Σάββατο 1 Μαΐου 2021

Champions League: Με ...VAR και 40άρα Εγκονού πρωταθλήτρια η Κονελιάνο

Σε ένα από τα πιο ωραία θρίλερ στην ιστορία των τελικών του Champions League, διάρκειας 146 λεπτών, η Ιταλική Κονελιάνο με 40 πόντους της Εγκονού (10 στο τάι μπρέικ), πανηγύρισε την κούπα στους τελικούς της Βερόνα επικρατώντας με 3-2 σετ (22-25, 25-22, 23-25, 25-23, 15-12) της Τουρικής Βακίφμπανκ. Το παιχνίδι ήταν από αυτά που λέμε «να μην θες να τελειώσει ποτέ». Το προβάδισμα στα σετ άλλαζε χέρια διαρκώς με την κούπα να κρίνεται στο πέμπτο και τελευταίο σετ. Εκεί η Βακίφμπανκ ξεκίνησε φουριόζα και προηγήθηκε με 4-0. Η Εγκονού πήρε το όπλο της και οδήγησε την Κονελιάνο στο 14-10 που έδινε τέσσερα ματς μπολ στην ομάδα της. Η Βακίφμπανκ ροκάνισε τη διαφορά στο 14-12 και στην φάση του αγώνα η Κονελιάνο πήρε το ματς μετά από Challenge. Η Εγκονού κάρφωσε για το ματς, η μπάλα φάνηκε να μην βρίσκει μπλοκ, όμως το challenge που ζήτησαν οι Ιταλοί έδειξε μπλοκ άουτ. Η λήξη της αναμέτρησης βρήκε τις παίκτριες της Κονελιάνο να πανηγυρίζουν με κλάματα τη νίκη μην μπορώντας να πιστέψουν στην εξέλιξη της αναμέτρησης.