Σάββατο 7 Ιανουαρίου 2012

Η 11η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΗΣ Α1 ΑΝΤΡΩΝ

Ο Ηρακλής νίκησε με 3-1 στο κλειστό του Ρέντη τον Ολυμπιακό κι έμεινε μόνος πρώτος στην κορυφή της Volleyleague. Άτυχοι οι "ερυθρόλευκοι", έχασαν τον Φιλίποβ στο 1ο σετ.

Την 7η νίκη του τα τελευταία 8 χρόνια στο κλειστό του Ρέντη (στην κανονική περίοδο) πέτυχε ο Ηρακλής, που επικράτησε με 3-1 του Ολυμπιακού, εκμεταλλευόμενος στο έπακρο την ψυχρολουσία των γηπεδούχων από τον τραυματισμό του Ντίμα Φιλίποβ στο 1ο σετ.

Συγκεκριμένα, στο 17-13 του 1ου σετ, ο διεθνής πασαδόρος γύρισε το πόδι του και υπέστη διάστρεμμα, με συνέπεια να περάσει στη θέση του ο Λιβαθηνός.
Ο "γηραιός" κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση και να πάρει τελικά το 1ο σετ με 25-21, αφού οι "ερυθρόλευκοι" ήταν σαφώς επηρεασμένοι από τον τραυματισμό του Φιλίποβ.

Στο 2ο σετ, αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 9-5, οι παίκτες του εορτάζοντα Γιάννη Καλμαζίδη έκαναν ολική ανατροπή, επικρατώντας με 25-19, σε ένα σετ που χαρακτηρίστηκε από τα πολλά διαιτητικά λάθη.

Το 3ο σετ κατέληξε και πάλι στα χέρια των φιλοξενούμενων (25-21), με τον πρώην παίκτη του Ολυμπιακού, Ρολάντο Ντεσπέιν, να οδηγεί στο σκοράρισμα, αλλά και τον Νίκο Σμαραγδή να μπλοκάρει διαρκώς τις επιθέσεις του Ολυμπιακού.

Δραματική ήταν η εξέλιξη στο 4ο σετ, με τον Ηρακλή να φτάνει σε τριπλό ματς μπολ, αλλά τρία λάθη των "κυανόλευκων" έφεραν σε σετ μπολ τον Ολυμπιακό (25-24). Ωστόσο, ο κορυφαίος κατά τ' άλλα Νοβότνι, ήταν άστοχος κι έδωσε τους τρεις βαθμούς στο "γηραιό" (28-26).

Κάκιστοι οι Πετρέας (1/12 επιθέσεις) και Χιμένες (4/19), ενώ μονομάχησαν στο σκοράρισμα οι Νοβότνι και Ντεσπέιν. Εξαιρετικός στο φιλέ ο Σμαραγδής, με 5 μπλοκ, όσα είχε και ο Νοβότνι από πλευράς Ολυμπιακού.

Έτσι, ο Ηρακλής αναδείχθηκε πρωταθλητής χειμώνα, καθώς έμεινε μόνος πρώτος στη βαθμολογία, σε απόσταση τριών βαθμών από τους "ερυθρόλευκους".

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καλμαζίδης): Χιμένες 6 (1 άσος, 4/19 επ., 1 μπλοκ), Πετρέας 2 (1/12 επ., 1 μπλοκ), Φιλίποβ, Νοβότνι 26 (1 άσος, 47% υπ., 20/36 επ., 5 μπλοκ), Κοκκινάκης 7 (75% υπ., 7/22 επ.), Ανδρεάδης 7 (4/9 επ., 3 μπλοκ), Κουζούνης (λ - 54% υπ.) / Σωτηρίου, Λιβαθηνός, Κανέλλος 5 (2 άσοι, 3/6 επ.)
ΗΡΑΚΛΗΣ (Δρίκος): Χριστοφιδέλης 11 (65% υπ., 10/28 επ., 1 μπλοκ), Κράβαρικ 10 (1 άσος, 6/24 επ., 3 μπλοκ), Μποζίδης (0/1 επ.), Ντεσπέιν 23 (2 άσοι, 23% υπ., 19/33 επ., 2 μπλοκ), Σμαραγδής 12 (7/11 επ., 5 μπλοκ), Πελεκούδας 8 (7/11 επ., 1 μπλοκ), Στεφάνου (λ - 61% υπ.) / Δημητριάδης, Τζιουμάκας 2 (0/1 επ., 2 μπλοκ), Τανίκ

Στο άλλο ματς της ημέρας, ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης δυσκολεύτηκε μόνο στο 2ο σετ κόντρα στην ΕΑ Πατρών, φτάνοντας ξεκούραστα στο 3-0, που τον έφερε στην 5η θέση της βαθμολογίας.