Κυριακή 26 Αυγούστου 2012

ΔΑΝΙΑ - ΕΛΛΑΔΑ 1-3 ΓΙΑ ΤΟ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΕΦΗΒΩΝ

Η Εθνική ομάδα των Εφήβων παρουσιάστηκε βελτιωμένη σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια της στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, αν και δεν είχε σταθερή απόδοση, πέτυχε την πρώτη της νίκη στην διοργάνωση με 3-1 (25-19, 17-25, 28-26, 25-21) επί της οικοδέσποινας Δανίας και πλέον έχει την τύχη στα χέρια της όσο αναφορά την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα βελτίωσε την υποδοχή του, είχε καλύτερες επιλογές στην επίθεση, όμως τα 31 λάθη (σ.σ. χθες 34 με την Βουλγαρία σε  αγώνα 5 σετ) είναι πολλά. Επίσης η εθνική δεν ήταν σταθερή στην απόδοση της, με χαρακτηριστικό το διπλό πρόσωπο που παρουσίασε σε πρώτο και δεύτερο σετ. Σαφώς και οι Δανοί δεν είναι ομάδα επιπέδου Ισπανίας.

Πλέον η Ελλάδα, που αύριο έχει ρεπό, θέλει νίκη την Τρίτη (28/8, 21:00) απέναντι στην Γερμανία για να εξασφαλίσει την 4αδα και την Τετάρτη (29/8, 18:30) με αντίπαλο την Τουρκία να διεκδικήσει κάτι καλύτερο.

Καλή εμφάνιση από του Κοκκινάκη και Δαλακούρα που πέτυχαν 18 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ ο Τρόλε ήταν μόνος τους παρόλο τους 23.

Δυνατό ξεκίνημα για την Ελλάδα που πίεσε στο σέρβις και με καλό μπλοκ δεν δυσκολεύτηκε να πάρει το πρώτο σετ. Η Δανία ήταν απογοητευτική στην υποδοχή και αντιστάθηκε μέχρι το 11-10 που προηγήθηκε. Μετά το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα με σωστές επιλογές και εκμεταλλευόμενη τα λάθη των Δανών πέτυχε στον στόχο του.

Αγνώριστη, σε σχέση με το πρώτο, η εθνική ομάδα στο δεύτερο σετ αντιμετώπισε πολλά προβλήματα στην υποδοχή και την επίθεση με αποτέλεσμα η διαφορά για τους Δανούς να ξεφύγει και να μην υπάρχει επιστροφή. Ο Στέλιος Καζάζης ξεκίνησε με τον Μαδούρα στην θέση του Χατζόπουλου.

Το τρίτο σετ ήταν πολύ κρίσιμο για την εξέλιξη του αγώνα και το ήξεραν καλά οι δύο ομάδες. Έτσι συμβάδιζαν στο σκορ. Όταν το σκορ ήταν 21-20 οι διαιτητές έδωσαν λάθος διάταξη στο γήπεδο των παικτών της Ελλάδας με αποτέλεσμα οι Δανοί πάρουν κεφάλι στο σκορ με 21-20, ύστερα από πεντάλεπτη καθυστέρηση του αγώνα. Όμως η ψυχολογία της εθνικής δεν πτοήθηκε από το γεγονός και έφτασε τέσσερις φορές σε σετ μπολ, αξιοποιώντας το τελευταίο με τον Κοκκινάκη να κερδίζει μπλοκ άουτ και να διαμορφώνει το 28-26.

Το τέταρτο σετ είχε άγριας ομορφιάς εξέλιξη και διακύμανση. Η Ελλάδα με την φόρα της κατάκτησης του τρίτου προηγήθηκε με 11-3 και 14-6 και όλα έδειχναν πως το 3-1 και η νίκη είναι κοντά. Όμως οι Δανοί ανέβασαν την απόδοση τους, βελτίωσαν την εικόνα τους και το 15-8 έγινε 16-15 με σερί 7-1 με τρία μπλοκ, δύο επιθέσεις και ένα λάθος  της Ελληνικής ομάδας.  Το ματς έγινε και πάλι ντέρμπι, αλλά οι Δαλακούρας και Κοκκινάκης είχαν άλλη γνώμη και η Ελλάδα πήρε την νίκη.

Τα σετ: 3-1 (25-19, 17-25, 28-26, 25-21)

*Οι πόντοι της Ελλάδας προήλθαν: 6 άσσοι, 54 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 25 λάθη της Δανίας και της Δανίας προήλθαν: 3 άσσοι, 48 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων. Διαιτητές: Τιμερκάνις, Μακσάνοφ.

ΕΛΛΑΔΑ (Στέλιος Καζάζης): Χατζόπουλος 9 (1 άσος, 4/5 επ., 4 μπλοκ), Κοκκινάκης 18 (1 άσος, 15/32 επ., 47% υπ., 2 μπλοκ), Λιόντας 2 (2/3 επ.), Στίγγας 12 (2 άσοι, 9/16 επ., 1 μπλοκ), Τζιουμάκας 10 (1 άσος, 8/26 επ., 3 μπλοκ), Κουμεντάκης 15 (2 άσοι, 13/24 επ., 73% υπ.), Πρωτοψάλτης (λ, 67% υπ.), Σκαρλατίδης, Δαλακούρας 2 (2/4 επ.), Μαδούρας 4 (1/3 επ., 3 μπλοκ)

ΔΑΝΙΑ (Φρεντ Στουρμ): Πέντερσεν 7 (4/8 επ., 3 μπλοκ), Άντερσεν 3 (1 άσος, 1/2 επ., 1 μπλοκ), Μόλγκααρντ 9 (1 άσος, 7/22 επ., 60% υπ., 1 μπλοκ), Άμπελ 8 (6/14 επ., 50% υπ., 2 μπλοκ), Μπόνεσεν 23 (22/52 επ., 1 μπλοκ), Σόρενσεν 11 (8/13 επ., 3 μπλοκ), Οζάρι (λ, 74% υπ.), Λάμπαχ 2 (1 άσος, 1 μπλοκ), Νίλσεν