Τρίτη 4 Δεκεμβρίου 2012

ΠΑΟΚ - ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛ. 3-1 ΓΙΑ ΤΗΝ Α1 ΑΝΤΡΩΝ

Δικέφαλη «επιστροφή» με 28αρη Αρμενάκη
O ΠΑΟΚ μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες, με όπλο το μπλοκ (12) και βασικό τον Απόστολο Αρμενάκη να πετυχαίνει 28 πόντους, κέρδισε με 3-1 (25-22, 25-23, 23-25, 25-22) τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης στο «ΠΑΟΚ Sports Arena» και επανήλθε στις επιτυχίες, στο ματς που έριξε την αυλαία την 8ης αγωνιστικής της Βόλεϊ Λιγκ.

Η ομάδα του Γιάννη Μέλκα έδειξε περισσότερο πάθος στην αναμέτρηση και εκτός του Αρμενάκη, που ήταν θαύμα η συμμετοχή του, ο Παντακίδης με 13 πόντους (6 μπλοκ και 7/15 επιθέσεις) και ο Μαυροβουνιώτης με 15 (14/29 επιθέσεις και 1 μπλοκ) βοήθησαν τα μέγιστα.
Ο Εθνικός που στα δύο πρώτα σετ είχε το προβάδισμα στο σκορ, αλλά στο τέλος δεν κατάφερνε να διατηρήσει την πρωτοπορία του. Στο τρίτο σετ ανέβηκε η απόδοση του Ράιτς και σε συνδυασμό με την είσοδο του Κώστα Δαλακούρα που βοήθησε στην υποδοχή, έδωσαν την δυνατότητα στους Εβρίτες να μειώσουν. Όπως σε πρώτο-δεύτερο έτσι και σε τέταρτο, η ομάδα του Σάκη Μουστακίδη πλήρωσε τα λάθη της και μοιραία ήρθε η ήττα. Πρώτος σκόρερ ο Ράιτς με 22 πόντους, αλλά άσχημα ποσοστά.
Προβάδισμα πήραν οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο σετ, αλλά ο γηπεδούχος ΠΑΟΚ άρχισε να ροκανίζει την διαφορά και να φέρνει το ματς στα ίσια στο 6-6 μετά από λάθος επίθεση του Κουμεντάκη. Με επίθεση του Αρμενάκη ο ΠΑΟΚ βρέθηκε να προηγείται στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 8-6. Από το 9-9 και μετά με όπλο την άμυνα  και το καλό μπλοκ πάνω στον Ράιτς αλλά και τον Χατζηηλιάδη να σηκώνει μεγάλο βάρος στην επίθεση ο Δικέφαλος προηγήθηκε 14-10. Ο Ράιτς μείωσε για τον Εθνικό σε 14-12 αλλά με δύο επιθέσεις του Χατζηηλιάδη ο ΠΑΟΚ πήγε προηγούμενος στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 16-13. Με μπλοκ πάνω στον Κανέλλο και επιθέσεις από Κουμεντάκη και Ράιτ ο Εθνικός όχι μόνο ισορρόπησε το παιχνίδι αλλά προηγήθηκε και με 17-18. Ο Αρμενάκης έκανε το 18-18, ο Μαυροβουνιώτης το 19-20. Άουτ επίθεση του Δαλακούρα και επίθεση του Αρμενάκη διαμόρφωσαν το 21-21. Σε εκείνο το σημείο ο Γιάννης Μέλκας πέρασε τον Αμπουίλα στη θέση του Κανέλλου για το σερβις. Η υποδοχή του Εθνικού χάλασε  για να ακολουθήσουν δύο εκπληκτικά μπλοκ από τους γηπεδούχους.  Χατζηηλιάδης και Παντακίδης μπλόκαραν τον Ράιτς για το 22-21 και 23-21.Ο Αρμενάκης έκανε το 24-22 για να ακολουθήσει δικός του άσος για το 25-22.

