Κυριακή 28 Αυγούστου 2011

ΕΛΛΑΔΑ - ΚΙΝΑ 3-0 ΚΑΙ 7η ΘΕΣΗ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΑΙΔΩΝ

ΜΠΑΪΑ ΜΠΛΑΝΚΑ - ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΠΣΑΤ - ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΑΝΤΖΙΟΥΚΗΣ

Μπορεί το όνειρο της τετράδας να χάθηκε και οι τρεις σερί ήττες στη β΄ φάση να «πόνεσαν», ωστόσο, η εθνική παίδων έκλεισε με νίκη την παρουσία της στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Αργεντινής και με το 3-0 (25-17, 25-21, 25-16) επί της Κίνας κατέκτησε την 7η θέση.

Η ελληνική ομάδα επέστρεψε στις καλές εμφανίσεις κόντρα στο σύνολο που άφησε εκτός οκτάδας την Ρωσία και το νίκησε για δεύτερη φορά με το ίδιο σκορ μάλιστα.

Οι διεθνείς παρουσιάστηκαν αποφασισμένοι να ολοκληρώσουν τις υποχρεώσεις τους με θετικό αποτέλεσμα και αγωνίστηκαν συγκεντρωμένοι.

Από την αρχή έδειξαν τις προθέσεις τους και δεν άφησαν στον αντίπαλο περιθώριο αντίδρασης. Στο πρώτο σετ προηγήθηκαν με 8-6 και 17-13, ο Ντονγκ πήρε τάιμ-άουτ και η Εθνική συνέχισε ανάλογα, κάνοντας το 22-13. Η Κίνα απλά μείωσε και το σετ ολοκληρώθηκε με 25-17.

Και στο δεύτερο σετ η Ελλάδα προηγήθηκε με 8-6, Κίνα ισοφάρισε σε 9-9 και με τον άσσο του Τζιουμάκα οι διεθνείς έκαναν το 13-11. Στο 17-14 ο Ντονγκ πήρε τάιμ-άουτ, ακολούθησε η ισοφάριση με 18-18, ο Μάκης Δημητριάδης πήρε τάιμ-άουτ και από κει και πέρα η Εθνική ξέφυγε φτάνοντας στο 25-21.

Η Ελλάδα ξεκίνησε εντυπωσιακά στο τρίτο σετ και προηγήθηκε με 6-1 και 8-2, ακολούθησε το 17-11 και εύκολα ήρθε για τους διεθνείς το 25-16.