Τρίτη 14 Φεβρουαρίου 2017

ΠΟΡΦΥΡΑΣ - ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ 2-3 ΣΤΙΣ ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ Α΄

Με εκτός έδρας νίκη επί του ΑΟΦ ΠΟΡΦΥΡΑ με 2-3 (26-24, 22-25, 22-25, 25-20, 12-15) σε 2 ώρες και 19΄, συνέχισε την πορεία του, στη β΄ φάση του πρωταθλήματος το α΄ τμήμα των κορασίδων μας.
Η ομάδα μας, μπορεί να μην κατάφερε να πιάσει απόδοση σύμφωνα με τις δυνατότητες της, αλλά σημασία έχει η νίκη, μέσα σε μια πολύ δύσκολη έδρα και απέναντι σε έναν Πορφύρα, που πάντα είναι υπολογίσιμος και μάχεται σε κάθε φάση και αγώνα.
Στο 1ο σετ, ο Πορφύρας ξεκίνησε καλύτερα και πήρε μεγάλες διαφορές με 15-10, 20-13, για να κάνει την αντεπίθεση της η Δραπετσώνα, να ισοφαρίσει σε 23-23, αλλά δεν έφτανε αυτό, για να προηγηθεί ο Πορφύρας με 1-0.
Και στο 2ο σετ, ο Πορφύρας ξεκίνησε καλύτερα, αλλά και πάλι η Δραπετσώνα αντέδρασε, με μεγαλύτερη επιτυχία αυτή τη φορά, καθώς το 11-6, έγινε 17-19 και στη συνέχεια 20-24, για να έρθει η ισοφάριση.
Στο 3ο σετ, οι ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, μέχρι το 19-19, για να ξεφύγει στο τέλος η Δραπετσώνα και να κάνει το 1-2.
Στο 4ο σετ, οι ρόλοι αντιστράφηκαν και στην αρχή η Δραπετσώνα, προηγήθηκε με 6-9, 10-14, για να ισοφαρίσει ο Πορφύρας σε 15-15, να προηγηθεί με 22-19 και εν τέλει να οδηγεί τον αγώνα στο 5ο σετ , στο οποίο, ξεκινήσαμε με 0-4 και να μη χάσουμε το προβάδισμα μέχρι το τελικό 2-3.
Πολλά λάθη από τις κυρίες Μπενίση και Ζουμπά.
ΠΟΡΦΥΡΑΣ: (Μανωλάκου) Χονδρουδάκη, Συρίγου, Βαλσαμή, Ράπτη, Καλογεροπούλου, Μαννέ, Τριανταφύλλου (λ), Μελισσάρη (λ), Καλογεροπούλου Κ., Κονταράκη, Ζαννή.
ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ: (Χατζηδημητρίου) Μοίρα, Ιωάννου, Θωμαίδη, Στοίτσεβα, Καρούσου, Μαρκάκη, Χάνου (λ), Νιώτη (λ).