Με το μπλοκ του ΠΑΟΚ να δουλεύει ρολόι και τους Χατζηηλιάδη, Παντακίδη να μην αφήνουν τον Ράιτ να περάσει μπάλα η γηπεδούχος ομάδα ξέφυγε με 8-4 και 10-6. Μια σειρά από λάθη όμως μετά και από την πίεση των παικτών του Εθνικού επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να ισοφαρίσουν σε 10-10.  Με επίθεση του Ράιτς και του Παπάζογλου ο Εθνικός ξέφυγε με 14-16. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο -πόντο στο σκορ μέχρι και το 19-19. Με μπλοκ του Πλίκα στον Κουμεντάκη και επίθεση του Κανέλλου ο ΠΑΟΚ ξέφυγε στο πιο κρίσιμο σημείο με 22-20. Για να ακολουθήσει μπλοκ του Μαυροβουνιώτη στον Δαλακούρα για το 23-20. Ο ακραίος του ΠΑΟΚ έκανε το 24-21, ακολούθησε λάθος σερβίς από τον Αμπουίλα για το 24-22 αλλά ο συνήθης ύποπτος Αρμενάκης το 25-23.

Στο τρίτο σετ ο Σάκης Μουστακίδης ξεκίνησε με βασικό τον Κώστα στην θέση του Ανέστη Δαλακούρα και η υποδοχή της ομάδας του Έβρου βελτιώθηκε. Ο Εθνικός ήθελε πολύ να μειώσει και σε αυτό βοήθησε η άνοδος στην απόδοση του Ράιτς που έπαιρνε τη μερίδα του λέοντος των επιθέσεων την ομάδας του. Οι δύο αντίπαλοι ήταν κοντά στο σκορ μέχρι το 13-13. Με επίθεση του Ράιτ και άσο του Σιδηρόπουλου ο Εθνικός ξέφυγε με 16-18. Ο Αρμενάκης μείωσε σε 18-19, και ο Χατζηηλιάδης σε 19-20. Ο διαγώνιος του ΠΑΟΚ πάτησε γραμμή για το 19-21 , αλλά ο Μαυροβουνιώτης μείωσε σε 20-22, και 21-23.  Το μπλοκ του ΠΑΟΚ δούλεψε και πάλι με τους Αρμενάκη , Κανέλλο να σταματάνε τον Κουμεντάκη, αλλά λάθος σερβίς του Πλίκα και η επίθεση του Παπάζογλου διαμόρφωσαν το 23-25, βάζοντας ξανά τους φιλοξενούμενους στο παιχνίδι.

Στο τέταρτο σετ ο Εθνικός ξεκίνησε καλύτερα καθώς προηγήθηκε με 6-10 αλλά δύο άσοι του Πλίκα ισορρόπησαν το ματς για τον ΠΑΟΚ στο 10-11. Οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 17-19 αλλά από δικά τους λάθη στην επίθεση ο ΠΑΟΚ πήρε κεφάλι στο σκορ με 21-20.  Με τον Παντακίδη να κάνει μεγάλο παιχνίδι στο μπλοκ και να σταματάει τις κόντρα επιθέσεις του Εθνικού και τον Αρμενάκη να τελειώνει 3 σερί επιθέσεις διαμορφώθηκε το τελικό 25-22.
Διαιτητές: Θεμελής - Δεληκωστίδης

Τα σετ: 25-22, 25-23, 23-25, 25-22

ΠΑΟΚ (Μέλκας): Παντακίδης 13 (7/15 επ., 6 μπλοκ), Πλίκας 3, Χατζηηλιάδης 11 (9/25 επ. 2 μπλοκ, 67% υπ. - 47% άριστες), Μαυροβουνιώτης 15 (14/29 επ., 1 μπλοκ, 56% υπ. - 41% άριστες), Κανέλλος 11 (11/18 επ.,), Αρμενάκης 28 (25/58 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Παπαδημητρίου (λ 83% υπ. - 46% άριστες), Νικόλοφ, Αγγελής, Αμπουίλα 1
ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Ράιτς 22 (19/58 επ., 3 μπλοκ), Γραμματικάκης 5 (4/14 επ., 1 μπλοκ), Σιδηρόπουλος 3, Παπάζογλου 13 (12/18 επ., 1 μπλοκ), Δαλακούρας Α. 3 (3/7 επ., 35% υπ. - 20% άριστες), Κουμεντάκης 11 (10/36 επ., 1 μπλοκ, 71% υπ. - 43% άριστες), Μίτρεφ (λ.68% υπ. - 45% άριστες), Δαλακούρας Κ. 3 (3/4 επ. 44% υπ. - 25% άριστες), Κόβατς, Βλαχόπουλος.