Κυριακή 28 Δεκεμβρίου 2014

Η 10η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΗΣ Α1 ΑΝΤΡΩΝ

Με όπλο του το σερβίς του Άντριτς και την επίθεση του Τσουκ ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης επιβλήθηκε με 3-0 σετ επί του Παναθηναϊκού για την Α1 βόλεϊ των ανδρών. Νίκησε και το σκοτάδι ο Ολυμπιακός.

Επιστροφή στις νίκες για τον Εθνικό στο ντέρμπι της αγωνιστικής κόντρα στον Παναθηναϊκό. Η ομάδα της Αλεξανδρούπολης επιβλήθηκε με 3-0 σετ.

Έργο Τσουκ και Άντριτς η νίκη του Εθνικού

Την έκτη νίκη του στο πρωτάθλημα Volleyleague ΟΠΑΠ σημείωσε ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης και μάλιστα επί του Παναθηναϊκού με 3-0 σετ στο ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Volleyleague ΟΠΑΠ.
Η ακριτική ομάδα έκανε μία από τις καλύτερες εμφανίσεις στο εφετινό πρωτάθλημα και μετά την ήττα από την Κηφισιά στο Ζηρίνειο επέστρεψε στις επιτυχίες και κλείνει ιδανικά το 2014. Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την 5η ήττα στο πρωτάθλημα και 4η συνεχόμενη και διατηρήθηκε στη 5η θέση της βαθμολογίας με 17 βαθμούς.
Με πασαδόρο τον Σταύρο Κασαμπαλή (ο Ζάρκο Κίσιτς ένιωσε έντονες ενοχλήσεις στη μέση κατά τη διάρκεια της προθέρμανσης) και με εκπληκτικό σερβίς ο Eθνικός πήρε τη νίκη. Ο Παναθηναϊκος πάλεψε για να πάρει το σετ που θα τον έβαζε στον αγώνα αλλά δεν τα κατάφερε παρότι σε όλα τα σετ ήταν ανταγωνιστικός αλλά η υποδοχή του ήταν κακή και δεν επέτρεψε σε ανάπτυξη. Μέτρια ήταν και η υποδοχή του Εθνικού αλλά ο Κασαμπαλής μαζί με τους Τσουκ, Άντριτς, Δαλακούρα έκαναν την διαφορά στον αγώνα.
Το 1ο σετ ήταν το σετ των ανατροπών. Ο Εθνικός με σερί 4-0 προηγήθηκε 10-5, αλλά ο Παναθηναϊκός απάντησε από τα 9 μέτρα και πήρε προβάδισμα 12-11. Εκεί ήταν η σειρά του Άντριτς να κάνει το δικό του σερί με το εντυπωσιακό 6-0 εκτοξεύοντας τη διαφορά στο 17-12. Νέα απάντηση από τον Παναθηναϊκό με τα σερβίς του Καμίνσκι. Με σερί 6-0 οι πράσινοι πέρασαν πάλι μπροστά 18-17 και εκεί έγινε μάχη πόντο πόντο. Ο Δαλακούρας με επίθεση και ο Καμίνσκι με άουτ επίθεση διαμόρφωσαν το 22-20, ο Πρωτοψάλτης μείωσε (22-21) και ο Εθνικός με ρεσιτάλ από Τσουκ και Κασαμπαλή πήρε τρεις πόντους και τελείωσε το σετ 25-21 εν μέσω αποθέωσης.
