09
 
Ολυμπιακός, Κηφισιά και Φοίνικας έχουν προκριθεί στα play off.


Η 5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΗΣ ΗΜΙΤΕΛΙΚΗΣ ΦΑΣΗΣ ΤΟΥ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΝΕΑΝΙΔΩΝ


Η ΕΑ Λάρισας επικράτησε της Ελπίδας στο ντέρμπι των αήττητων ομάδων του Α’ ομίλου της ημιτελικής φάσης του πρωταθλήματος νεανίδων, ωστόσο και οι δύο ομάδες προκρίθηκαν στο Final 4.
Η τελική φάση της διοργάνωσης θα διεξαχθεί το διήμερο 12-13 Μαρτίου (και όχι 11-12 όπως εκ παραδρομής γράψαμε χθες) στον Παλαμά Καρδίτσας και τα ζευγάρια των ημιτελικών έχουν ως εξής:
Μαρκόπουλο - ΑΣ Ελπίς
ΕΑ Λάρισας - ΑΟ Αιγάλεω.
Δραματικό μέχρι τέλους ήταν το ντέρμπι του Α ομίλου, στο οποίο η ΕΑ Λάρισας νίκησε την Ελπίδα με 3-2.
H Ελπίδα μπήκε αποφασιστικά στο παιχνίδι και έφτασε να προηγείται με 17-10, κυρίως χάρη στην αποτελεσματικότητα της Καλαντάτζε. Οι γηπεδούχες ισοφάρισαν (18-18) όταν πήγε στη γραμμή του σέρβις η Διάλλα, αλλά η Χυτίρογλου με 2 άσους έδωσε ξανά προβάδισμα στην Ελπίδα (19-21), που κράτησε τη διαφορά μέχρι το τέλος.
Στο δεύτερο σετ η Λάρισα ξεκίνησε με την Διάλλα διαγώνια και προηγήθηκε αμέσως με 9-2 και 12-3, για να φτάσει εύκολα στην ισοφάριση. Πολύ συναρπαστικό ήταν το τρίτο σετ, στο οποίο η Ελπίδα ήταν μπροστά μέχρι το 17-20, αλλά η ΕΑΛ ισοφάρισε και πήρε το σετ στην... παράταση, χάρη και στα λάθη των αντιπάλων της.
Στο τέταρτο σετ η Ελπίδα έφτασε να προηγείται με 19-11 και 20-14, ωστόσο και πάλι η ΕΑΛ πλησίασε, χωρίς να μπορέσει να φτάσει στην κατάκτησή του. Το ντέρμπι κορυφώθηκε στο τάι μπρέικ, όπου η ΕΑΛ προηγήθηκε 14-12, η Ελπίδα ισοφάρισε, αλλά οι Θεσσαλές έφτασαν στη νίκη και την πρώτη θέση.
Τα σετ: 22-25, 25-13, 29-27, 21-25, 16-14
ΕΑΛ (Πνάκας): Κοντονάσιου, Εξάρχου, Σταυροθεοδώρου, Διάλλα, Δούρου, Τάση, Μανδραβέλη (λ) - Παπακώστα, Γεροκώστα, Αλβίζου
ΕΛΠΙΣ (χρυσομαλλίδης): Καραμούτσα, Ντολοπούλου, Καλαντάτζε, Κομνίνο, Δροσοπούλου, Σταμπουλή, Δάκου (λ) - Ευγενίδου (λ), Χυτίρογλου, Τσιφλικιώτη, Δριντσούδη, Παπάζογλου, Πανταζή, Σαλαγκούδη.

Ο Αρχέλαος νίκησε τον Ηρακλή Ιωαννίνων με 3-2 και κατέκτησε την τρίτη θέση στον Α όμιλο. Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος, με τις δύο ομάδες να εναλλάσονται στο προβάδισμα, ακόμη και στο τάι μπρέικ. Εκεί ο Ηρακλής προηγήθηκε με 11-8, αλλά η ομάδα της Κατερίνης γύρισε το σετ χάρη στο καλό της σέρβις.
Tα σετ: 18-25, 25-13, 25-22, 19-25, 15-12
ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Τσιουπλής): Πεπονή, Ντίτσα, Τσιουτσιούλη, Χανδόλια, Μάτιου, Γεωργαντά, Συβρίδου (λ) - Δερβένη (λ), Τζιλίνη.
ΗΡΑΚΛΗΣ (Ζιώγος): Κατσιμάνη, Παναγιωτίδου, Ζερβοπούλου, Δημητρέλλου, Καρατζόγλου, Ζιώγου, Αθ. Τσάνη - Σταύρου, Αν. Τσάνη

