Πραγματοποιήθηκε το πρωί στα γραφεία της ΕΣΠΕΔΑ η κλήρωση της β΄ φάσης του πρωταθλήματος α΄ κορασίδων, στην οποία μετείχε ο σύλλογος μας.
Θυμίζουμε, ότι στη β΄ φάση, έχουν προκριθεί 6 ομάδες και η κλήρωση του προγράμματος, έβγαλε το εξής πρόγραμμα:

Στο 2ο γύρο, οι αγώνες αντίστροφα.

Οι 5 πρώτες ομάδες της βαθμολογίας, προκρίνονται στο final-8.

Τρίτη 29 Νοεμβρίου 2016

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ - ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ 3-2 ΓΙΑ ΤΟ ΚΥΠΕΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ ΑΝΤΡΩΝ

Την ευκαιρία να προκριθεί στην επόμενη αγωνιστική του κύπελου Ελλάδας, έχασε το αντρικό μας τμήμα, που ηττήθηκε σε εκτός έδρας αγώνα από το ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝΑ με 3-2 (20-25, 21-25, 25-18, 25-18, 16-14). Και μιλάμε για ευκαιρία, γιατί αν και προηγηθήκαμε 0-2 στα σετς και 12-14 στο 5ο σετ, δεν καταφέραμε να κάνουμε το κάτι παραπάνω που χρειαζόταν, ώστε να προκριθούμε και να βάλουμε τις βάσεις, για να επαναλάβουμε την περσινή πολύ καλή πορεία, όταν και φτάσαμε στους 16 του κύπελου Ελλάδας.
Η ομάδα μας, άφησε πίσω τη μέτρια απόδοση της τελευταίας αγωνιστικής του πρωταθλήματος και έπαιξε πολύ καλό βόλει, εκμεταλευόμενη στα δύο πρώτα σετς, τα λάθη του Απόλλωνα, προηγούμενη με 0-2.
Στη συνέχεια ο Απόλλωνας, περιόρισε τα λάθη του, ανέβασε την απόδοση του και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2.
Σε όλη τη διάρκεια του 5ου σετ, είχαμε διαφορά υπέρ μας 2-3 πόντων, μέχρι που φτάσαμε στο 12-14. Σε εκείνο το σημείο όμως, κύρια λάθη ανυπομονησίας επέτρεψαν στον Απόλλωνα με σερί 4-0, να μας ''κλέψει'' την πρόκριση.
Άριστη η διαιτησία των κ.κ. Μιχαήλογλου και Βελώνη.
ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: (Κουμπλής) Γεωργίου, Χριστοδούλου, Λένας, Τσαλικιάν, Σαμαντάς, Μανιάτης, Χατζηκάλφας (λ), Καρράς (λ), Φραγκιαδάκης, Αμαριανάκης, Σασάτι, Κατσαούνης, Λαμπρινός.
ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ: (Χατζημιχάλης) Παπαδέας, Κλώνος, Καρανικολάου Κ., Μπουλγάρου, Καρανικολάου Χρ., Παυλίδης, Αντωνιάδης (λ), Μελλές, Μάμαλης, Τζαννετουλάκος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ 3-0 ΣΤΙΣ ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ Α΄

Με εκτός έδρας ήττα από τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΣΦΠ με 3-0 (25-19, 25-15, 25-20) έκλεισε τις υποχρεώσεις του για την α΄ φάση του πρωταθλήματος, το α΄ τμήμα των κορασίδων μας.
Ο αγώνας, ήταν αδιάφορος βαθμολογικά, από τη στιγμή που και οι δύο ομάδες, είχαν εξασφαλίσει την πρόκριση τους στη β΄ φάση.
Παρ΄ όλα αυτά όμως, διεξήχθη ένας όμορφος αγώνας και η ομάδα μας έπαιξε αρκετά καλό βόλει, αν και προσπαθήσαμε να διαχειριστούμε την συσσωρευμένη κούραση μας.
Στο 1ο σετ, διατηρούσαμε ένα ελαφρύ προβάδισμα μέχρι το 12-14, το οποίο έγινε 16-14, με τον Ολυμπιακό στη συνέχεια να προηγείται με 1-0.
Στο 2ο σετ το 11-11, έγινε 17-11, με τη συνέχεια να είναι εύκολη για τον Ολυμπιακό.
Και στο 3ο σετ, η Δραπετσώνα προηγήθηκε με 8-10, που έγινε γρήγορα 13-10 και τον Ολυμπιακό να διατηρεί και αυξάνει λίγο τη διαφορά μέχρι το τέλος.
Άριστη η διαιτησία του κ. Πετρόπουλου και της κας. Κατερλή.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: (Σαραντίτης - Τσακιρόπουλος) Μικέλη, Ζαμπάτη, Τσαλικούση, Λιόλιου, Αδαμοπούλου, Ζουμίδη, Μπακιρτζόγλου (λ), Πετροπούλου (λ), Λαναρά, Γκιούρδα, Ψαρράκη.
ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ: (Χατζηδημητρίου) Μαρκάκη, Μοίρα, Στοίτσεβα, Θωμαίδου, Μαρκουτσά, Καρούσου, Χάνου Στ. (λ), Νιώτη (λ), Χάνου Κ., Βούλγαρη.

