Δευτέρα 22 Μαρτίου 2010

FABULOUS ΗΤΑΝ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΣΤΟ ΝΤΕΡΜΠΙ ΠΟΥ ΟΜΩΣ ΔΙΑΚΟΠΗΚΕ

Εξαιρετική απόδοση από τις γυναίκες μας στο ντέρμπι με το ΡΕΝΤΗ, το οποίο όμως διακόπηκε στο 3ο σετ και ενώ το σκορ ήταν 2-0 στα σετς και 10-08 στο 3ο σετ. Η αιτία της διακοπής ήταν η άρνηση της ομάδας του ΡΕΝΤΗ, να συνεχίσει τον αγώνα διαμαρτυρόμενη για διαιτητικές αποφάσεις. Συγκεκριμένα, αρκετές φορές κατά τη διάρκεια του αγώνα υποδείχτηκε λανθασμένα από τη γραμματεία ΄΄λάθος θέσεις΄΄ και για τις δύο ομάδες, το οποίο δε συνέβαινε. Στις προηγούμενες περιπτώσεις το λάθος διορθωνόταν με υπόδειξη του 1ου διαιτητή. Κάτι ανάλογο όμως δε συνέβη και στο 3ο σετ και το σκορ στο 10-08, με αποτέλεσμα τον εκνευρισμό των υπεύθυνων του ΡΕΝΤΗ και την απόφαση τους να μη συνεχίσουν στον αγώνα. Αποτέλεσμα όλων αυτών ήταν, να κατακυρωθεί ο αγώνας υπέρ της ομάδας μας με 3-0 και να αφαιρεθούν και 3 βαθμοί από το ΡΕΝΤΗ στη βαθμολογία.
Η θέση του συλλόγου μας για όλα αυτά, είναι αυτή που διατυμπανίζουμε χρόνια, σχετικά με τον ορισμό των διαιτητών. Δηλαδή, είναι ηλίου φαεινότερο, ότι όταν ορίζονται διαιτητές από το αρμόδιο όργανο της ΕΣΠΕΔΑ, δε λαμβάνεται υπόψη καθόλου η κρισιμότητα των αγώνων και οι διαιτητές ορίζονται τυχαία. Το παράδειγμα για τον αγώνα αυτόν είναι εύγλωτο, όπου η γραμματεία - για να πούμε μόνο γι΄ αυτή - που ορίστηκε έπαιζε μόλις το 2ο της αγώνα. Και την όρισαν σε ένα παιχνίδι μεταξύ των πρωτοπόρων της βαθμολογίας, το οποίο λογικά δε θα ήταν ένα ΄΄ήσυχο΄΄ παιχνίδι και θα είχε εντάσεις με κίνδυνο να μη μπορέσει η κοπέλα να ανταποκριθεί - όπως και έγινε - στα καθήκοντα της. Είναι γεγονός, ότι από το μη μεγάλο αρθμό διαιτητών, υπάρχει πρόβλημα κάλυψης όλων των πρωταθλημάτων, αλλά ποιος μπορεί να το πει αυτό γι΄ αυτόν τον αγώνα που διεξήχθη Κυριακή βράδυ και υπήρχαν διαθέσιμοι πολλοί έμπειροι διαιτητές για την κάλυψη αυτού του σημαντικού αγώνα.
Στα καθαρά αγωνιστικά, η ομάδα μας έπαιξε πάρα πολύ καλό βόλει και δεν έδωσε σε κανένα σημείο του αγώνα το δικαίωμα στον αντίπαλο να διεκδικήσει κάτι καλύτερο. Τα δύο σετς που προλάβαμε να παίξουμε τα κέρδισε η ομάδα μας με 25-16, 25-17, αν και αγωνιστήκαμε με σύνθεση ανάγκης, με την παρουσία σε θέση λίμπερο της αρχηγού της ομάδας μας Βλάχου - που ήταν αποκάλυψη, αν και τραυματίας κι αυτή - λόγω του τραυματισμού της βασικής μας λίμπερο Ζωγιοπούλου και την απουσία της βασικής μας διαγώνιας Πατσιαβούδη, η οποία μόλις έφτασε στο αεροδρόμιο από την Ισπανία, όπου φοιτά ήρθε κατ΄ ευθεία στο γυμναστήριο για να ενισχύσει την ομάδα μας.
Ένα μεγάλο ευχαριστώ - ιδιαίτερα σ΄ αυτές τις δύο - σε όλες τις αθλήτριες μας για τη μεγαλειώδη φετινή πορεία, που οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια στον πρωταθλητισμό.
Στο χθεσινό παιχνίδι, πρόλαβαν και αγωνίστηκαν, οι: Μπούτσικα, Στρατίκη, Παπαδάκη, Οβσιανίκοβα, Κώτσου, Βασιλείου, Βλάχου(λ), Παναγιώτου.
Κατά τα άλλα, άριστη η διαιτησία των κ.κ. Βλάχου και Βελώνη.