Πέμπτη 5 Νοεμβρίου 2015

ΤΟΥΡ - ΠΑΟΚ 3-1 ΓΙΑ ΤΟ CHAMPIONS LEAGUE

paok_tour_champions _league

Ανάλυσέ το…

Στην παρθενική του παρουσία στο Τσάμπιονς Λίγκ ο ΠΑΟΚ, εκτός του τραυματία Πέτρογλου στερήθηκε και την λεγόμενη... τύχη του πρωτάρη! Έτσι στην πρεμιέρα των αγωνιστικών του υποχρεώσεων στην κορυφαία ευρωπαϊκή δασυλλογκή διοργάνωση στη Γαλλία, ο νταμπλούχος Ελλάδας "εγκλωβισμένος" από το "ατσάλινο" μπλοκ της Τουρ γνώρισε την ήττα με 3-1 (25-20, 21-25, 25-17, 25-16) σετ από τους πρωταθλητές Γαλλίας, στον αγώνα του C’ ομίλου της διοργάνωσης.
Η ανέτοιμη όπως φάνηκε και στην πρεμιέρα της Volleyleague ομάδα του Νίκι Ζελιάσκοφ, στο παρθενικό της σεριάνι στα ευρωπαϊκά μονοπάτια, φάνηκε να δείχνει περισσότερο σεβασμό από όσο έπρεπε στην Πρωταθλήτρια Γαλλίας.
Έτσι με 33 συνολικά λάθη, οι Θεσσαλονικείς δεν άντεξαν μετά το 2ο σετ στην πίεση και το αδιαπέραστο μπλοκ των γηπεδούχων, που τους απέφερε συνολικά 17 πόντους , μια ντουζίνα περισσότεροα από τα 5 συνολικά "ασπρόμαυρα" μπλοκ.
Στο πρώτο σετ ο ενθουσιώδης ΠΑΟΚ, παρουσία αρκετών φίλων του από τις γύρω περιοχές,  προσπάθησε να επιβάλλει το ρυθμό του, αλλά μετά το αρχικό του προβάδισμα με 8-6 αρκέστηκε να παρακολουθεί στο σκορ τους Γάλλους που προσπέρασαν με 16-15. Στη συνέχεια η Τουρ με ένα επιμέρους σερί πόντων 3-0 ξέφυγε με 18-15, αλλά και πάλι η ομάδα της Θεσσαλονίκης μείωσε στον πόντο 19-18. Στο 22-19 ο Ζελιάσκοφ πέρασε αντί του Κουρνέτα τον Τερζή σε μία προσπάθεια να δώσει "νέα πνοή" στη ομάδα, μάταια όμως αφού οι Γάλλοι με σερί 5-1 έφτασαν με 25-20 στην κατάκτηση του α’ σετ.
Στο β’ σετ οι Γάλλοι, αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 4-2, με τη συμπαράσταση των οπαδών τους πήραν προβάδισμα με 8-6, με τους παίκτες του Νίκι Ζελιάσκοφ, με ανεβασμένο μπλοκ να μην επιτρέπουν στους αντιπάλους τους να ανοίξουν την διαφορά και να μειώνουν στον πόντο 15-14 με τον Εφραιμίδη. Το τεχνικό ταίμ αόυτ βρήκε τους γηπεδούχους όπως και στο α’ σετ με βραχεία κεφαλή 16-15, αλλά η ελληνική ομάδα πέρασε στη συνέχεια μπροστά με 18-17. Μία διαφορά την οποία η παρέα του ασταμάτητου Σεπέδα αύξησε στη συνέχεια και έφτασε με 25-21 στην ισοφάριση 1-1 σετ.
Στο τρίτο σετ στο γήπεδο υπήρχε μόνο η Τούρ, η οποία μετά το αρχικό προβάδισμα με 8-3 έδωσε διαδικαστικό χαρακτήρα με τον ΠΑΟΚ μετά το 16-7. Έτσι η ομάδα του 52χρονου Βραζιλιανου τεχνικού, Μαουρίσιο Μοτα, με τον Σμιθ, που τέλειωσε το ματς με 15 πόντους, να κάνει ό,τι θέλει στο γήπεδο, ζευγάρωσε με το εντυπωσιακό 25-17 τα κερδισμένα της σετ με 2-1, σκορπώντας τον ενθουσιασμό στους περίπου 2.500 φίλους της στις κερκίδες.
"Με την πλάτη στον τοίχο" ο ΠΑΟΚ προσπάθησε στο 4ο σετ να παίξει το τελευταίο του χαρτί για την ισοφάριση, αλλά βρέθηκε και πάλι να κυνηγάει στο ξεκίνηματου 4ου σετ τους Γάλλους, που πήγαν σε ένα ακόμη τεχνικό ταίμ άουτ προηγούμενοι με 8-7 και 16-12. Η ελληνική όμαδα έδειχνε πως έχει ξεμείνει για τα καλά από δυνάμεις και έτσι φυσιολογικά η Τουρ με 25-16 και 3-1 σετ, έκανε ιδανικό... ποδαρικό στον όμιλο.
Τοπ σκόρερ με 16 πόντους ο Σεπέδα του ΠΑΟΚ, ενώ έναν λιγότερο είχε ο Κονέσνι της Τουρ.
Αύριο στις 21.30 στο Τρέντο, η Τρεντίνο του Έλληνα διεθνή Μίταρ Τζούριτς υποδέχεται στο άλλο παιχνίδι του ομίλου την βελγική Νόλικο Μαασέικ.