4. ΑΓΟΓ ΕΥΡΥΑΛΗ (00-18) 06
Ολυμπιακός και Δραπετσώνα, προκρίθηκαν στη β΄ φάση.

Οι υπόλοιπες 4 ομάδες που προκρίθηκαν είναι οι: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ - ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ - ΠΟΡΦΥΡΑΣ - ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ.
Η κλήρωση για τον καταρτισμό του προγράμματος, θα διεξαχθεί την Τετάρτη στα γραφεία της ΕΣΠΕΔΑ.

ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ - ΜΙΛΩΝΑΣ 0-3 ΣΤΙΣ ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ Γ΄

Με εντός έδρας ήττα από τον ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝΑ με 0-3 (06-25, 12-25, 16-25) συνέχισε στο αντίστοιχο πρωτάθλημα το γ΄ τμήμα των κορασίδων μας.
Η ομάδα μας, δεν κατάφερε να πιάσει καλή απόδοση και η ήττα ήρθε φυσιολογικά από το Μίλωνα.
Άριστη η διαιτησία των κ.κ. Τριανταφυλλόπουλου και Πεσινόγλου.
ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ: (Αγριανίτη) Στεφοπούλου, Σκέντζου, Όκκα Χρ., Καγιαλέ, Δήμου, Βαρσάκη Μ., Τσαούση (λ), Στεργιοπούλου (λ), Τόσκα, Βαρσάκη Δ., Ταρούσι, Κώστα, Λεκκάκου.
ΜΙΛΩΝΑΣ: (Νικολαίδου) Γιαννιώτη, Τατσίδη, Βλαχοκυριάκου, Κρίστο Ι., Περδικάρη, Βιδάλη / Νικολάου, Σηφάκη, Ντίγια, Κέμου, Κρίστο Δ., Παπανικολάου.

ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ - ΘΡΙΑΜΒΟΣ 0-3 ΓΙΑ ΤΗ Β΄ ΕΘΝΙΚΗ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Με εντός έδρας ήττα από τον ΑΟ ΘΡΙΑΜΒΟ με 0-3 (22-25, 13-25, 23-25) συνέχισε το γυναικείο μας τμήμα στο πρωτάθλημα της Β΄ Εθνικής.
Η ομάδα μας που έπαιξε αρκετά καλό βόλει για 2 σετς, ίσως αδικείται από το τελικό αποτέλεσμα και θα μπορούσε να κερδίσει κάτι περισσότερο από το 0-3.
Στο 1ο σετ, παίξαμε πολύ καλό βόλει και απειλήσαμε το εκ των φαβορί για την άνοδο Θρίαμβο με την απώλεια του, όντας προηγούμενοι με 10-7, ενώ οι ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, μέχρι το 22-23.
Το 2ο σετ, αποτέλεσε μονόλογο για το Θρίαμβο, ο οποίος προηγήθηκε εύκολα με 0-2.
Στο 3ο σετ, οι αθλήτριες μας βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και μπήκαν αποφασισμένες για την ανατροπή. Ο Θρίαμβος, όμως ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 3-7. Η Δραπετσώνα, ανέβασε την απόδοση της, μειώνοντας το σκορ, φτάνοντας στο 22-23. όμως σε εκείνο το σημείο, μίλησε η εμπειρία των αθλητριών του Θρίαμβου, οι οποίες εκμεταλεύτηκαν και ένα χαμένο μας σέρβις και πήραν τη νίκη με 3πόντο.
Πάντως, η ομάδα μας έδειξε για μια ακόμη φορά, ότι δεν είναι εύκολος αντίπαλος για καμιά ομάδα και καθόλου δε μας ανησυχεί η 4η συνεχόμενη ήττα μας. Θα έρθουν και οι απαιτούμενες νίκες και εύκολα ή δύσκολα, η ομάδα θα αποφύγει τον υποβιβασμό.
Πολύ καλή η διαιτησία των κ.κ. Μιχαήλογλου και Διαμάντη.
ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ: (Χατζηδημητρίου) Χατζηπέτρου, Κουμβάκη, Μαρκάκη, Τζώρτζη, Καραγιαννίδη, Βαγγή, Κρεμμύδα (λ), Βελιανίτη (λ), Φούσκα, Δούκα.
ΘΡΙΑΜΒΟΣ: (Μήτση)  Στρατίκη, Πετρουλάκη, Κοκλανάκη, Εικοσπεντίδου, Χριστοδούλου, Λυμπεροπούλου, Τσαβδαρίδου (λ), Κρυτσάλη (λ), Βερνάρδου, Σταμάτη, Πεδουλάκη, Δριβαλιάρη.

