Κυριακή 8 Νοεμβρίου 2015

Η 4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΗΣ Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Με την Μερτέκη να σταματά στους 16 πόντους και εξαιρετική την Καββαδία ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε με 3-1 σετ επί του Πανναξιακού στο ντέρμπι της Α1 βόλεϊ γυναικών.
 Πράσινο βάφτηκε το πρώτο ντέρμπι της χρονιάς. Ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε με 3-1 σετ επί του Πανναξιακού στην Κυψέλη και κράτησε το απόλυτο που είχε μέχρι τώρα. Στα άλλα ματς μεγάλο παιχνίδι είχαμε στο Μαρκόπουλο με τον ΑΟΜ να παίρνει τη νίκη με 3-2 και τον Φιλαθλητικό Λαρισαϊκό τον πρώτο του βαθμό. Περίπατο έκανε ο ΑΟ Θήρας κόντρα στον Αίαντα Ευόσμου.

Πράσινο το ντέρμπι

Ο Παναθηναϊκός μπορεί να έχασε το πρώτο του σετ στο φετινό πρωτάθλημα, ωστόσο επέκτεινε το σερί του καθώς επικρατώντας με 3-1 του Πανναξιακού στο ντέρμπι έφτασε τις 4 νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις.
Με εξαίρεση το β’ σετ όπου ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε εύκολα, το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι. Στο πρώτο σετ το 11-10 έγινε 11-14 κι αμέσως 16-14 με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν μέχρι το 20-19 που έγινε 24-19 για τις πράσινες, οι οποίες έκαναν εύκολα το 2-0, για να ακολουθήσει μεγάλη μάχη.
Ο Πανναξιακός είχε σταθερά το προβάδισμα στο γ’ σετ (7-8, 9-12, 11-15, 15-18, 18-20) κι έφτασε στο 19-23 και 21-24 με τον ΠΑΟ να πλησιάζει στον πόντο, αλλά η Σία Τοτσίδου τελείωσε την επόμενη επίθεση.
Στο δ’ σετ το γρήγορο 6-3 του ΠΑΟ μετατράπηκε σε 9-10, με τον Πανναξιακό να είναι μέσα στο ματς μέχρι το 17-16, αλλά εκεί ο ΠΑΟ εκμεταλλευόμενος τα λάθη των αντιπάλων του ξέφυγε 21-17 και πήρε τη νίκη.

Παναθηναϊκός - Πανναξιακός 3-1
Τα σετ: 25-20, 25-16, 23-25, 25-19
Παναθηναϊκός (Ρούσης) Φίλντ 9 (7/10 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Νομικού 11 (6/24 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 10% άριστες), Κουτουξίδου 2 (2/3 επ.), Καββαδία 12 (9/13 επ., 3 μπλοκ), Μερτέκη 16 (10/29 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ, 38% υπ. - 15% άριστες), Τσίμα 12 (9/28 επ., 3 μπλοκ, 38% υπ. – 38% άριστες), Ρόγκα -λ (48% υπ. – 41% άριστες) / Αγγελοπούλου, Παπαδοπούλου 1 (1 άσο), Κάστανου
Πανναξιακός (Κόβαζιτς) Διώτη 14 (12/35 επ., 2 άσοι, 47% υπ. – 27% άριστες), Μιλοβάνοβιτς 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Καρπουζά 11 (10/30 επ., 1 άσο), Τοτσίδου 16 (11/28 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ, 31% υπ. – 23% άριστες), Μεταξά 5 (2/8 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Περίν 8 (4/13 επ., 4 μπλοκ), Κελεσίδου -λ (42% υπ. – 29% άριστες) / Γκιαούρη-λ, Νούσια 1 (1/3 επ., 22% υπ. – 11% άριστες), Αποστολίδου 1 (1 άσο), Δρακουλίδου.