Η ΤΕΛΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
1. ΕΑ ΛΑΡΙΣΑΣ (12-03) 08
2. ΕΛΠΙΔΑ (11-04) 07
-------------------------------------
3. ΑΡΧΕΛΑΟΣ Κ. (07-09) 06
4. ΗΡΑΚΛΗΣ ΙΩΑΝΝ. (05-09) 05
5. ΕΡΜΗΣ ΔΡ. (02-12) 04

ΤΟ ΒΟΛΕΙ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ

ΠΑΟΚ - ΑΟ Φοίνικας Σύρου (18η αγωνιστική, 29/2, 18.00, Νοvasports-3)
Δέκα ημέρες μετά την αναμέτρηση τους στον ημιτελικό του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς» στην Ερμούπολη όπου ο ΠΑΟΚ νίκησε 3-0 σετ τον Φοίνικα και πέρασε στον τελικό, οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν στο PAOK Sports Arena σε αγώνα που θα ολοκληρώσει την 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος Volley League «Πάμε Στοίχημα» (29/2, 18.00, Novasports-3, Διαιτητές: Θεμελής, Δανιηλίδου).

Ο αγώνας έχει μεγάλη βαθμολογική σημασία καθώς το αποτέλεσμα του θα κρίνει πολλά για το πλασάρισμα των δύο ομάδων στην πρώτη 4αδα. Ακόμα και το σκορ θα έχει τη σημασία του σε περίπτωση ισοβαθμίας μετά το τέλος της κανονικής περιόδου. Ο Φοίνικας έχει μικρό πλεονέκτημα καθώς στον Α΄γύρο νίκησε με 3-1 σετ και με πόντους +14 (96-82).  

«Και οι πόντοι παίζουν ρόλο»
Η αποστολή του Φοίνικα βρίσκεται από νωρίς στη Θεσσαλονίκη και στις 20.00 την Κυριακή έχει προπόνηση στο PAOK Sports Arena. O Nτούσκο Νίκολιτς έχει όλους τους παίκτες στη διάθεση του.

Προβάδισμα Φοίνικα 7-5
Ο Φοίνικας Σύρου με τον ΠΑΟΚ έχουν αγωνιστεί 13 φορές από το 2008 οπότε οι νησιώτες ανέβηκαν στην Volleyleague. Ο Φοίνικας προηγείται στις νίκες με 8-5.

ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ - ΕΥΡΥΑΛΗ 0-3 ΣΤΟΥΣ ΠΑΜΠΑΙΔΕΣ

Μιχάλης ΑΜΟΡΙΑΝΟΣ
Με εντός έδρας ήττα από τον ΑΓΟΓ ΕΥΡΥΑΛΗ με 0-3 (08-25, 20-25, 13-25) συνέχισε την πορεία του στη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος το τμήμα των παμπαίδων μας.
Η ομάδα μας, είχε μέτρια απόδοση και δεν κατάφερε να απειλήσει την ανώτερη, Ευρυάλη.
Και στα τρία σετς, η Ευρυάλη έπαιρνε από την αρχή διαφορές και εύκολα έφτασε στο τελικό 0-3.
Άριστη η διαιτησία του κ. Βλάχου και της κας. Καλιγέρη.
ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ: (Καγιαλής) Αμοριανός, Θεοδωρόπουλος, Τσουλφάς, Καγιαλής, Κογκαλίδης, Αντωνόπουλος / Τέντης, Χατζηδημητρίου, Ανέστης, Μαρούσης.
ΕΥΡΥΑΛΗ: (Χαμπίπης) Καλαθάκης, Διαμαντόπουλος, Λουκαδάκης, Νάρτα, Τερπερίνης, Ιωαννίδης / Κοκοσούλης, Βρότσης, Σαμοθράκης, Λίσγαρης, Αρκουλής, Καλλέργης, Μαύρος, Κοπιτάς.
Στον άλλο αγώνα της 2ης αγωνιστικής: ΕΣΠΕΡΟΣ - ΑΚΑΔΗΜΟΣ 0-3
Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
1. ΑΓΟΓ ΕΥΡΥΑΛΗ (06-01) 04
2. ΔΑΣ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ (03-05) 03
--------------------------------------------------
-. ΑΣ ΑΚΑΔΗΜΟΣ ΑΡΓ. (04-03) 03  
--------------------------------------------------
4. ΠΟΚ ΕΣΠΕΡΟΣ (02-06) 02

ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ - ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ 3-0 ΣΤΙΣ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΕΣ Β΄