ΑΡΜΕΝΙΚΗ - ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ 3-1 ΣΤΟΥΣ ΕΦΗΒΟΥΣ

Με εκτός έδρας ήττα από την ΑΕ ΑΡΜΕΝΙΚΗ με 3-1 (25-22, 17-25, 25-19, 25-19), συνέχισε την πορεία του στο πρωτάθλημα το εφηβικό μας τμήμα.
Η ομάδα μας, είχε καλή εμφάνιση και διεκδίκησε τη νίκη.
Στο 1ο σετ, η Αρμενική διατηρούσε μια μικρή διαφορά, μέχρι που ισοφαρίσαμε 22-22, αλλά με τελικό σερί 3-0, η Αρμενική προηγήθηκε με 1-0.
Από την αρχή του 2ου σετ, πήραμε μεγάλες διαφορές, φτάνοντας εύκολα στην ισοφάριση.
Στο 3ο σετ, η εικόνα αντιστράφηκε με την Αρμενική, να διατηρεί ένα προβάδισμα της τάξης των 5-7 πόντων, την οποία και διατήρησε μέχρι το τέλος.
Στο 4ο σετ, οι ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, μέχρι το 18-17, αλλά από το σημείο εκείνο και μετά η Αρμενική με σερί 7-2, κέρδισε τον αγώνα και πήρε το 2πόντο.
Άριστη η διαιτησία των κ.κ. Μόσιαλου και Φωτόπουλου.

ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ - ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 0-3 ΣΤΙΣ ΝΕΑΝΙΔΕΣ

Με εντός έδρας ήττα από το ΓΣ ΠΑΝΙΩΝΙΟ με 0-3 (11-25, 07-25, 07-25) συνεχίστηκε το πρωτάθλημα νεανίδων, για την ομάδα μας.
Ο αγώνας εξελίχτηκε σε τυπική διαδικασία για τον Πανιώνιο, που είχε εύκολο έργο.
Άριστη η διαιτησία του κ. Βλάχου και της κας. Καλιγέρη.
ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ: (Χατζηδημητρίου) Μοίρα, Καρούσου, Μπουρέλι, Τσαλικούση, Ζάππα, Μαρκάκη, Γρηγοράτου (λ), Νιώτη (λ), Βούλγαρη, Μαρκουτσά, Θωμαίδη, Νόου.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: (Καλαρά) Παναγοπούλου, Χόρμη, Φλιάκου, Λακασά, Αγγελοκωνσταντή, Βασιλική, Παγώνη (λ), Πατέρη (λ), Κώτση, Μουχτούρη, Σερέτη, Αγαλού, Καραμπακάκη.

ΣΑΒΒΑΤΟ 26/11
13:00 ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ - ΜΙΛΩΝΑΣ (ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ Γ΄- ''Γ. ΚΑΣΙΜΑΤΗΣ'')
14:00 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ (ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ Α΄)
17:30 ΕΘΝΙΚΟΣ - ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ (ΠΑΙΔΕΣ)
20:30 ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ - ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ (ΚΥΠΕΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ ΑΝΤΡΩΝ)

ΚΥΡΙΑΚΗ 27/11
12:00 ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ - ΕΘΝΙΚΟΣ (ΕΦΗΒΟΙ - ''ΑΡ. ΠΑΠΑΜΙΧΑΗΛ'')
12:00 ΑΡΤΕΜΗ - ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ (ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ Β΄)
14:00 ΑΓ. ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ - ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ (ΝΕΑΝΙΔΕΣ - ''ΑΡ. ΠΑΠΑΜΙΧΑΗΛ'')

ΤΕΤΑΡΤΗ 30/11
21:45 ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ - ΑΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ (ΚΥΠΕΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ - ''ΑΡ. ΠΑΠΑΜΙΧΑΗΛ'')

Πέμπτη 24 Νοεμβρίου 2016

ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ - ΙΩΝΙΚΟΣ 2-3 ΓΙΑ ΤΗΝ Α2 ΑΝΤΡΩΝ

Με εντός έδρας ήττα από τον ΑΣ ΙΩΝΙΚΟ με 2-3 (25-22, 14-25, 25-15, 22-25, 05-15), συνέχισε την πορεία του στο πρωτάθλημα της Α2 το αντρικό μας τμήμα.
Η ομάδα μας, σε γενικές γραμμές δεν απέδωσε καλό βόλει και η ήττα ήρθε αναπόφευκτα.
Μπήκαμε στον αγώνα παίζοντας ικανοποιητικό βόλει και στο 1ο σετ, οι ομάδες εναλλάσονταν στην πρωτοπορία του σκορ, με τη Δραπετσώνα καλύτερη στο τέλος, να προηγείται με 1-0.
Στο 2ο σετ όμως, είχαμε μεγάλη πτώση στην απόδοση μας και σε συνδυασμό, ότι ο Ιωνικός ανέβηκε κατακόρυφα εκμεταλευόμενος τα λάθη μας, ισοφάρισε εύκολα.
Στο 3ο σετ, είχαμε μια αντίστροφη εικόνα κατά το οποίο η ομάδα μας, δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης και ξαναπροηγήθηκε το ίδιο εύκολα με 2-1.
Στο 4ο σετ, επανήλθε η προβληματική εικόνα της ομάδας μας, δίνοντας την ευκαιρία στον Ιωνικό να ξαναμπεί στη διεκδίκηση της νίκης, ισοφαρίζοντας σε 2-2, έχοντας σε όλο το σετ, πρωτοπορία ακόμα και με 5 πόντους.
Στο 5ο σετ, δε διαθέταμε τα ψυχικά αποθέματα για τη διεκδίκηση της νίκης, με αποτέλεσμα να παραδοθούμε χωρίς όρους.
Πολύ καλή η διαιτησία των κ.κ. Οικονόμου και Κατσούλη.
ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ: (Χατζημιχάλης) Κλώνος, Καρανικολάου Κ., Μπουλγάρου, Πεφάνης, Παυλίδης, Παπαδέας, Αντωνιάδης (λ), Ανδρεόπουλος, Μάμαλης, Καρανικολάου Χ., Τζαννετουλάκος, Μελλές.
ΙΩΝΙΚΟΣ: (Ηλιόπουλος) Κατσακούλας, Παπαστέλιος, Μανιάτης, Κοτζαμπάσης, Τζώρτζωνας, Λέπουρας, Γαβαλάς (λ), Σακελλαρίδης (λ), Μιχαλόπουλος, Οικονόμου, Πατσιαλής, Κάλφας, Τοπαλίδης.

Απόλλωνας και Ιωνικός έχουν -3 πόντους.
Οι δύο πρώτες ομάδες προκρίνονται στα μπαράζ ανόδου για την Α1.
Η 3η ομάδα προκρίνεται για την pre league.
Οι 4η και 5η, προκρίνονται στα μπαράζ κατάταξης για τις επιλαχούσες θέσεις της pre league.
Η 8η ομάδα υποβιβάζεται στη Β΄ Εθνική.