Τεράστια ανατροπή το Μαρκόπουλο

Την περασμένη εβδομάδα ο ΑΟ Μαρκοπούλου βρέθηκε να προηγείται με 13-6 στο τάι μπρέικ στην έδρα του Άρη, αλλά έχασε το σετ και το ματς, ωστόσο σήμερα ήταν η σειρά για την ομάδα του Βέσκο Ιβάνοβιτς να κάνει μια τεράστια ανατροπή στο ίδιο σημείο καθώς αν και έχανε με 7-12 από τον Φιλαθλητικό Λαρισαϊκό επικράτησε με 15-13.
Αυτή ήταν η πρώτη νίκη για την ομάδα των Μεσογείων που έπαιξε το τρίτο συνεχόμενο τάι μπρέικ, ενώ παράλληλα αυτός ήταν κι ο πρώτος βαθμός για τον νεοφώτιστο Φιλαθλητικό. Στο πρώτο σετ η εξαιρετική Σιρίνινα ήταν αυτή που επέτρεψε στο τέλος τον ΑΟΜ να ξεφύγει και να προηγηθεί με 1-0, αλλά από κει και μετά άρχισε το θρίλερ.
Συνεχόμενες εναλλαγές στο σκορ με το Μαρκόπουλο να προηγείται 23-22 και τον Φιλαθλητικό να απαντά για το 23-25, ενώ η ομάδα της Θεσσαλίας στο γ’ σετ προηγήθηκε με 20-24 για να πλησιάσουν πάλι στον πόντο οι γηπεδούχες χωρίς όμως να ολοκληρώσουν την ανατροπή.
Στο δ’ σετ το Μαρκόπουλο (με την Λιάγκη πλέον διαγώνια) ξέφυγε 14-11, 18-15 κι έφτασε στο 24-21 με τον Φιλαθλητικό να απειλεί με ανατροπή (24-23) και το ματς να οδηγείται στο τάι μπρέικ.
Εκεί ο Φιλαθλητικός εκμεταλλευόμενος τα 3 λάθη του ΑΟΜ και τα τρία μπλοκ του προηγήθηκε με 6-10 και 7-12, αλλά η Αλεξάκου πήγε στο σερβίς και έφυγε αφότου το σκορ έγινε 14-12. Ο Φιλαθλητικός έπαθε μπλακ άουτ και παρόλο που μείωσε σε 14-13 το Μαρκόπουλο πήρε τη νίκη.
Μαρκόπουλο - Φιλαθλητικός 3-2
Τα σετ: 25-20, 23-25, 25-27, 25-23, 15-13
Μαρκόπουλο (Ιβάνοβιτς): Δικαιούλια 7 (4/10 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Αλεξάκου 14 (10/40 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 57% υπ. – 39% άριστες), Πατεράκη 6 (1/10 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Βάσκεζ 3 (2/7 μπλοκ, 1 μπλοκ), Σιρίνινα 17 (15/30 επ., 2 μπλοκ), Βαρουδάκη 20 (13/42 επ., 5 άσοι, 2 μπλοκ, 50% υ. – 39% άριστες), Κοκκίου -λ (67% υπ. – 54% άριστες) / Λιάγκη 12 (11/28 επ., 1 άσο), Καρακάση, Τσιάκουλα 2 (1 άσο, 1 μπλοκ), Νικολογιάννη 1 (1/5 επ.), Μολδοβανίδη
Φιλαθλητικός (Πράππας): Τσοπούλου 4 (3/11 επ., 1 άσο), Τοσιούδη 11 (6/13 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Γεροβασιλείου 14 (12/38 επ., 2 άσοι), Ντόνα 8 (7/14 επ., 1 μπλοκ), Δίρβα 13 (4/9 επ., 1 άσο, 8 μπλοκ), Τζούριτς 18 (13/48 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ, 49% υπ. - 50% άριστες), Αναγνωστοπούλου -λ (10% υπ. - 10% άριστες) / Χατζηελευθερίου -λ (41% υπ. - 34% άριστες), Φακοπολίδου 6 (6/26 επ.)

Εύκολο διπλό για τον ΑΟ Θήρας

Την πρώτη του εκτός έδρας νίκη και δεύτερη συνολικά στο πρωτάθλημα πανηγύρισε ο ΑΟ Θήρας που επικράτησε με 3-0 στον Εύοσμο αφήνοντας για 4η αγωνιστικό τον τοπικό Αίαντα χωρίς βαθμό.
Η ομάδα της Σαντορίνης με όπλο το σερβίς της, καθώς είχε συνολικά 17 άσους έναντι κανενός του Αίαντα κέρδισε τον αγώνα με συνοπτικές διαδικασίες καθώς η γηπεδούχος ομάδα σε κανένα σημείο δεν μπόρεσε να απειλήσει.

Αίας Ευόσμου - ΑΟ Θήρας 0-3
Τα σετ: 10-25, 09-25, 14-25
Αίας Ευόσμου (Ζωλασταθιάδης): Κυριακίδου 6 (4/10 επ., 2 μπλοκ), Χρηστινίδου, Ναϊντένοβα 0 (0/9 επ., 35% υπ. - 22% άριστες), Φαμπιάν 7 (6/15 επ., 1 μπλοκ), Ανδρονικίδου 5 (4/15 επ., 1 μπλοκ, 67% υπ. - 50% άριστες), Στεφανίδου 1 (1/3 επ.), Μπουρνή-λ (50% υπ. - 50% άριστες) / Γεωργιάδου -λ, Τοσουνίδου, Καράτερζη, Ξανθοπούλου 2 (2 μπλοκ)
ΑΟ Θήρας (Οικονόμου): Γεωργιάδου 3 (2/7 επ., 1 άσο), Μπρίνκμαν 18 (8/18 επ., 9 άσοι, 1 μπλοκ, 45% υπ. – 09% άριστες), Οικονομίδου 8 (4/8 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Κιγιάκοβα 4 (3/8 επ., 1 μπλοκ, 40% υπ. – 30% άριστες), Βίντοβιτς 15 (12/14 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Αρτακιανού -λ (75% υπ. – 50% άριστες) / Καραφουλίδου, Μουντάκη, Βουβούλη