Με εκτός έδρας ήττα από τον ΑΟΝ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ με 3-0 (25-17, 25-18, 25-19) συνέχισε στο πρωτάθλημα το β΄ τμήμα των παγκορασίδων μας.
Η ομάδα μας, είχε σχετικά καλή απόδοση και αν εξαιρεθεί το 3ο σετ, στάθηκε αρκετά καλά στον αγωνιστικό χώρο.
Στο 1ο σετ, η Αργυρούπολη διαφορά πήρε μετά το 12-12.
Στο 2ο σετ, η Αργυρούπολη ξεκίνησε με 7-0, για να μειώσει η Δραπετσώνα σε 14-10 και 19-15, με την Αργυρούπολη να φτάνει εύκολα στο 2-0.
Στο 3ο σετ, η Αργυρούπολη πήρε από την αρχή μεγάλες διαφορές, για να φτάσει εύκολα στο τελικό 3-0.
Άριστη η διαιτησία των κ.κ. Μπολοβίνου και Βογόπουλου.
ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ: (Οικονόμου) Ασημάκη, Παπαδοπούλου, Χιωτίνη, Σπάρτη, Λαζαρίδη, Καραλή / Γκινάκου, Αγγελοπούλου, Νικολακοπούλου.
ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ: (Μαρμαρινός) Χαχάμη, Αντωνοπούλου, Δριβάκου, Γιουνούς, Νόου, Κυρίσογλου / Ταμπάκου, Λυμπεροπούλου, Όκκα, Φώτου, Μπάβα.
 
Στους υπόλοιπους αγώνες της 2ης αγωνιστικής:
ΤΕΛΑΜΩΝΑΣ - ΠΟΡΦΥΡΑΣ 0-3
ΠΕΡΑ - ΘΡΙΑΜΒΟΣ 0-3
 
Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
1. ΑΟΦ ΠΟΡΦΥΡΑΣ (06-00) 04
-. ΑΟΝ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ (06-00) 04
-------------------------------------------------------
3. ΔΑΣ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ (03-03) 03 (2)
4. ΑΟ ΘΡΙΑΜΒΟΣ (03-03) 03 (1)
5. ΑΟ ΤΕΛΑΜΩΝΑΣ (00-06) 02
6. ΑΣ ΠΕΡΑ (00-06) 01 
  

ΕΥΡΥΑΛΗ - ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ 3-1 ΣΤΙΣ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΕΣ Δ΄

Με εκτός έδρας ήττα από τον ΑΓΟΓ ΕΥΡΥΑΛΗ με 3-1 (25-17, 21-25, 25-15, 25-16) συνέχισε την πορεία του στο αντίστοιχο πρωτάθλημα το δ΄ τμήμα των παγκορασίδων μας.
Η ομάδα μας, παρουσίασε αρκετά πιο βελτιωμένη εικόνα σε σχέση με την 1η αγωνιστική και στάθηκε αρκετά καλά στον αγωνιστικό χώρο.
Στο 1ο σετ, η Ευρυάλη πήρε διαφορά μετά το 13-12.
Στο 2ο σετ, η Δραπετσώνα από την αρχή πήρε διαφορές τις οποίες συντήρησε μέχρι την ισοφάριση σε 1-1.
Στο 3ο σετ, η ομάδα μας αν και προηγήθηκε με 2-5, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη με την Ευρυάλη να προηγείται με 8-7 και στη συνέχεια εύκολα πραγματοποίησε το 2-1.
Στο 4ο σετ, οι ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, μέχρι τα μέσα περίπου, με την Ευρυάλη να παίρνει διαφορά μέχρι το τελικό 3-1.
Άριστη η διαιτησία των κ.κ. Παπαχατζή και Βογόπουλου.
ΕΥΡΥΑΛΗ: (Καγιά) Ζαμπαρά, Λαζαροπούλου, Φρίντζηλα, Παναγοπούλου, Κρέτση, Σιάμη / Λώλη, Παληγιάννη, Κουμουνδούρου, Κουτσαιμάνη, Παττά, Γούτη, Μπαιραχτάρη.
ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ: (Αγριανίτη) Χρυσού, Τασιγιαννάκη, Όκκα, Καγιαλέ, Χοτζαλάρι, Κάβουρα / Τσεκούρα, Βαρσάκη Μ., Βαρσάκη Δ., Στεφοπούλου, Σκέντζου, Φλιάτουρα, Τσαούση, Στεργιοπούλου.
 
Στους υπόλοιπους αγώνες της 2ης αγωνιστικής:
ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 3-1
ΠΟΡΦΥΡΑΣ - ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ 0-3
 
 
Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
1. ΑΟΝ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ (06-00) 04
-. ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ (06-02) 04
3. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (04-04) 03
-. ΑΓΟΓ ΕΥΡΥΑΛΗ (04-04) 03
5. ΑΟΦ ΠΟΡΦΥΡΑΣ (01-06) 02
-. ΔΑΣ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ (01-06) 02

ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ - ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 3-0 χ.α. ΣΤΙΣ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΕΣ Γ΄