Τετάρτη 23 Νοεμβρίου 2016

ΡΕΝΤΗΣ - ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ 0-3 ΣΤΙΣ ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ Β΄

Με την 5η συνεχόμενη νίκη του, έκλεισε τον α΄ γύρο με αήττητη πορεία, το β΄ τμήμα των κορασίδων μας, στον εκτός έδρας αγώνα με την ΑΕ ΡΕΝΤΗ με 0-3 (20-25, 13-25, 19-25).
Η ομάδα μας, αυτή τη φορά δεν κατάφερε να έχει απόδοση υψηλών προδιαγραφών, αλλά δε δυσκολεύτηκε να φτάσει στη νίκη.
Από την αρχή και των τριών σετς, έπαιρνε ικανές διαφορές, τις οποίες και συντηρούσε μέχρι το τέλος.
Άριστη η διαιτησία των κ.κ. Μαντούβαλου και Μπολοβίνου.
ΡΕΝΤΗΣ: (Παπανικολάου) Γεωργίου, Μπινίσκου, Βόγκλη, Μπίλλα, Νικολακάκου, Καλάμπουρα, Κρεμμύδα (λ), Διβόλη, Τσέρμαμαρκ.
ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ: (Μαρμαρινός) Βενεκέ, Σταμπολίου, Μπουλούμπαση, Κουτούβαλη, Κυρίσογλου, Βουλγαράκη, Νόου (λ), Λεούση, Λεκάι, Χαχάμη.

Τρίτη 22 Νοεμβρίου 2016

Η κλήρωση του Κυπέλλου Ανδρών – Γυναικών (Β' φάση - 1η αγωνιστική)

Πραγματοποιήθηκε χθες στα γραφεία της ΕΟΠΕ η κλήρωση της 1ης αγωνιστικής της Β’ φάσης του Κυπέλλου Ανδρών – Γυναικών.

ΕΑ Πατρών – ΑΣΠ Απόλλων
Νικητής ΓΣ Αρχέλαος / ΠΑΣ Ίκαρος Έδεσσας – Νικητής ΓΣ Γρεβενών / ΦΕΣ Αριστοτέλης

Δευτέρα 21 Νοεμβρίου 2016

ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ - ΑΙΓΑΛΕΩ 3-1 ΣΤΙΣ ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ Α΄ ΚΑΙ ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΣΤΗ Β΄ ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ

Την πρόκριση τους στη β΄ φάση του πρωταθλήματος κορασίδων της ΕΣΠΕΔΑ, πανηγύρισε το α΄ τμήμα των κορασίδων μας, μετά την εντός έδρας νίκη επί του ΑΟ ΑΙΓΑΛΕΩ με 3-1 (24-26, 25-20, 25-22, 25-19), μετά από έναν καταπληκτικό αγώνα, που πρόσφεραν και οι δύο ομάδες.
Η ομάδα μας μπήκε στον αγώνα αποφασισμένη για μην απωλέσει πάλι την ευκαιρία πρόκρισης μας στο final-4, όπως πέρσι και παίζοντας πάρα πολύ καλό βόλει, κατάφερε να φτάσει στη νίκη, έναντι μιας εξίσου πολύ καλής ομάδας, η οποία πέρσι αναδείχτηκε 2η στην ΕΣΠΕΔΑ και έφτασε στην 4η θέση του πανελλήνιου πρωταθλήματος. Η δόξα του νικητή, βέβαια φαίνεται από την αξία του ηττημένου και αυτό έχει πλήρη εφαρμογή στην περίπτωση μας.
Και η πρόκριση μας, παίρνει μεγαλύτερη αξία, γιατί είχαμε την ατυχία να κληρωθούμε στον ίδιο όμιλο με τις δύο ομάδες που αποτέλεσαν πέρσι το ζευγάρι του τελικού στην ΕΣΠΕΔΑ.
Στο 1ο σετ, το Αιγάλεω πήρε διαφορά με 7-10, για να ισοφαρίσει η Δραπετσώνα στο 18-18, να προηγηθούμε με 22-20 και να ακολουθήσει γκραν γκινιόλ μέχρι το 24-26.
Στα τρία επόμενα σετς, οι ομάδες πήγαιναν κοντά στο σκορ, με πολύ μικρές διαφορές για το Αιγάλεω, αλλά από τη μέση και μετά η Δραπετσώνα, έπαιρνε την πρωτοπορία και την κρατούσε μέχρι το τέλος.
Άριστη η διαιτησία των κ.κ. Τριανταφυλλόπουλου και Καραδημητρίου.
ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ: (Χατζηδημητρίου - Μαρμαρινός) Μοίρα, Ιωάννου, Θωμαίδου, Στοίτσεβα, Καρούσου, Μαρκάκη, Χάνου Στ. (λ), Μαρκουτσά.
ΑΙΓΑΛΕΩ: (Αντωνιάδη - Ιωάννου) Κράνη, Κικιρίκου, Χαριτωνίδη, Εξακουστίδου Αν., Μάλτσιου, Διαμαντοπούλου, Κουλοπούλου (λ), Εξακουστίδου Αθ., Βαρβέλη.
Στον άλλο αγώνα της 5ης αγωνιστικής: ΕΥΡΥΑΛΗ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0-3

1. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (12-04) 09 (2)
2. ΔΑΣ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ (13-04) 09 (1)
-------------------------------------------------------
3. ΑΟ ΑΙΓΑΛΕΩ (07-09) 07
4. ΑΓΟΓ ΕΥΡΥΑΛΗ (00-15) 05
Από τον α΄ όμιλο, έχει προκριθεί το Περιστέρι και Αργυρούπολη ή Πανιώνιος ή Άλιμος.
Από το γ΄ όμιλο, έχει προκριθεί ο Πορφύρας και ΓΣ Ηλιούπολης ή Θρίαμβος.

ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ - ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ 3-0 ΣΤΙΣ ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ Γ΄

Με εκτός έδρας ήττα από το ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ με 3-0 (25-09, 25-20, 25-16), συνέχισε στο πρωτάθλημα το γ΄ τμήμα των κορασίδων μας.
Η ομάδα μας, στάθηκε ικανοποιητικά στον αγωνιστικό χώρο, προσπάθησε για το καλύτερο, αλλά η ανωτερότητα της Ηλιούπολης, δε μας επέτρεψε να κερδίσουμε κάτι από τον αγώνα αυτό.
Άριστη η διαιτησία της κας. Πετροχείλου και του κ. Πεσινόγλου.
ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ: (Αρματάς) Μαργαρίτη, Χίνη, Κρέστα, Δουβαρά, Χερουβείμ, Αργυρού, Γεωργιάδη (λ), Σερφά (λ), Σέργη, Τριποτσέρη, Σερλιδάκη, Χαλκιά, Τσαβαλά, Φασουλή.
ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ: (Καγιαλής) Βαρσάκη Μ., Χρυσού, Καγιαλέ, Δήμου, Όκκα Γ., Τόσκα, Ταρούσι (λ), Στεργιοπούλου (λ), Όκκα Χρ., Βαρσάκη Δ., Κώστα, Τσαούση.

ΣΑΒΒΑΤΟ 19/11
11:45 ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ - ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ (ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ Γ΄)
12:00 ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ - ΑΙΓΑΛΕΩ (ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ Α΄- ''ΑΡ. ΠΑΠΑΜΙΧΑΗΛ'')
17:30 ΡΕΝΤΗΣ - ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ (ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ Β΄)
18:30 ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ - ΙΩΝΙΚΟΣ (Α2 ΑΝΤΡΩΝ - ''ΑΡ. ΠΑΠΑΜΙΧΑΗΛ'')

ΚΥΡΙΑΚΗ 20/11
12:00 ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ - ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (ΝΕΑΝΙΔΕΣ - ''ΑΡ. ΠΑΠΑΜΙΧΑΗΛ'')
17:30 ΑΡΜΕΝΙΚΗ - ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ (ΕΦΗΒΟΙ)

ΤΕΤΑΡΤΗ 23/11
21:45 ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ - ΘΡΙΑΜΒΟΣ (Β΄ ΕΘΝΙΚΗ ΓΥΝΑΙΚΩΝ - ''ΑΡ. ΠΑΠΑΜΙΧΑΗΛ'')

Η παρουσία σας θα βοηθήσει τα παιδιά της Δραπετσώνας για την κατάκτηση της νίκης.

