Παρασκευή 6 Νοεμβρίου 2015

ΚΗΦΙΣΙΑ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ 3-1 ΓΙΑ ΤΗΝ Α1 ΑΝΤΡΩΝ

Τριάδα για... όσκαρ και νίκη της Κηφισιάς
Οι Γιοβάνοβιτς, Μπίσετ και Κόβαλτσουκ... πυροβολούσαν και η Κηφισιά κατάφερε να πάρει τη νίκη με 3-1 απέναντι στον Παναθηναϊκό στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 3ης αγωνιστικής της Volley League «Πάμε Στοίχημα» στο Ζηρίνειο. Ο Παναθηναϊκός δεν μπήκε στο γήπεδο στο πρώτο σετ, στη συνέχεια βελτιώθηκε για να έχουμε ένα μεγάλο ντέρμπι στην Κηφισιά.

Ο Α.Ο.Π. Κηφισιάς πέτυχε τον απόλυτο αιφνιδιασμό κατακτώντας το 1ο σετ με 25-10, ενώ από 2ο σετ όταν και ο Παναθηναϊκός γύρισε την περιστροφή του κατάφερε να ισοροπήσει τον αγώνα και να ισοφαρίσει. Ακολούθησε ντέρμπι πόντο - πόντο με την Κηφισιά να κερδίζει το πρώτο τρίποντο στο πρωτάθλημα και να φτάνει στους 4 βαθμούς, έναντι του Παναθηναϊκού που για δεύτερη αγωνιστική έμεινε χωρίς νίκη και βαθμό.

Το εντυπωσιακό 25-10
Η Κηφισιά μετέτρεψε σε παράσταση για ένα ρόλο το πρώτο σετ. Mε τον Γιοβάνοβιτς να βομβαρδίζει από τη θέση του σερβίς πήρε διαφορά πέντε πόντων 10-5 αναγκάζοντας τον Ανδρεόπουλο να πάρει εσπευσμένα τάιμ - άουτ. Η διαφορά εκτοξεύτηκε με Μπίσετ και Γιοβάνοβιτς στο 19-6. Στο τέλος του σετ τη σκυτάλη του εκτελεστή πήρε ο Κόβαλτσουκ (3 πόντοι μέχρι το 25-10).

Η βόμβα Γιοβάνοβιτς
Στο 2ο σετ ο Παναθηναϊκός ανέβασε την απόδοσή του βελτιώνοντας την υποδοχή και κόντραρε στα ίσα την Κηφισιά. Το ματς πήγε πόντο-πόντο μέχρι τα μέσα του σετ. Εκεί ανέλαβε δράση ο Μπισέτ ο οποίος με μπλοκ και καρφώματα έδωσε στην Κηφισιά διαφορά τριών πόντων (18-15). Ο Παναθηναϊκός όμως είχε την απάντηση με τον Λεόν ο οποίος ισοφάρισε 21-21. Το φινάλε του σετ ήταν δραματικό. Στο 23-23 ο Γιοβάνοβιτς έριξε τη... βόμβα του και ο Ντε Λεόν αστόχησε από την πίσω ζώνη για να δώσει το σετ στην γηπεδούχο 25-23.

Μείωσε ο Παναθηναϊκός
Με τον Γουίντσον βελτιωμένο ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα από την αρχή στο τρίτο σετ και παρά το γεγονός ότι η Κηφισιά πλησίασε στο τέλος στον ένα πόντο (21-22, 22-23) είχε καθαρό μυαλό για να πάρει τη νίκη. Ο Βραζιλιάνος τον πήρε στους ώμους τους αλλά ο Ντε Λεόν ήταν αυτός που μίλησε στο τέλος (με δυο δικούς τους πόντους διαμορφώθηκε το 23-25).

Ο άσσος του Χριστοφιδέλη
Στο τέταρτο σετ συνεχίστηκε η μάχη με τον Παναθηναϊκό να σέρνει τον χορό και την Κηφισιά να ακολουθεί. Με μπλοκ άουτ από τον Πανταλέων οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν 10-13. Χάρις στον Μπισέτ και στον Γιοβάνοβιτς η Κηφισιά κρατήθηκε κοντά στο σκορ και μόλις βρήκε καλά σερβις (με τον Νικολάκη) μετέτρεψε το 14-17 σε 18-17. Στο τέλος μίλησε η πείρα του Χριστοφιδέλη ο οποίος με άσο έκανε το 24-22 και το ματς ολοκληρώθηκε με επίθεση του Γιοβάνοβιτς (25-23).

Διαιτητές: Βουδούρης - Ονόπας