Mαρία ΚΑΖΑΚΟΥ
Ακούραστη εντός έδρας νίκη επί του ΠΑΝΙΩΝΙΟΥ ΓΣ για το γ΄ τμήμα των παγκορασίδων μας, επειδή ο Πανιώνιος εμφανίστηκε με 7 μόνο θεωρημένα δελτία.
Και επειδή φέτος εφαρμόζεται η νέα διάταξη της ΕΟΠΕ, ότι θα πρέπει κάθε ομάδα να παρουσιάζει 8 αθλήτριες με θεωρημένα δελτία στο φύλλο αγώνα, επήλθε η απώλεια του αγώνα για τον Πανιώνιο.
Βέβαια ο Πανιώνιος, εμφάνισε στον αγώνα 11 αθλήτριες, αλλά για κάποιο λόγο, 4 δελτία δεν είχαν θεωρηθεί για τη φετινή περίοδο.
Τώρα, ποιος και τι να πει σε αυτά τα παιδιά, που ενώ πρέπει να παρουσιαστούν 6 στον αγωνιστικό χώρο για να ξεκινήσει ένας αγώνας βόλει, κάποιοι σοφοί, αποφάσισαν να πρέπει να παρουσιαστούν 8 στο φύλλο αγώνα.
Πάντως οι δύο ομάδες, αγωνίστηκαν κανονικά με τους διαιτητές του αγώνα, για τρία σετς.
Διαιτητές: Χατσικιάν, Δραγουμάνος.
ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ: (Μεσσάλας) Καζάκου, Βενεκέ Στ., Λεούση, Λεκάι Κλ., Μπουλούμπαση, Καγιαλή, Βενεκέ Μ., Σωτηρίου, Μαρμαρινού.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: (Κουτσούρης) Μπουρλή, Γλεντή, Δαφερέρα, Θεοδωράτου, Χατζοπούλου, Λαζάρου, Παπαστεργίου.
 
Στον άλλο αγώνα της 2ης αγωνιστικής: ΑΡΤΕΜΗ - ΜΙΛΩΝΑΣ 0-3
Σε αναβληθέντα αγώνα της 1ης αγωνιστικής: ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ - ΑΛΙΜΟΣ 1-3
 
 
Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
1. ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝΑΣ (06-00) 04
2. ΔΑΣ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ (03-03) 03
3. ΑΠΣ ΑΛΙΜΟΥ (03-01) 02
------------------------------------------
4. ΓΣ ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (01-06) 01
-. ΑΓΣ ΑΡΤΕΜΗ (00-03) 01

Κυριακή, 28 Φεβρουαρίου 2016

Η 4η ΚΑΙ 5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΗΣ ΗΜΙΤΕΛΙΚΗΣ ΦΑΣΗΣ ΤΟΥ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΝΕΑΝΙΔΩΝ - ΕΛΠΙΔΑ ΚΑΙ ΛΑΡΙΣΑ ΠΡΟΚΡΙΘΗΚΑΝ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ

Ο ΑΟ Μαρκοπούλου ήταν ο μεγάλος νικητής το ντέρμπι του Β’ ομίλου του πανελληνίου πρωταθλήματος νεανίδων, που ολοκληρώθηκε σήμερα στο Μαρκόπουλο, καθώς επικράτησε με 3-1 του Αιγάλεω, ωστόσο και οι δύο ομάδες προκρίθηκαν στο Final 4 που θα διεξαχθεί το διήμερο 11-12 Μαρτίου στον Παλαμά.
Στον πρώτο αγώνα της ημέρας ο Απόλλων Πατρών και Αναγέννηση Σάμου διεκδίκησαν στον πρώτο αγώνα της σημερινής ημέρας τη νίκη που θα τους έδινε την 3η θέση με την ομάδα της Πάτρας να τα καταφέρνει.
Στα δύο πρώτα σετ έγινε μεγάλη μάχη κι ειδικά στο δεύτερο σετ, ωστόσο ο Απόλλων το κατέκτησε με 26-24 κι από κει και μετά επικράτησε εύκολα.
Τα σετ: 25-20, 26-24, 25-16
Απόλλων Πατρών (Καράβολας) Παπαγιάννη, Κόλλια, Αρβανιτοπούλου, Σωτηρίου, Καρνάτσου, Κανελλοπούλου, Καράβολα -λ / Κανίστρα-λ, Γιαννοπούλου, Πατρώνη, Πεφάνη, Παΐσιου.
Αναγέννηση Σάμου (Φαρατσής) Παπαδοπούλου, Μαραθοκαμπίτου, Κίννα, Βογιατζή, Φράγκου, Τζιβανάκη, Αντωνούσου -λ / Γκουντίντα.