Εντυπωσιακά μπήκε ο Εθνικός στο 2ο σετ και συνεχίζοντας με φοβερά σερβίς από τον Άντριτς ξέφυγε 9-4 και αργότερα με 16-8. Ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος έκανε αλλαγή τον Καμίνσκι με τον Αριστόπουλο, οι πράσινοι βελτίωσαν την υποδοχή τους και σταδιακά άρχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά με αρχικό σερί 4-0 (16-12) και στη συνέχεια έφτασαν τη διαφορά στον πόντο 22-21 με πολύ καλές ενέργειες από Πρωτοψάλτη και Χόι. Ο Εθνικός φάνηκε να ζει πάλι τον... εφιάλτη των ανατροπών αλλά ο Δαλακούρας και τα μπλοκ άνοιξαν το δρόμο προς την κατάκτηση και του 2ου σετ με 25-22.
Μάχη πόντο πόντο έγινε στο 3ο σετ έως και το 12-12. Ο Παναθηναϊκός βελτίωσε τα ποσοστά του στην επίθεση και με επίθεση του Κουκ προηγήθηκε 13-12. Ο Εθνικός απάντησε με σερί 3-0 με μπλοκ του Μιχάλι και δύο λάθη του Καμίνσκι και πήρε προβάδισμα 15-13. Οι «πράσινοι» δεν το έβαλαν κάτω και με τον Πρωτοψάλτη να κάνει τα πάντα σε υποδοχή και επίθεση προηγήθηκαν 19-18. Ένα μπλοκ του Πανταλέων πάνω στον Άντριτς ανέβασε το σκορ στο 20-18 αλλά εκεί ο Εθνικός έκανε τη μεγάλη αντεπίθεση. Με δύο επιθέσεις του Τσουκ και μία του Άντριτς ο Εθνικός πέρασε μπροστά 21-20. Ο Κουκ ισοφάρισε αλλά ο Εθνικός με τον Άντριτς στο σερβίς έκανε σερί 4-0 και με 25-21 έφτασε στο 3-0 σετ.
*Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 10 άσσους, 35 επιθέσεις, 15  μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 32 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων
Εθνικός Αλεξανδρούπολης - Παναθηναϊκός 3-0
Τα σετ: 3-0 (25-21, 25-22, 25-21)
ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Μιχάλ 6 (2/5 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Παπάζογλου 5 (3/3 επ, 2 μπλοκ), Τσουκ 21 (14/31 επ, 1 άσσος, 6 μπλοκ, 47% υπ - 26% άριστες), Κασαμπαλής 5 (2/2 επ, 3 μπλοκ), Αν. Δαλακούρας 7 (7/15 επ, 63% υπ - 47% άριστες), Άντριτς 16 (7/15 επ, 8 άσσοι, 1 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 67% υπ - 67% άριστες)
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Καμίνσκι 2 (1/11 επ, 1 άσσος), Στιβαχτής, Κουκ 13 (13/23 επ, 83% υπ - 67% άριστες), Πρωτοψάλτης 15 (10/20 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 38% υπ - 25% άριστες), Χόι 9 (5/12 επ, 4 μπλοκ), Πανταλέων 6 (2/5 επ, 4 μπλοκ) / Πολυχρονιάδης (λ, 73% υπ - 46% άριστες), Αδαμόπουλος, Αριστόπουλος 2 (1/3 επ, 1 μπλοκ)

