Κυριακή 26 Αυγούστου 2012

ΕΛΛΑΔΑ - ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ 2-3 ΓΙΑ ΤΟ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΕΦΗΒΩΝ

Μενέλαος ΚΟΚΚΙΝΑΚΗΣ
Τι και αν προηγήθηκε με 1-0 σετ και 18-12 στο τρίτο, τι και αν είχε 13 έναντι 5 μπλοκ, η εθνική ομάδα των Εφήβων ηττήθηκε και στο δεύτερο της ματς στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα αυτή την φορά από την Βουλγαρία με 3-2 (20-25, 25-19, 25-23, 23-25, 15-11) και αύριο με αντίπαλο την Δανία (26/8, 18:30) θέλει μόνο την νίκη για να ελπίζει σε πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης...
Οι παίκτες του Στέλιου Καζάζη μπήκαν δυνατά στο ματς και έκαναν το 1-0 στα σετ εύκολα. από εκεί και πέρα όμως παρουσιάστηκαν αγνώριστοί και με 34 λάθη έναντι 21 της Βουλγαρίας δεν είχαν τύχη.

Πολύ καλή εμφάνιση από τον Τζιουμάκα που πέτυχε 30 πόντους, ενώ για τους νικητές ο Ιβάνοφ σημείωσε 20.

Το αυριανό ματς με τους διοργανωτές Δανούς είναι σπουδαίας σημασίας και για τις δύο ομάδες που μετρούν από δύο ήττες στην διοργάνωση και όποια επικρατήσει θα αποκτήσει προβάδισμα για την συνέχεια.

Η Ελλάδα μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκε με 8-1 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με τα σέρβις του Μενέλαου Κοκκινάκη να δημιουργούν τεράστιο πρόβλημα στην Βουλγαρία. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα διατήρησε την πρωτοπορία στο σκορ και με τους Μαδούρα και Στίγγα στο μπλοκ διατήρησε μια διαφορά ασφαλείας, φτάνοντας στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ προηγούμενη με 16-9. Η Βουλγαρία μείωσε σε 17-12, όμως η Ελλάδα με σερί 5-0 προηγήθηκε 22-12. Οι Βούλγαροι δεν το έβαλαν κάτω και μείωσαν σε 22-18 με 6 συνεχόμενους πόντους, αλλά το σετ δεν μπορούσε να χαθεί για την Ελλάδα.

Αγνώριστη σε σχέση με το πρώτο, παρουσιάστηκε στο δεύτερο σετ η Εθνική μας. Προβλήματα σε υποδοχή και επίθεση την έφεραν από την αρχή με την πλάτη στο τοίχο. Η Βουλγαρία εκμεταλλεύτηκε την κακή εικόνα της Ελλάδας και χτίζοντας από την αρχή μια διαφορά ασφαλείας έφερε το ματς στα ίσα. Ο Στέλιος Καζάζης και ενώ το σκορ ήταν 18-14 ο Ανέστης Δαλακούρας πέρασε στην θέση του Μενέλαου Κοκκινάκη, ενώ στο 21-15 ο Χρήστος Στεφανίδης πήρε την θέση του Ραφαήλ Κουμεντάκη.

Στο τρίτο σετ η εθνική μας αυτοκτόνησε. Προηγήθηκε με 18-12, αλλά η Βουλγαρία με σερί 8-1 πήρε κεφάλι στο σκορ με 20-19. Οι διεθνείς μας προηγήθηκαν με 22-20 εκμεταλλευόμενοι μια κίτρινη κάρτα που δέχτηκαν οι αντίπαλοι μας, αλλά δεν ήταν ψύχραιμοι στο τέλος και κατάφεραν εκεί που προηγούνταν 1-0 σετ, να βρίσκονται με την πλάτη στον τοίχο. Ο Στέλιος Καζάζης ξεκίνησε το σετ με Δαλακούρα αντί Κουμεντάκη , ενώ στο 17-19 ο Κουμεντάκης αντικατέστησε τον  Κοκκινάκη.

Το τετάρτο σετ ήταν ντέρμπι με την Ελλάδα να καίγεται για την επικράτηση. Στο τέλος κατάφερε να στείλει το ματς στο τάι μπρέικ.

Στο πέμπτο σετ η Βουλγαρία έχτισε ένα προβάδισμα εξ' αρχής, η Ελλάδα αντιστάθηκε μόλις στο 11-10 που πλησίασε με τον Τζιουμάκα, αλλά ως εκεί.

Τα σετ: 3-2 (20-25, 25-19, 25-23, 23-25, 15-11)

*Οι πόντοι της Ελλάδας προήλθαν: 4 άσσοι, 49 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 34 λάθη Ελλάδας και της Ελλάδας: 5 άσσοι, 56 επιθέσεις, 13 μπλοκ, 21 λάθη Βουλγαρίας. Διαιτητές: Πέτροβιτς, Πολ.

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ (Μίροσλαβ Ζίκοφ): Ιβάνοφ 20 (1 άσος, 18/34 επ., 1 μπλοκ), Σεγκάνοφ 2 (2 μπλοκ), Βελίτσκοφ 5 (1 άσος, 3/18 επ., 53% υπ., 1 μπλοκ), Νένκοφ 8 (7/9 επ., 1 μπλοκ), Γκεοργκίεφ 6 (5/9 επ., 1 μπλοκ), Πέντσεφ 10 (1 άσος, 9/17 επ., 61% υπ.), Κιόσεφ (λ, 64% υπ.), Τοπάλοφ, Μαρίνκοφ 7 (6/15 επ., 67% υπ.), Ποπόφ, Ατανάσοφ 1 (1 άσος)

ΕΛΛΑΔΑ (Στέλιος Καζάζης): Κοκκινάκης 13 (2 άσοι, 9/27 επ., 77% υπ., 2 μπλοκ), Λιόντας 1 (1/1 επ.), Στίγγας 9 (4/8 επ., 5 μπλοκ), Τζιουμάκας 30 (2 άσοι, 23/44 επ., 5 μπλοκ), Μαδούρας 6 (1 άσος, 4/7 επ., 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 5 (5/14 επ.), Πρωτοψάλτης (λ, 78% υπ.), Χατζόπουλος 2 (2/2  επ.), Σκαρλατίδης, Στεφανίδης, Δαλακούρας 8 (8/13 επ., 61% υπ.)