Στο μεγάλο ντέρμπι της τελευταίας αγωνιστικής το Αιγάλεω ξεκίνησε καλύτερα και πήρε το πρώτο σετ, αλλά το Μαρκόπουλο αντέδρασε και κατέκτησε τα δύο επόμενα με σχετική ευκολία για να φτάσουμε στο δ’ σετ όπου έγινε μεγάλη μάχη.
Το Μαρκόπουλο είχε σταθερά το προβάδισμα με 2-3 πόντους, φτάνοντας στο 24-21 με το Αιγάλεω να φτάνει στο 24-23, αλλά ο ΑΟΜ με επίθεση της Μπαμπίρη πήρε το ματς και την πρώτη θέση στον όμιλο.
Τα σετ: 17-25, 25-15, 25-16, 25-23
Μαρκόπουλο (Καλαρά) Νικολογιάννη, Τσιάκουλα, Καρακάση, Αλεξάκου, Μπαμπίρη, Γκλιάτη, Τουλγαρίδου -λ / Αλεξανδράκη, Γεωργατζή, Γεωργακοπούλου, Σταμούλη.
ΑΟ Αιγάλεω (Αντωνιάδη) Βλάχου, Μανωλίκα, Χαραλαμποπούλου, Κομβόκη, Παλιοθόδωρου, Μπλέκα, Αναστασιάδη -λ / Οικονομοπούλου -λ, Γαρδούνη, Μικέλη, Μονάντερα, Παύλου, Εξακουστίδου.

Η TEΛΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
1. ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ (12-04) 08
2. ΑΙΓΑΛΕΩ (10-04) 07
-----------------------------------------
3. ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ Π. (09-06) 06
4. ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ  Σ.(04-10) 05
5. ΚΥΔΩΝΑΣ Χ. (01-12) 04



Η ΕΑ Λάρισας (3-0 τον Ηρακλή Ιωαννίνων) και η Ελπίδα Αμπελοκήπων (3-0 τον Ερμή Δράμας) έκαναν το 3χ3 στον Α’ όμιλο της ημιτελικής φάσης του πρωταθλήματος Νεανίδων και εξασφάλισαν την πρόκριση τους στο Final 4 (11-12 Μαρτίου στον Παλαμά Καρδίτσας).
Στην αυριανή μεταξύ τους αναμέτρηση θα κριθεί η 1η θέση και το πώς θα διαμορφωθούν τα ζευγάρια των ημιτελικών, καθώς ο 1ος θα αντιμετωπίσει το Αιγάλεω (2ο στον Β’ όμιλο) και ο 2ος θα κοντραριστεί με το Μαρκόπουλο (1ο στον Β’ όμιλο).
Στον πρώτο αγώνα της ημέρας η ΕΑ Λάρισας δυσκολεύτηκε για ένα σετ, αλλά κέρδισε τον Ηρακλή Ιωαννίνων με 3-0. Πριν καν ξεκινήσει ο αγώνας, ο Ηρακλής έχασε την ακραία του Κωνσταντίνα Δασκάλου, που τραυματίστηκε στην προθέρμανση.
Η ΕΑΛ, που μετά από καιρό είχε στη σύνθεσή της και την διεθνή κεντρική Βάσω Διάλλα, μπήκε πιο δυνατά και προηγήθηκε με 14-9, αλλά οι Γιαννιώτισσες, με την Ζιώγου στο σέρβις, έκαναν το σκορ 14-16! Οι γηπεδούχες όμως ξαναπέρασαν μπροστά και τελείωσαν το σετ με 25-21. Στα υπόλοιπα δύο σετ η ομάδα της Λάρισας ήταν απόλυτη κυρίαρχος και σφράγισε με 3-0 την πρόκρισή της.

Τα σετ: 25-21, 25-12, 25-16
ΕΑ ΛΑΡΙΣΑΣ (Πνάκας): Κοντονάσιου, Τάση, Διάλλα, Εξάρχου, Σταυροθεοδώρου, Δούρου, Μανδραβέλη (λ) - Γεροκώστα, Παπακώστα, Παπαθανασίου, Αλβίζου, Ζιάγγα, Κωνσταντούλα.
ΗΡΑΚΛΗΣ (Ζιώγος): Καρατζόγλου, Ζιώγου, Δασκάλου, Σταύρου, Ζερβοπούλου, Παναγιωτίδου, Αθ. Τσάνη (λ) - Αν. Τσάνη, Σταύρου, Δασκάλου, Δημητρέλλου.