Νίκησε και το σκοτάδι ο Ολυμπιακός

Με τη δέκατη του νίκη ισάριθμες αγωνιστικές αποχώρησε το 2014 ο Ολυμπιακός. Οι ερυθρόλευκοι επιβλήθηκαν με 3-1 σετ σε ένα παιχνίδι το οποίο κράτησε για περισσότερες από τρεις ώρες.
Ο λόγος δεν ήταν το... αγωνιστικό σασπένς του, αλλά μια διακοπή ρεύματος. Στο πρώτο σετ και ενώ οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά με 20-18 έπεσε το ρεύμα λόγω βλάβης της ΔΕΗ. Μπροστά στον κίνδυνο της αναβολής οι αρχηγοί των δύο ομάδων σε συνεννόηση με τους διαιτητές αλλά και την Επιτροπή Πρωταθλήματος της ΕΣΑΠ αποφάσισαν μάλιστα πως εάν δεν διορθώνονταν η βλάβη ο αγώνας θα γίνονταν την Δευτέρα στις 15.30. Μετά από περίπου 80 λεπτά το ρεύμα επέστρεψε και το παιχνίδι άρχισε και πάλι με τον Φοίνικα να παίρνει το πρώτο σετ με 23-25.
Η αλλαγή περιστροφής που έκανε ο Καζάζης σε συνδυασμό με την βελτίωση της υποδοχής και την άνοδο στα ποσοστά αποτελεσματικότητας στην επίθεση έκαναν τη διαφορά για τον Ολυμπιακό που με σταθερό ρυθμό στα υπόλοιπα σετ πήρε τη νίκη και έτσι διατηρήθηκε στο ρετιρέ της βαθμολογίας. Το εάν θα συνεχίσει να έχει συγκάτοικο θα το μάθει αύριο μετά τον αγώνα του ΠΑΟΚ με την Κηφισιά. Να σημειωθεί πως στον Φοίνικα δεν αγωνίστηκε ο Ηλίας Λάππας και βασικοί ήταν ο Παναγιώτης Παπαδόπουλος και ο Λετονός Ρέινις Πέκμανς που έκανε ντεμπούτο.
Οι «άγριες» διαθέσεις του Φοίνικα φάνηκαν από το 1ο σετ όταν προηγήθηκε 7-3 και 13-8 με μίνι σερί από τα σερβίς του Παναγιώτη Παπαδόπουλου. Ο Ολυμπιακός απάντησε με τον Κλάρκ και τον άσσο του Χριστοφιδέλη για να μειώσει στον πόντο, όμως, ο Φοίνικας κράτησε το προβάδισμα με τον πολύ καλό Παπαδόπουλο και το άουτ του Κλαρκ (20-18). Εκεί έγινε η διακοπή.
Όταν ο αγώνας άρχισε πάλι ο Ολυμπιακός πάλεψε για την ανατροπή, μείωσε με τον Ντιάτσκογ 20-19 αλλά ο Φοίνικας με τον Ντόκιτς και πρώτου χρόνο του Χαραλαμπίδη και επίθεση του Παπαδόπουλου κράτησε τη διαφορά και πήρε το σετ 25-23.
Από το 2ο σετ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 5-1 και είχε συνέχεια το προβάδισμα με 4-5 διαφορά. Με τον Ντιάτσκοφ να «λύνεται»» στην επίθεση και τον Χριστοφιδέλη να ανεβάζει στροφές ο Ολυμπιακός έκανε το 19-14 και πήρε εύκολα το σετ 25-17 για το 1-1.
Ίδια εικόνα και στο 3ο σετ με τον Ολυμπιακό να ξεφεύγει 5-1 και 9-2. Ο Φοίνικας μείωσε σε 13-11 με σερβίς του Πέκμανς. Οι συριανοί ισορρόπησαν τον αγώνα μέχρι που ο Κλαρκ «ξέσπασε» από το σερβίς για το 20-15 και έτσι ο Ολυμπιακός πήρε και το 2ο σετ 25-19.
Προβάδισμα με 5-1 χάρις τα σερβίς του Προύσαλη πήρε ο Ολυμπιακός και στο 3ο σετ. Οι «ερυθρόλευκοι» κράτησαν συνέχεια το προβάδισμα με διαφορά ασφαλείας 4-5 πόντων, ενώ μετά από δύο λάθη των συριανών η διαφορά ανέβηκε στο +7 (20-13) και ο αγώνας τελείωσε με επιθέσεις Ντιάτσκοφ και Κλαρκ.
Ολυμπιακός - Φοίνικας Σύρου 3-1
Τα σετ: 23-25, 25-17, 25-19, 25-19
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης): Χριστοφιδέλης 12 (9/23 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 58% υπ - 54% άριστες), Ντιάτσκοφ 24 (22/35 επ, 2 άσσοι, 48% υπ - 40% άριστες), Γιούρισιτς 8 (7/12 επ, 1 άσσος), Προύσαλης 2 (2 άσσοι), Κλαρκ 21 (19/32 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τακουρίδης 2 (2/4 επ) / Στεφάνου (λ, 74% υπ - 57% άριστες), Μαρούλης, Σωτηρίου 1 (1/2 επ), Πελεκούδας 3 (3/6 επ), Τζελάτι
ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Παβλίσεβιτς): Χαραλαμπίδης 7 (4/9 επ, 3 μπλοκ), Πέκμανς 10 (8/20 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 54% υπ - 43% άριστες), Ντάμποβιτς 3 (3/4 επ), Χρ. Παπαδόπουλος 10 (5/7 επ, 5 μπλοκ), Ντόκιτς 21 (17/31 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Π. Παπαδόπουλος 13 (12/33 επ, 1 άσσος, 45% υπ - 31% άριστες) / Εφραιμίδης (λ, 42% υπ - 42% άριστες), Μουρούτης, Αρβανίτης, Ρούσης