Δευτέρα 10 Δεκεμβρίου 2012

ΗΡΑΚΛΗΣ Κ. - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 2-3 ΓΙΑ ΤΗΝ Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Σε ένα ντέρμπι με απίστευτη εξέλιξη και διάρκεια δύο ωρών, ο Ολυμπιακός πανηγύρισε επί του Ηρακλή Κηφισιάς στο Ζηρίνειο με 3-2 σετ (22-25, 23-25, 25-18, 25-22, 15-7) και πλέον οι δύο ομάδες ισοβαθμούν στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, μένοντας τρεις βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο ΑΕΚ.
Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ ως το 16-15. Με τη Λαμπρούση στο σερβίς οι γηπεδούχες ξέφυγαν με 19-16 και κατάφεραν να διατηρήσουν την υπέρ τους διαφορά φτάνοντας στο 25-22 με δύο πόντους της Ιβάνοβα.

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός πήγε για το 1-1, προηγούμενος στο φινάλε με 21-17, αλλά ο Ηρακλής «απάντησε» με σερί 7-0(!), με την Γέλιτς στο σερβίς και με την Ιβάνοβα ξανά έκανε το 25-23 και το 2-0.
Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα (5-0, 8-2, 16-9) και έφτασε χωρίς προβλήματα στο 25-18 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι.

Στο τέταρτο σετ οι «ερυθρόλευκες» είχαν το πάνω χέρι και ξέφυγαν με 22-17, αλλά η Γέλιτς έβαλε ξανά στο παιχνίδι τον Ηρακλή, με νέα καλά σερβίς (22-21). Εκεί, «μίλησαν» Τένεβα και Λούκοβιτς και το σετ, μετά και το άστοχο σερβίς της Γιώτα, πήγε στις φιλοξενούμενες (25-22).

Στο τάι μπρέικ η ομάδα του Γιάννη Λάιου προηγήθηκε με 5-3, αλλά δύο άσοι της Κοσμά άλλαξαν τα πάντα και ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά 9-5 (με σερί 6-0). Στη συνέχεια, οι Κυπελλούχες Ελλάδας διατήρησαν το προβάδισμα και έφτασαν στο 15-7 (με 5-0 σερί με την Μπλάνκο στο σερβίς) και τη νίκη με 3-2 σετ.

Ηρακλής Κηφισιάς (Γιάννης Λάιος): Γκλιγκόροβιτς 3 (0/7 επ., 3 μπλοκ), Καραγκούνη 8 (7/23 επ., 58% υπ., 1 μπλοκ), Γέλιτς 11 (1 άσος, 9/29 επ., 1 μπλοκ), Ιβάνοβα 23 (22/49 επ., 55% υπ., 1 μπλοκ), Γιώτα 18 (14/24 επ., 4 μπλοκ), Λαμπρούση 5 (2 άσοι, 3/7 επ.), Κίτσου (λ, 27% υπ.), Ντε Σόουζα 1 (1 μπλοκ), Διώτη 1 (1/6 επ., 14% υπ.), Κουνάδη
Ολυμπιακός (Τέλης Σωτήρχος): Κοσμά 6 (2 άσοι, 4/11 επ.), Λούκοβιτς 23 (20/44 επ., 3 μπλοκ), Γιακουμή 12 (9/12 επ., 3 μπλοκ), Μπλάνκο 12 (2 άσοι, 4/14 επ., 6 μπλοκ), Χριστοδούλου 5 (4/7 επ., 1 μπλοκ), Τένεβα 13 (1 άσος, 11/39 επ., 46% υπ., 1 μπλοκ), Κονόμη (λ, 44% υπ.), Κωνσταντίνου 7 (2 άσοι, 4/15 επ., 71% υπ., 1 μπλοκ), Μπουζουνιεράκη.

12. ΩΡΑΙΟΚΑΣΤΡΟ (05-27) 01

* Οι ομάδες που θα καταλάβουν τις τρεις (3) τελευταίες θέσεις στην Τελική Κατάταξη του πρωταθλήματος θα υποβιβαστούν στην Α2 Εθνική Κατηγορία Γυναικών 2013-2014.
* Οι ομάδες που θα έχουν καταλάβει τις θέσεις Α1-1 έως Α1-4 θα αγωνισθούν σε Play Off.