Παρασκευή 18 Δεκεμβρίου 2009

ΜΕ ΤΣΑΜΠΟΥΚΑ ΟΙ ΕΦΗΒΟΙ ΣΤΑ ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

Παίζοντας πολύ καλό βόλει, με πάθος, όρεξη και τσαμπουκά το εφηβικό μας τμήμα κατόρθωσε και νίκησε και τους δύο χθεσινούς του αντίπαλους (ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ και ΒΛΑΧΟ), με 3-1 (25-27, 25-15, 25-18, 26-24).
Ο χθεσινός αγώνας ήταν από αναβολή από την 1η αγωνιστική και ήταν ιδιαίτερα κρίσιμος για την ομάδα μας, αφού χρειαζόμασταν οπωσδήποτε τη νίκη για να έχουμε πλεονέκτημα έδρας στον προημιτελικό.
Ο αγώνας ξεκίνησε με την ομάδα μας, να έχει σωστή τακτική στο σέρβις, στοχεύοντας στο Μαυρουδή, χαλώντας την υποδοχή τους, αλλά λογαριάζαμε χωρίς τη διαιτησία του Βλάχου, ο οποίος πρόσφερε στην κυριολεξία το σετ στο Περιστέρι με 3 ακατανόητες και επικίνδυνες υποδείξεις του. Πρόκειται για διαιτητή ο οποίος θεωρείται από τα νέα ταλέντα της διατησίας και χρησιμοποιείται και σε Εθνικές κατηγορίες. Εμείς όμως που τον παρακολουθούμε στα τοπικά πρωταθλήματα, έχουμε αντίθετη άποψη. Είναι απλά επικίνδυνος.
Στα υπόλοιπα σετ του αγώνα, η τάξη αποκαταστάθηκε και η ομάδα μας, απλά και παρά τις φιλότιμες προσπάθειες του Βλάχου τα κέρδισε εύκολα και κατέλαβε τη 2η θέση στην τελική βαθμολογία.
Η ομάδα μας αγωνίστηκε, με τους: Ν. Μαρμαρινό, Κισκήρα, Βιαντρόφσκι, Τσικάτο, Φύτρο, Κ. Γ. Κογκαλίδη, Γλακουσάκη (λ), Μπούτσικα, Χατζηπέτρου, Φούκα, Μ. Καλαφατέλη.
Για τη διαιτησία του Βλάχου, τα είπαμε. Η δεύτερη κα. Δρογώση, έδειξε την παρουσία της σε 2 περιπτώσεις μόνο.

6. ΑΟ ΤΕΛΑΜΩΝΑΣ 09-27   11

Στη συνέχεια δημιουργείται ειδικός βαθμολογικός πίνακας, μεταξύ των ομάδων που ισοβαθμούν, ανάλογα με τα μεταξύ τους αποτελέσματα. Έτσι έχουμε:

1. ΑΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ 6β. 09-06 σετς 1.5 συντελεστής
2. ΔΑΣ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ 6β. 09-09 σετς 1.0 συντ.
3. ΓΣ ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 6β. 06-09 σετς 0,66 συντ.
Έτσι, στον προημιτελικό με πλεονέκτημα έδρας, θα αντιμετωπίσουμε τα ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ Γ. ΖΩΗ, όπου χρειαζόμαστε 2 νίκες για την πρόκριση στο final-4,  όπου θα βρούμε αντίπαλο μας εκτός συγκλονιστικού απρόοπτου τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ.