Τρίτη 4 Δεκεμβρίου 2012

ΑΝΑΤΟΛΙΑ - ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ ΑΞΙΟΥ 2-3 ΓΙΑ ΤΗΝ Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

«Ανάσα» για Μακεδόνες, 3-2 το Ανατόλια
Μετά από δυο ώρες αγώνα που κρίθηκε στα 5 σετ, οι Μακεδόνες Αξιού λύγισαν το Ανατόλια στη Θεσσαλονίκη, επικρατώντας με 3-2 (19-25, 25-18, 25-18, 21-25, 15-10) στο παιχνίδι με το οποίο έπεσε η αυλαία της 8ης αγωνιστικής στην Α1 γυναικών.

Η αναμέτρηση ήταν συναρπαστική με το Ανατόλια να παίρνει γρήγορα το προβάδισμα με 25-19 στην αρχή του παιχνιδιού. Οι Μακεδόνες ανέβασαν την απόδοση τους και πήραν εύκολα τα δυο επόμενα 25-18. Στο τέταρτο σετ οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο, με τους γηπεδούχους να τρέχουν στο τέλος για το 25-21. Στο τάι μπρέικ οι Μακεδόνες είχαν εξ αρχής το προβάδισμα για να πάρουν το σετ 15-10 και την τρίτη τους νίκη στο πρωτάθλημα.

Με τη νίκη αυτή οι Μακεδόνες έφτασαν τους 8 βαθμούς και ξέφυγαν από τη ζώνη του υποβιβασμού.

12. ΩΡΑΙΟΚΑΣΤΡΟ (05-24) 01

* Οι ομάδες που θα καταλάβουν τις τρεις (3) τελευταίες θέσεις στην Τελική Κατάταξη του πρωταθλήματος θα υποβιβαστούν στην Α2 Εθνική Κατηγορία Γυναικών 2013-2014.
* Οι ομάδες που θα έχουν καταλάβει τις θέσεις Α1-1 έως Α1-4 θα αγωνισθούν σε Play Off.

Το Ανατόλια έχασε την ευκαιρία να ανέβει ακόμη ψηλότερα στη βαθμολογία και με τον πόντο που πήρε έφτασε τους 10 βαθμούς, παραμένοντας στην 6η θέση.