Πέμπτη 12 Νοεμβρίου 2015

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΛΙΝΕΜΑΡ 1-3 ΚΑΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟΣ ΑΠΟ ΤΟ CEV CUP ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Ο Ολυμπιακός αποκλείστηκε και συνεχίζει στο Τσάλεντζ Καπ με Βάσας ή Γκρατς
Ο Ολυμπιακός με πολλές απουσίες στη βασική του σύνθεση δε μπόρεσε να αντέξει την πίεση από την ουγγρική Λινεμάρ Μπεκεσαμπάι στο «Μελίνα Μερκούρη» και όπως και στο πρώτο ματς γνώρισε την ήττα με 3-1 σετ. Οι «ερυθρόλευκες» είχαν ηττηθεί με το ίδιο σκορ και στον πρώτο αγώνα και πλέον θα έχουν δεύτερη ευκαιρία στο Τσάλεντζ Καπ.

Η Λινεμάρ εκμεταλεύτηκε τις απουσίες των Λαζάρεβιτς, Τσβετάνοβα, Εμμανουηλίδου και με όπλο το σερβίς μπήκε δυνατά στον αγώνα. Μόλις κατέκτησε τα δύο πρώτα σετ κλείδωσε και την πρόκριση στην επόμενη φάση του CEV Cup καθώς στον πρώτο αγώνα είχε νικήσει 3-1 σετ. Ο Ολυμπιακός μετά το 0-2 σετ όπου όλα είχαν κριθεί έπαιξε πιο ελεύθερα και πήρε το σετ της τιμής. Όπως και στο 1ο σετ έτσι και στο 3ο σετ ο Ολυμπιακός μέχρι το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ είχε προβάδισμα αλλά δεν είχε συνέχεια καθώς το σερβίς των Τάλας, Μάτις, Μποντναρ άνοιξε ρήγματα στην υποδοχή του Ολυμπιακού και έγινε το 3-1 σετ.
Η διακύμανση:
1ο σετ: 8-7, 16-15, 18-21, 19-25
2ο σετ: 4-8, 9-16, 12-21, 20-25
3ο σετ: 8-4, 16-9, 21-16, 25-17
4ο σετ: 8-5, 12-16, 17-21, 18-25

Τα σετ: 1-3 (19-25, 20-25, 25-17, 18-25)
*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν: 7 άσσοι, 41 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 27 λάθη αντιπάλων και της Λιναμάρ Μπεκεσκαμπάι προήλθαν: 14 άσσοι, 48 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 24 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κοβάσεβιτς): Γιώτα 12π., Κωνσταντίνου 7, Μαλασάι 7, Λαμπρούση 5, Βλαχάκη 13, Χριστοπούλου / Κονόμι (λ. 62% υπ.), Κοκκινάκη 5, Τέζα 4.

ΛΙΝΕΜΑΡ (Νεντελίκοβιτς): Ζάκμαρι 17π., Κλέμεντ 7, Τάλας 7, Μποντνάρ 5, Σοους 10, Μάτιτς 20 / Μολκσανάγι (λ. - 83% υπ.), Ίλιες 1, Φάμπιαν 1, Νάγκι.

Βάσας ή Γκρατς επόμενος αντίπαλος

Ο Ολυμπιακός θα έχει δεύτερη ευκαιρία στο Τσάλεντζ Καπ γυναικών όπου θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια του ζευγαριού UVC Χόλντινκ Γκατς (Αυστρία) - Βάσας Βουδαπέστης (Ουγγαρία). Στον πρώτο αγώνα στην Ουγγαρία η Βάσας νίκησε 3-1 σετ αλλά στη ρεβάνς που θα γίνει στην Αυστρία 24/11 στις 20.00 όλα είναι ανοικτά.
Οι αγώνες του Ολυμπιακού στο διάστημα 8-10 Δεκεμβρίου στο γυμναστήριο του Ρέντη ο πρώτος αγώνας και η ρεβάνς στο διάστημα 15-17 Δεκεμβρίου είτε στην Αυστρία, είτε στην Ουγγαρία.