Σάββατο 15 Σεπτεμβρίου 2018

ΑΣΗΜΕΝΙΟ ΜΕΤΑΛΙΟ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΩΠΗΛΑΣΙΑΣ ΟΙ ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ / ΜΑΡΟΚΟΣ

«Ασημένιοι» Παπακωνσταντίνου και Μαρόκος
Το ασημένιο μετάλλιο στο αγώνισμα της δικώπου άνευ πηδαλιούχου ελαφρών βαρών, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Φιλιππούπολης κατέκτησαν οι Αντώνης Παπακωνσταντίνου και Γιάννης Μαρόκος, γράφοντας μια ακόμη χρυσή σελίδα στην ιστορία της ελληνικής κωπηλασίας.
Οι Έλληνες αθλητές, μετά το χρυσό στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κάτω των 23 ετών, τερμάτισαν στην δεύτερη θέση με χρόνο 6:41.480, αν και για μεγάλο μέρος της κούρσας βρίσκονταν επικεφαλής. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε το πλήρωμα της Ιταλίας σε 6:38.550 ενώ στην τρίτη θέση τερμάτισαν οι Ηνωμένες Πολιτείες με χρόνο 6:56.990.
«Ήμασταν δεύτεροι στο Πόζναν και τώρα θέλαμε να πετύχουμε κάτι καλύτερο. Περάσαμε μπροστά στην αρχή, αλλά στη συνέχεια το ιταλικό δίδυμο ήταν πολύ δυνατό και στο τέλος δεν είχαμε άλλες δυνάμεις», τόνισε ο Γιάννης Μαρόκος.