Και ο δεύτερος αγώνας ξεκίνησε με ένα απρόοπτο, καθώς η Χριστίνα Παπαϊωάννου του Ερμή έπαθε τράβηγμα στη μέση και δεν μπόρεσε να αγωνιστεί. Ο Ερμής πάντως ήταν αυτός που ξεκίνησε καλύτερα, προηγήθηκε με 2-7 και ήταν μπροστά μέχρι τα μέσα του πρώτου σετ (8-11). Μετά η Ελπίδα πάτησε ...γκάζι και χάρη στο καλό σερβίς της Ντολοπούλου το σκορ ξέφυγε (21-12) και το σετ τελείωσε εύκολα.
Ακόμη πιο εύκολα κύλησε το δεύτερο σετ, στο οποίο οι νεαρές αθλήτριες της Δράμας δεν μπόρεσαν να προβάλουν αντίσταση. Το κατάφεραν μέχρι ένα σημείο στο τρίτο σετ, αλλά η ανωτερότητα και η εμπειρία της Ελπίδας έστειλαν την ομάδα της Θεσσαλονίκης για τρίτη συνεχόμενη χρονιά στην τελική φάση της διοργάνωσης.
Τα σετ: 25-14, 25-5, 25-13
ΕΛΠΙΣ (Χρυσομαλλίδης): Δροσοπούλου, Νώτη, Καραμούτσα, Ντολοπούλου, Καλαντάτζε, Κομνίνο, Δάκου (λ) - Ευγενίδου (λ), Παπάζογλου, Δριντσούδη, Τσιφλικώτη, Σαλαγκούδη, Χυτίρογλου, Πανταζή.
ΕΡΜΗΣ (Κυριαζίδης): Λαμπράκη, Μιχαηλίδου, Λασκαρίδου, Γαϊτανίδου, Παπαϊωάννου, Νταλιάνη, Στόικου (λ) - Ιωαννίδου (λ), Κάππα, Βροχίδου, Πασπαλά, Παλλικάρη, Παπαποστόλου.

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
1. ΕΛΠΙΔΑ (09-01) 06
2. ΕΑ ΛΑΡΙΣΑΣ (09-01) 06
-------------------------------------
3. ΑΡΧΕΛΑΟΣ Κ. (04-07) 04
4. ΗΡΑΚΛΗΣ ΙΩΑΝΝ. (03-06) 04
5. ΕΡΜΗΣ ΔΡ. (02-12) 04

 Το αυριανό πρόγραμμα
13:00, Αρχέλαος Κατερίνης - Ηρακλής Ιωαννίνων
15:00, ΕΑ Λάρισας - ΑΣ Ελπίς

ΟΙ ΣΗΜΕΡΙΝΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΤΗΣ Α2 ΓΥΝΑΙΚΩΝ - ΕΛΠΙΔΑ ΚΑΙ ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ ΣΤΑ ΜΠΑΡΑΖ ΑΝΟΔΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ Α1

Τα σημερινά αποτελέσματα της Α2 Γυναικών και οι βαθμολογίες των ομίλων έχουν ως εξής:

Α' όμιλος - 2ος υποόμιλος - 17η αγωνιστική
ΜΕΣΣΗΝΙΑΚΟΣ
ΑΟ Παλλήνη - ΓΣ Μεσσηνιακός 0-3 (22-25, 20-25, 19-25)
Παλλήνη (Τουρνάκης): Πολίτη, Καραμπάγια, Στεργάκου, Στάθη, Γιαννέλου, Σκλάβενα, Μπάγια (λ) / Κούρτι (λ), Κιούρκου, Οικονόμου
Μεσσηνιακός (Σουρή): Παναγοπούλου, Σουρή, Ζερίτη, Σκληρή, Χειλαδάκη, Κωνσταντοπούλου, Σαμπάτη (λ) / Σπανού (λ), Βελμάχου.

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
1. ΓΣ ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (42-18) 37
2. ΓΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ (39-18) 34
-----------------------------------------------------
3. ΜΕΣΣΗΝΙΑΚΟΣ (36-17) 32 
4. ΑΣΠ ΚΟΡΙΝΘΟΣ (41-29) 31
5. ΑΟ ΠΑΛΛΗΝΗ (33-32) 23 
6. ΓΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ (28-31) 22
7. ΑΟ ΑΚΡΙΤΑΣ (28-38) 18 
8. ΑΟ ΘΡΙΑΜΒΟΣ (25-34) 17
---------------------------------------
9. ΑΣ ΙΩΝΙΚΟΣ (26-33) 16
10. ΑΣΠ ΙΩΝΕΣ (22-38) 14
11. ΑΓΟΓ ΕΥΡΥΑΛΗ (12-44) 05


Β' όμιλος -1ος υποόμιλος - 17η αγωνιστική
ΣΑΑΚ Ανατόλια - Ναύαρχος Βότσης 3-1

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
1. ΑΣ ΕΛΠΙΔΑ (42-09) 39
2. ΜΑΣ ΝΕΑ ΓΕΝΕΑ (35-16) 31

3. ΣΑΑΚ ΑΝΑΤΟΛΙΑ (35-27) 29
------------------------------------------------------    
4. ΑΠΣ ΝΑΥΑΡΧΟΣ ΒΟΤΣΗΣ (32-25) 27
5. ΑΣ ΚΑΜΠΑΝΙΑΚΟΣ (28-23) 22
6. ΝΙΚΗ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (23-35) 15
7. ΑΣ ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ Β. (17-32) 14
------------------------------------------------------ 
8. ΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (19-33) 13
9. ΑΟ ΗΡΑΚΛΗΣ ΙΩΑΝΝ. (10-41) 05


