Κυριακή 7 Δεκεμβρίου 2014

ΚΗΦΙΣΣΙΑ - ΑΡΗΣ 3-1 ΓΙΑ ΤΗΝ Α1 ΑΝΤΡΩΝ

20141207_194643

Ανάλυσέ το…

Παρά την απουσία του Σέρβου μπόμπερ της Κηφισιάς, που λόγω ενοχλήσεων στη μέση, αντικαταστάθηκε από τον Ουκρανό, Κόβαλτσουκ, η Κηφισιά με όπλο της τον πλουραλισμό στην επίθεση κατάφερε να προηγηθεί με 8-7 των φιλοξενούμενων, οι οποίοι στη συνέχεια δεν κατάφεραν να τελειώσουν κάποιες κόντρα μπάλες με αποτέλεσμα η διαφορά να ξεφύγει 12-9 και η Κηφισιά με καλό μπλοκ να φτάσει τελικά στο 16-14. Κάποια λάθη στην υποδοχή και στο σερβίς του Άρη, έδωσαν και πάλι το διακίωμα στους γηπεδούχους να ανοίξουν την ψαλίδα της διαφοράς στο 21-15 και με τις καλές επιθέσεις των Φερέρα, Κόβαλτσουκ οι γηπεδούχοι κατέκτησαν εύκολα με 25-18 το εναρκτήριο σετ.
Ανάλογη εικόνα είχε και το ξεκίνημα του β' σετ, όπου η Κηφισιά με τους Ρουμελιωτάκη, Φερέρα Κόβαλτσουκ σε κέφια έδωσαν κεφάλι στην ομάδα τους με 8-5, o Άρης ισοφάρισε σε 10-10 με μπλοκ άουτ του Μαυροβουνιώτη, οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι τα "κίτρινα" λάθη πήγαν στο 13-10 και παρά το καλό μπλοκ της ομάδας του Γιάτση, έφτασαν στο 16-14 με άουτ επίθεση του Μπέλλου. Με άουτ επίθεση του Ρουμελιωτάκη, για την οποία είδε την κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία και εντυπωσιακό μπλοκ του Κυριακίδη στον Κόβαλτσουκ, ο Άρης πέρασε για πρώτη φορά στο ματς 18-17. Παρά την αντικατάσταση του Νικολάκη με τον Όστιν στην πάσα της Κηφισιάς, οι κιτρινοι κυριαρχοι στο μπλοκ με Στίγγα-Κυριακίδη, ξέφυγαν με 23-17 και παρά κάποια λάθη, έφτασαν με 25-22 στην ισοφάριση των σετ 1-1.
Αμφίρροπο χαρακτήρα είχε το τρίτο σετ, καθώς και οι δυο ομάδες ήθελαν να επιβάλλουν το ρυθμό, αλλα ο Άρης εκμεταλλευόμενος τα λάθη της Κηφισιάς μείωσαν σε 8-7, αλλά στη συνέχεια τα αποτελεσματικά τελειώματα των επιθέσεων του πολύ καλού Μαυροβουνιώτη και το καλό σερβίς του Στίγγα έδωσαν αέρα διαφοράς 3 πόντων στον Άρη. Η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη όμως δεν το έβαλε κάτω, εκμεταλλέυτηκε τα λάθη των φιλοξενούμενων και με τους άσους του Κόβαλτσουκ πήρε ξανά κεφάλι με 20-18 και χάρις στα λάθη του Άρη με 23-20. Στη συνέχεια όμως το λόγο είχε το μπλοκ όπου η Κηφισιά με αυτά των Σουλτανόπουλο και Όστιν ζευγάρωσε με 25-22, 2-1 τα κερδισμένα της σετ.
Στο 40 σετ με αποτελεσματικές επιθέσεις εκατέρωθεν οι δυο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ μέχρι και το 4-4, όμως στη συνέχεια τα πολλά λάθη των φιλοξενούμενων, με ένα σερί 7-1 έδωσαν σημαντικό προβάδισμα στην Κηφισιά 11-5. Κάπου εκεί η μπάλα άρχισε να χάνεται για τους φιλοξενούμενους, καθώς παρά τις προσπάθειές του δεν μπορούσαν να κλείσουν τη διαφορά και έτσι η Κηφισιά πανηγύρισε με 25-17) , 3-1 σετ τη νίκη.

Με τη γλώσσα των αριθμών

Α.Ο.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 1π. (1 άσσος), Κόβαλτσουκ 19 (16/29 επ., 3 άσσοι), Σουλτανόπουλος 11 (7/16 επιθέσεις, 4 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 11 (7/9 επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Φερέρα 12 (10/24, 1 μπλοκ, 1 άσσος, 70% υπ., 30% άριστες υπ.), Ρουμελιωτάκης 7 (5/15 επ., 2 μπλοκ) / Ταμπουρατζής (λ. - 93% υπ., 57% άριστες), Κόντος 1 (1 άσσος), Όστιν 1 (1 μπλοκ).
Α.Σ.ΑΡΗΣ (Γιάτσης): Κυριακίδης 11 (6/20 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ, 74% υπ - 37% άριστες), Μαυροβουνιώτης 15 (13/25 επ, 2 μπλοκ, 73% υπ - 20% άριστες), Ντόχερτι 4 (2/3 επ, 2 μπλοκ), Χαριτωνίδης 2 (2 μπλοκ), Μπέλος 11 (10/36 επ, 1 μπλοκ), Στίγγας 15 (10/17 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 86% υπ - 62% άριστες), Κουτσονίκας, Πιπέργιας, Μηλής, Χατζηπαραδείσης 1 (1 μπλοκ).