Κυριακή 24 Ιουλίου 2011

ΟΙ ΔΗΛΑΒΕΡΗ / ΝΙΚΟΛΑΙΔΟΥ ΤΟ ΧΡΥΣΟ ΣΤΟ MASTERS ΝΕΣΤΟΥ

Μόλις 35 λεπτά χρειάστηκαν οι Αθηνά Δηλαβέρη / Κατερίνα Νικολαΐδου για να κάμψουν την αντίσταση των Μιμή Γκότζη / Ντίντα Νάστου, τις οποίες νίκησαν με 2-0 (21-10, 21-18) και να κατακτήσουν το πρώτο τους χρυσό μετάλλιο σε Masters εφέτος, μετά από δύο χαμένους τελικούς στο Πανελλήνιο Σιρκουΐ Beach Volleyball 2011.

Οι Δηλαβέρη / Νικολαΐδου μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, κατακτώντας με σχετική ευκολία το πρώτο σετ, χάρη στην πολύ καλή άμυνα, που κράτησαν.

Στο δεύτερο σετ, αν και προηγήθηκαν γρήγορα με 11-6 και 12-7, οι Γκότζη / Νάστου ανέκτησαν την αυτοπεποίθησή τους και χάρη στο καλό σερβίς τους, «έτρεξαν» ένα σερί 4-0, που τις έφερε για πρώτη φορά σε απόσταση δύο μόλις πόντων από τις αντίπαλές τους. Η διαφορά διατηρήθηκε στους 2-3 πόντους μέχρι το σημείο που οι Δηλαβέρη / Νικολαΐδου έκαναν το 19-14 κι έβαλαν στην ουσία τις βάσεις για την επικράτησή τους.