Β' όμιλος -2ος υποόμιλος - 17η αγωνιστική
ΑΣ Ασκληπιός - ΑΣΚ Λαγκαδά 1-3 (23-25, 14-25, 25-15, 17-25)
Ασκληπιός (Παναγιάρη): Βουλγαράκη, Προβίδα, Γεωργοπούλου, Τσιρογιάννη, Γιάννη, Τόλιου, Κότσιρα (λ) / Παπαθεοδώρου (λ), Γάτσα, Μακράκη, Χατζηχριστοδούλου, Λιούλιου
Λαγκαδάς (Γεωργιάδης): Τορλαχίδου, Κλέπκου, Δημητριάδου, Καρακόλη, Σιδηρά, Στεργίου, Σωτήρογλου (λ) / Σαρπέτσα (λ), Στόγιου, Μπαταράκα, Αντωνίου, Γραμμένου

Πήγασος Πολίχνης - ΓΣ Ηρακλής 0-3 (21-25, 11-25, 13-25)

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
1. ΑΣ ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ (40-09) 37
2. ΕΑ ΛΑΡΙΣΑΣ (36-15) 32
3. ΔΑΣ ΩΡΑΙΟΚΑΣΤΡΟΥ (34-23) 28
-------------------------------------------------------      
4. ΕΟ ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗΣ (28-18) 26
5. ΑΣ ΑΣΚΛΗΠΙΟΣ ΤΡ. (32-27) 25 
6. ΑΣΚ ΛΑΓΚΑΔΑ (29-28) 24
7. ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ (20-34) 13
----------------------------------------------------
8. ΓΣ ΕΝΩΣΗ ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ (19-39) 10
9. ΠΗΓΑΣΟΣ ΠΟΛΙΧΝΗΣ (00-45) 00

ΟΙ ΣΗΜΕΡΙΝΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΤΗΣ Α2 ΑΝΤΡΩΝ

Τα σημερινά αποτελέσματα και οι βαθμολογίες των ομίλων της Α2 Ανδρών έχουν ως εξής:

1ος όμιλος - 14η αγωνιστική
Ροδίων Άθλησις - ΑΟ Παλλήνη 3-2 (21-25, 25-21, 25-21, 18-25, 15-10)
Ροδίων (Αντωνιάδης): Μακρής, Κάλας, Προδρομίδης, Καβαρατζής, Γκένοφ, Μοσχούς, Κοκολάκης (λ) / Δεληγιώργης (λ), Μαυράκης, Καρύδας, Γιώτης
Παλλήνη (Ξεροβάσιλας): Μπιλλήρης, Κουλοχέρης, Κατσαούνης, Χριστόπουλος, Αντωνάκης, Στυλιανόπουλος, Βογιατζίδης (λ) / Τσικάρος, Ψάρρης, Ρουμελιώτης

ΟΠΕΡ - Πανιώνιος 3-1 (25-23, 21-25, 25-21, 25-17)
ΟΠΕΡ (Σταυρόπουλος): Μπονατάκης, Κόκκινος, Παλιουδάκης, Μονιάκης, Πινόπουλος, Διαμαντάκης, Τεφτσής (λ) / Λαδάκης, Παπαδάκης
Πανιώνιος (Ψάρρας): Κλειδόπουλος, Τσέργας, Καντιώτης, Κωνσταντινίδης, Στυλιανού, Φέλερης, Κουτσούρης (λ) / Μπλαβιανός

ΑΟ Μυτιλήνης - ΑΟ Πολιτεία 3-1 (23-25, 25-21, 25-22, 25-19)
Μυτιλήνη (Γιακουμής): Γλούφτσιος, Περτσελής, Ζιάκας, Βλάχος, Φύτρος, Μαλαματίνας, Τσάτσος (λ) / Μπούρος Π. (λ), Παπασταύρου, Δουλαβέρης, Μπούρος Σ., Μοκάλης
Πολιτεία (-): Χρηστίδης, Νόστιμος, Κάσαρης, Τουφέκουλας, Τοπαλίδης, Πανούσης, Γαβαλάς (λ) / Νικολόπουλος, Μαρίνος.

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
1. ΑΟ ΠΑΛΛΗΝΗ (41-09) 38
--------------------------------------------------
2. ΡΟΔΙΩΝ ΑΘΛΗΣΗ (34-16) 31
-------------------------------------------------- 
3. ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝΑΣ (31-18) 28 
4. ΟΠΕ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (29-18) 26   
5. ΓΣ ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (25-20) 18 
6. ΑΣ ΙΩΝΙΚΟΣ (28-31) 17
7. ΑΟ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ (17-32) 14
8. ΟΦΗ (19-32) 12
--------------------------------------------
9. ΑΟ ΠΟΛΙΤΕΙΑ (16-32) 09 
----------------------------------------------- 
10. ΓΣ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ (09-41) -01