Πέμπτη 17 Νοεμβρίου 2016

ΠΗΓΑΣΟΣ - ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ 3-2 ΓΙΑ ΤΗ Β΄ ΕΘΝΙΚΗ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Την 3η συνεχόμενη ήττα του υπέστη το γυναικείο μας τμήμα για το πρωτάθλημα της Β΄ Εθνικής, στον εκτός έδρας αγώνα από τον ΑΟ ΠΗΓΑΣΟ με 3-2 (25-19, 16-25, 25-20, 18-25, 20-18), σε αγώνα που διήρκεσε 2 ώρες και 13΄.
Η ομάδα μας, παρουσίασε το κακό της πρόσωπο και είχε τη χειρότερη φετινή της εμφάνιση.
Στην αρχή του 1ου σετ, ο Πήγασος, εκμεταλευόμενος τη νωθρή συμπεριφορά μας, είχε μικρή διαφορά με 9-6 η οποία στη συνέχεια μεγάλωσε με 17-10, 21-13, για να γίνει εύκολα το 1-0.
Στο 2ο σετ, η Δραπετσώνα ανέβασε την απόδοση της και ήταν πάντα μπροστά στο σκορ με 7-10, 9-12, 13-20 και να ισοφαρίζει εύκολα σε 1-1.
Στην αρχή του 3ου σετ, οι ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ, μέχρι που ο Πήγασος ξέφυγε με 7-4 και 18-13. Η Δραπετσώνα, πραγματοποίησε την αντεπίθεση της, ισοφαρίζοντας σε 20-20. Και εκεί που όλοι περιμέναμε, βάσει της πολύ καλής ψυχολογίας που είχαμε πια αποκτήσει, ότι θα καταφέρναμε να προηγηθούμε, 5 λάθη μας, έδωσαν το σετ και την πρωτοπορία με 2-1 στον Πήγασο.
Στο 4ο σετ, ο Πήγασος προηγήθηκε και πάλι με 8-4, με την ομάδα μας να ισοφαρίζει αρχικά σε 11-11 και από εκεί και έπειτα με μεγάλο σερί 1-7, φτάσαμε στην ισοφάριση του σκορ.
Στη ''ρώσικη ρουλέτα'' του 5ου σετ, οι ομάδες ήταν πάντα κοντά στο σκορ, με τη Δραπετσώνα όμως να κάνει μεγάλα λάθη στο τέλος, με τον αγώνα να τελειώνει καθώς χάσαμε αψυχολόγητα δύο σέρβις και δεχόμενοι ένα εύκολο άσσο, για το τελικό 20-18.
Πολύ καλή η διαιτησία της κας. Δαλέκου και του κ. Μαριδάκη.

ΠΗΓΑΣΟΣ: (Γκόγκου) Μαστοροπούλου, Πατσιαβούδη, Δρακούλη, Κιέζου, Ρεντούμη, Παπαναγιώτου, Συφιανού (λ), Κάσσου, Ξάνθου, Γερουλάνου, Πολυχρονάκη.
ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ: (Χατζηδημητρίου) Βαγγή, Χατζηπέτρου, Κουμβάκη, Μπουρέλι, Τζώρτζη, Καραγιαννίδη, Κρεμμύδα (λ), Βελιανίτη (λ), Φούσκα, Μαρκάκη, Δούκα, Μικέλη.

ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ - ΑΚΑΔΗΜΟΣ 3-1 ΣΤΟΥΣ ΕΦΗΒΟΥΣ

Επιστροφή στις νίκες για το εφηβικό μας τμήμα, μετά την εντός έδρας νίκη, επί του ΑΣ ΑΚΑΔΗΜΟΥ με 3-1 (24-26, 25-11, 25-21, 25-16).
Η ομάδα μας ξεκίνησε καλά τον αγώνα και στο 1ο σετ, πήρε από την αρχή ικανές διαφορές με 9-5, 21-15, αλλά στο σημείο εκείνο κάποια λάθη μας, έβαλαν στη διεκδίκηση του σετ τον Ακάδημο, ο οποίος άρχισε να μειώνει το σκορ, μέχρι να ισοφαρίσει  σε 23-23 και με τη ψυχολογία υπέρ του, να καταφέρει να ''κλέψει'' το σετ.
Η συνέχεια όμως ήταν διαφορετική, με την ομάδα μας να περιορίζει τα λάθη και να φτάνει σχετικά εύκολα στο τελικό 3-1.
Άριστη η διαιτησία του κ. Κατσιάρα και της Παπανικολάου.
ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ: (Πλήθης - Καγιαλής) Δαρδανός, Τζαννετουλάκος, Ανδρεόπουλος, Αλεξάκης, Λουκαίτης, Τσαβάς, Βεστάκης (λ), Γρηγοράτος (λ), Καγιαλής, Κασαπίδης, Λεκάι, Χαρακλάνης.
ΑΚΑΔΗΜΟΣ: (Τσιτσιπάς) Τσιτσιπάς, Κυριακέας, Κανέλλης, Γιαννακάκης, Τσεμπελίκος, Πανταζής.

ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ - ΠΟΡΦΥΡΑΣ 3-0 ΣΤΙΣ ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ Β΄

Με την 4η νίκη του στην 4η αγωνιστική, σε εντός έδρας αγώνα επί του ΑΟΦ ΠΟΡΦΥΡΑ με 3-0 (25-16, 25-11, 25-22) συνέχισε την πορεία του στο πρωτάθλημα το β΄ τμήμα των κορασίδων μας.
Η ομάδα μας επιστρέφοντας στις πολύ καλές εμφανίσεις, έφτασε εύκολα στο τελικό σκορ, απειλούμενη μόνο στο 3ο σετ, στο οποίο ο Πορφύρας ήταν πάντα κοντά στο σκορ και προηγήθηκε με 14-16, αλλά στο τέλος με πείσμα οι αθλήτριες μας και όπλο τους το καλό σέρβις, κατάφεραν την ανατροπή και την καθαρή νίκη.
Άριστη η διαιτησία των κ.κ. Τοψιδέλη και Τουρίκη.
ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ: (Μαρμαρινός) Βενεκέ, Σταμπολίου, Μπουλούμπαση, Κουτούβαλη, Χαχάμη, Βουλγαράκη, Νόου (λ), Λεούση, Κυρίσογλου.
ΠΟΡΦΥΡΑΣ: (Μουστάκη) Λυμπεροπούλου Ευαγγ., Ράμπουα, Βαμβακάρη, Μπούσουλα, Ζήκου, Ζουγανάκη, Σπυράκη (λ), Λυμπεροπούλου Ειρ. (λ), Παπαδοπούλου, Κοκοσιώτη, Καμπόλη, Αυγουλή, Δράκου, Παναγιωτοπούλου.

ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ - ΑΠΟΛΛΩΝΙΟΣ 3-2 ΣΤΙΣ ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ Γ΄

Την πρώτη του νίκη κατά την 3η αγωνιστική, σημείωσε το γ΄ τμήμα των κορασίδων μας, στον εντός έδρας αγώνα με τον ΟΦΑ ΑΠΟΛΛΩΝΙΟ με 3-2 (23-25, 22-25, 25-14, 25-17, 15-11), πραγματοποιώντας ολική ανατροπή στο σκορ.
Η ομάδα μας, που δεν είχε καμία σχέση με την εμφάνιση της προηγούμενης ημέρας με τον Πορφύρα, αυτή τη φορά διέθεταν όλα τα στοιχεία που μπορεί να δείξει και στέμφθηκαν δίκαια νικήτριες.
Αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 0-2 με την ελάχιστη διαφορά των σετς, δεν το έβαλαν κάτω και με πολύ πείσμα και ενθουσιασμό, ισοφάρισαν εύκολα σε 2-2, για να κατακτήσουν και το 5ο σετ, έχοντας σε όλη τη διάρκεια του διαφορές 2-4 πόντων.
Πάντως διεξήχθη ένας πολύ όμορφος αγώνας και από τις δύο ομάδες, που άφησε ικανοποιημένους τους θεατές.
ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ: (Χατζηδημητρίου) Βαρσάκη Μ., Χρυσού, Καγιαλέ, Δήμου, Όκκα, Τόσκα, Ταρούσι (λ), Κώστα, Βαρσάκη Δ., Τσαούση, Στεφοπούλου.
ΑΠΟΛΛΩΝΙΟΣ: (Πλουμίδης) Κέμου, Βούλγαρη Ειρ., Τρανού Α., Κωνσταντινίδη, Τρανού Χ., Μιχελάκου, Κάβουρα (λ), Ζαμπέλη (λ), Σκαρή, Μπεζαντάκου, Βούλγαρη Ελ., Ψύλλια, Μικροπούλου, Χιώτη.

ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ - ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 3-0
ΑΡΤΕΜΗ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0-3
ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ - ΠΟΡΦΥΡΑΣ 2-3
ΕΥΡΥΑΛΗ - ΜΙΛΩΝΑΣ 3-1

1. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (12-01) 08
2. ΑΓΟΓ ΕΥΡΥΑΛΗ (09-04) 07 (3)