Κυριακή 12 Ιανουαρίου 2014

ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ - ΡΕΘΥΜΝΟ 2-3 ΓΙΑ ΤΗΝ Α2 ΑΝΤΡΩΝ

Εντός έδρας ήττα, με την οποία μπαίνουμε πια για τα καλά σε περιπέτειες και σενάρια υποβιβασμού, υπέστη το αντρικό μας τμήμα από τον ΟΠΕ Ρεθύμνου με 2-3 (25-22, 28-26, 21-25, 22-25, 13-15) σε αγώνα ο οποίος διήρκεσε 2 ώρες και 13΄.
Επρόκειτο για αγώνα μεταξύ ισόβαθμων στη γραμμή υποβιβασμού ομάδων, αλλά η ποιότητα του, δεν έδειχνε κάτι τέτοιο.
Παίχτηκε πολύ όμορφος αγώνας και με εξέλιξη που έσπαγε καρδιές.
Η ομάδα μας ξεκίνησε τον αγώνα, παίζοντας πολύ καλό βόλει, απέναντι σε μια ομάδα που παρουσιάστηκε ενισχυμένη και πολύ καλύτερη του αναμενόμενου. Σε όλη τη διάρκεια του 1ου σετ, είχαμε μια διαφορά 2-3 πόντων, την οποία διατηρήσαμε μέχρι το τέλος του.
Το 2ο σετ, ξεκίνησε όπως τέλειωσε το 1ο, με τη Δραπετσώνα να προηγείται 6-2, 10-6, αλλά από το σημείο αυτό και μετά το Ρέθυμνο, μείωσε αρχικά τη διαφορά, μέχρι να προηγηθεί με 20-23 και 22-24, με την ομάδα μας όμως να αντιδρά και με ψυχραιμία και αποφασιστικότητα να κάνει το 28-26 και το 2-0 στα σετς.
Περιμέναμε, ότι ο τρόπος που κερδίσαμε το 2ο σετ, θα ήταν καταλυτικός στη ψυχολογία μας και θα μπαίναμε στο 3ο σετ, απαλλαγμένοι από άγχος. Όμως αυτό δε συνέβη, με αποτέλεσμα το Ρέθυμνο, να πάρει διαφορές με 6-10, 14-19, 16-20 με τη Δραπετσώνα να αντιδρά να μειώνει σε 19-20, χωρίς όμως συνέχεια και με αποτέλεσμα το Ρέθυμνο να μειώνει σε 2-1.
Στο 4ο σετ, το Ρέθυμνο ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 5-7, 11-14, 14-17, η ομάδα μας και πάλι αντέδρασε, ισοφάρισε σε 20-20 και προηγήθηκε με 21-20, αλλά στο σημείο αυτό επίθεση μας, με εμφανέστατο μπλοκ άουτ, δεν υπέπεσε της αντίληψης των διαιτητών και δεχόμενοι και κόκκινη κάρτα στο σημείο αυτό, έγειρε η πλάστιγγα του σετ, υπέρ του Ρέθυμνου, το οποίο ισοφάρισε στα σετς.
Και στο 5ο σετ, το Ρέθυμνο ξεκίνησε καλύτερα και έφτασε σε ματς μπολ με 5 ευκαιρίες. Η Δραπετσώνα, με σερί 4-0 το μόνο που κατάφερε, ήταν να μειώσει σε 13-14 και ο αγώνας χάθηκε πάλι με χαμένο σέρβις, ένα από τα πάρα πολλά που χάθηκαν αψυχολόγητα στο χθεσινό αγώνα.
Από δω και πέρα βέβαια, το μόνο σίγουρο είναι ότι κάθε αγώνας μας θα είναι φωτιά, από τη στιγμή που για αλλού ξεκινήσαμε και αλλού έχουμε βρεθεί.
Πολύ καλή η διαιτησία των κ.κ. Τσιμπινού και Μάλφα.
ΔΑΣ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ: (Πλήθης) Ρεζκ, Φύτρος, Μαργαρίτης, Τραπεζουντίδης, Εξαδάκτυλος, Χριστόπουλος, Βογιατζίδης (λ), Κογκαλίδης Κ.Λ., Μπίνιος, Κογκαλίδης Κ.Γ., Στρατηγός, Μπουλγάρου.
ΟΠΕ ΡΕΘΥΜΝΟΥ: (Μπουρμπάκης - Χαχαγιόπουλος) Μαρκίδης, Παπαδάκης, Ταταράκης, Διαμαντάκης, Μονιάκης, Γεωργακόπουλος, Λαδάκης (λ), Ξυλούρης, Χνάρης, Μπονοτάκης, Πελτέκης.

12. ΑΣ ΙΩΝΙΚΟΣ Ν.Φ. (14-31) 06
Στη μάχη της κορυφής, προβάδισμα έχουν πάρει τα Χανιά, οι Αργυρούπολη και Πανερυθραικός κάνουν πολύ καλή πορεία, ενώ έχουν χάσει λίγο έδαφος ο Οδυσσέας και περισσότερο οι Κύζικος και Ταταύλα.
Από τις υπόλοιπες 6 ομάδες που δίνουν τη μάχη της παραμονής, σε καλύτερη κατάσταση είναι μέχρι τώρα ο Γέρακας, ο Ιωνικός και ο ΟΦΗ, ενώ οι Πανελλήνιος, Ρέθυμνο και Δραπετσώνα, υπολείπονται βαθμολογικά. Όλα αυτά βάσει του μέχρι τώρα προγράμματος.