2ος όμιλος - 17η αγωνιστική
Γιάννης ΜΑΝΤΕΚΑΣ (ΑΕΚ)
ΑΟ Ακρίτας - ΑΕΚ 0-3 (23-25, 7-25, 16-25)
Ακρίτας (Κουτράκης): Μητρόπουλος, Θεοδώρου, Σαρδέλης, Καρούνος, Φιλιέρης, Τρουπάκης, Μακρής (λ) / Δεληγιαννέας, Ράπτης, Τσουλάκος
ΑΕΚ (Ζαλμάς): Καρακίτσος, Μαντέκας, Τριπολιτσιώτης, Ζουπάνι, Κοτσιλιάνος, Μελλές, Αχιλλεόπουλος (λ) / Δημητρούλης, Ρούσσος.

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
1. ΗΡΑΚΛΗΣ Χ. (48-09) 48
----------------------------------------
2. ΑΠΣ ΚΥΖΙΚΟΣ (45-07) 43
----------------------------------------
3 ΕΘΝΙΚΟΣ Π. (44-13) 41
4. ΑΕΚ (43-13) 40
5. ΕΑ ΠΑΤΡΑΣ (25-31) 20 
-. ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ (27-30) 20
7. ΑΕΠ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ (24-32) 18  
8. ΑΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑ 80 (21-37) 16
9. ΑΣ ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΙΚΟΣ (20-40) 13
--------------------------------------------------------
-. ΑΣ ΚΟΡΟΙΒΟΣ (18-40) 13
------------------------------------------------------------
11. ΑΟΝ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ (17-44) 09   
12. ΑΟ ΑΚΡΙΤΑΣ (12-48) 07


3ος όμιλος - 20η αγωνιστική
ΕΑ Λαρίσης - ΧΑΝΘ 0-3 (19-25, 20-25, 34-36)
ΕΑΛ (Τέλιος): Μαντάρας, Γερομίχαλος, Μαγκούτης, Ματούλας, Μωϋσιάδης, Ναλετάκης, Σωτηρίου (λ) / Περουλάκης, Καλύβας, Ταμπόσης, Σκαρμούτσος, Τσούμαρης
ΧΑΝΘ (Δράμπας): Σπανουδάκης, Χρυσάφης, Παραδεισιάνος, Παπαπαναγιώτου, Τσοπάνογλου, Αλεξίου, Πάντσιος (λ) / Χριστόπουλος, Τερζόγλου, Νικολακάκης, Ζαλίδης

ΑΜΣ Νέστωρ - ΑΣ Ελπίς 1-3 (25-22, 21-25, 16-25, 27-29)
Νέστωρας (Κράβαρικ): Μποζίδης, Αγγελής, Μωρές, Αποστόλου, Μπατσάρας, Τσιάρας, Μελιδώνης (λ) / Μούρτζιος, Ναζίρης, Μπίλιος
Ελπίδα (Καραβιδόπουλος): Χατζηχρηστάκης, Ακριτίδης, Σταυρακάκης, Βασιλειάδης, Βουλγαρίδης, Χριστόφας, Καραντάκης (λ) / Ξένος (λ), Παντίρης, Ταλαμπίρης, Βελιχάι, Μπατσάρας

ΑΟ Σερρών - ΑΠΣ Αίας 3-1 (25-17, 25-19, 26-28, 25-21)
Σέρρες (Σαμαρά): Ζλάτκος, Κομητούδης, Καραγκιόζης, Λαζαρίδης, Κάτος, Κόκκινος, ΑΛεξανδρίδης (λ)
Αίαντας (Νανάς): Καμαριώτης, Κεσογλίδης, Χρηστινίδης, Ιωακειμίδης, Κουντουρέτης, Βαφέας, Ρωμαλιάδης (λ) / Μπερμπέρογλου (λ), Αρτακιανός, Μιχελάκης, Ξενίκας.

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
1. ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (50-08) 48
---------------------------------------
2. ΑΣ ΕΛΠΙΔΑ (50-26) 43
---------------------------------------------------------
3. ΠΗΓΑΣΟΣ ΠΟΛΙΧΝΗΣ (45-18) 39
4. ΑΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ (42-33) 34
5. ΚΟΜΟΤΗΝΗ (39-36) 29 
6. ΑΟ ΣΕΡΡΩΝ (35-41) 25 
7. ΓΕ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (32-32) 24
8. ΧΑΝΘ (30-39) 23
9. ΑΠΣ ΝΕΣΤΟΡΑΣ (35-36) 22
----------------------------------------
10. ΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (28-44) 20
11. ΑΠΣ ΑΙΑΝΤΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ (28-46) 16
----------------------------------------------------------------- 
12. ΕΝΩΣΗ ΤΟΥΜΠΑΣ (20-46) 14
13. ΕΑ ΛΑΡΙΣΑΣ (17-46) 11