Δευτέρα 11 Φεβρουαρίου 2019

ΠΑΤΡΑ - ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ 3-2 ΓΙΑ ΤΗΝ Α2 ΑΝΤΡΩΝ, ΑΛΛΑ....

Την εκτός έδρας ήττα γνώρισε το αντρικό μας τμήμα από την ΕΑ ΠΑΤΡΑΣ με 3-2 (20-25, 23-25, 25-21, 29-27, 25-08) σε 2 ώρες και 13΄.
Αυτό είναι το τυπικό αποτέλεσμα, όπως γράφτηκε στο φ.α. Όμως το πραγματικό τελικό σκορ, είναι 1-3, καθώς ο αγώνας τέλειωσε στο 4ο σετ, με 23-25. Στο 23-24 λοιπόν του  4ου σετ, επίθεση άουτ της ομάδας της Πάτρας, υποδεικνύεται σωστά από τον 1ο διαιτητή και με σφύριγμα και με διπλή χειροσήμανση που υποδείκνυε το άουτ και τη λήξη του αγώνα. Τότε όλη η ομάδα της Πάτρας, διαμαρτυρήθηκε έντονα προς το 2ο διαιτητή, ο οποίος δεν είχε υποδείξει ούτε με σφύριγμα, ούτε με χειροσήμανση, ούτε με νόημα, ότι αθλητής μας είχε υποπέσει σε φιλέ. Η αλήθεια όμως είναι ότι όντως το φιλέ κουνήθηκε, αλλά από ενέργεια αθλητή της Πάτρας, ο οποίος το έκανε επί τούτου για υποκλέψει το σφύριγμα, θυμίζοντας άλλους μεγάλους αθλητές του παρελθόντος. Και τότε ω του θαύματος και μετά την παρέλευση 3-4 λεπτών και ενώ ο 1ος κατέβαινε από τη σκάλα, υποδείχτηκε η συνέχιση του αγώνα με σκορ στο 4ο σετ, 24-24 και μετά από δύο αποβολές στις δύο ομάδες.
Και σαν μην έφτανε αυτό, η αποβολή του αθλητή της Πάτρας, έγινε λόγω εξύβρισης αντίπαλου με κόκκινη - κίτρινη και στα δύο χέρια, που σημαίνει ότι η αποβολή ήταν για ολόκληρο τον αγώνα. Όμως ο αθλητής αποβλήθηκε τελικά μόνο από τη συνέχιση του 4ου σετ, δηλαδή για 8 μόνο πόντους και στο 5ο σετ, αγωνίστηκε κανονικότατα.
Όπως, θα έχετε παρατηρήσει για τη φετινή περίοδο, δεν αναφερόμαστε καθόλου σε κρίσεις και ονόματα διαιτητών, τακτική που δε μετανιώνουμε. Όμως, αυτή η παραχάραξη τελικού αποτελέσματος, ξεπερνάει τα όρια αντοχής και γι αυτό τα επισημαίνουμε.
Στο αγωνιστικό κομμάτι τώρα, η ομάδα μας ξεκίνησε καλά στον αγώνα, αλλά έστω και με κάποιες αυξομειώσεις στην απόδοση της, προηγήθηκε με 0-2. Στη συνέχεια η Πάτρα, βελτίωσε την απόδοση της, φτάνοντας στη μείωση του σκορ, στην ισοφάριση - παρ, ότι προηγηθήκαμε με 13-19 στο 4ο σετ - με τον τρόπο που έγινε και τελικά στη νίκη, καθώς οι αθλητές μας εκνευρισμένοι με την τροπή και τις διαιτητικές αποφάσεις δεν είχαν τα ψυχικά αποθέματα στο 5ο σετ, για τη νίκη.