Σάββατο 8 Δεκεμβρίου 2012

ΙΡΙΔΑ - ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ 3-2 ΣΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ

Δεύτερη συνεχόμενη ήττα υπέστη το γυναικείο μας τμήμα. Αυτή τη φορά θύτης ήταν η Ίριδα, η οποία κέρδισε εντός έδρας με 3-2 ( 26-24, 21-25, 17-25, 25-17, 15-05) σε 123΄.
Ο αγώνας αυτός αποτελούσε ένα τεστ για την ομάδα μας, για να δούμε πως θα διαχειριζόμασταν την απρόσμενη ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής και την πολύ δύσκολη εβδομάδα που επακολούθησε. Ήταν και δύσκολος ο αντίπαλος, παίζαμε και εκτός έδρας, οπότε ο βαθμός δυσκολίας του αγώνα, μεγιστοποιήθηκε.
Πραγματικά, η ομάδα μας μπήκε μουδιασμένα στον αγώνα και με αλλαγές στη βασική της σύνθεση, είχε σκαμπανεβάσματα στην απόδοση της. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, αλλά η ομάδα μας κατάφερε και προηγήθηκε με 12-15. Και εκεί που νομίζαμε ότι βρήκαμε τον εαυτό μας, ήρθε ένα μεγάλο σερί της Ίριδας με 9-1 για να πάει το σκορ στο 21-16. Εκεί ανακάμψαμε, κάναμε το δικό μας σερί με 8-2 και προηγηθήκαμε και πάλι με 24-23. Όμως στο τέλος μίλησε η μεγαλύτερη ψυχραιμία των αθλητριών του Γρηγορακάκη και το σετ, κατέληξε στην Ίριδα.
Στο επόμενο σετ, η ομάδα μας μπήκε μη επηρεασμένη από την απώλεια του 1ου σετ, ήταν κοντά στο σκορ, στο τέλος φόρτσαρε και ισοφάρισε σε 1-1.
Στο 3ο σετ, με αναπτερωμένο ηθικό, πήραμε από την αρχή κάποια διαφορά, η Ίριδα ισοφάρισε σε 12-12, αλλά άμεσα αντιδράσαμε και μέχρι το τέλος δε συναντήσαμε ιδιαίτερα προβλήματα και κάναμε εύκολα το 1-2.
Το 4ο σετ, περιμέναμε ότι θα είχαμε συνέχεια στην αυξανόμενη απόδοση μας, αλλά μια απίστευτη πτώση ψυχολογίας και αγωνιστικότητας, μας οδήγησε στην εύκολη ισοφάριση από την Ίριδα  σε 2-2.
Το 5ο σετ, δεν είναι άξιο αναφοράς, γιατί η ομάδα μας παρουσιάστηκε με κατεβασμένα τα χέρια και παραδόθηκε αμαχητί στις ορέξεις της Ίριδας, η οποία πήρε με εύκολο τρόπο το 2πόντο.
Αυτή η δεύτερη συνεχόμενη ήττα μιας ομάδας, η οποία μέχρι τότε ήταν πρώτη και αήττητη στη βαθμολογία, μπορεί να αποτελεί ένα σοκ, όμως το γεγονός αυτό, δε θα μας κάνει να κατεβάσουμε τις σημαίες, αντίθετα μας πεισμώνει ακόμα περισσότερο και το σίγουρο είναι ότι όσοι αντέχουν θα συνεχίσουν την πρωταθληματική πορεία και με μαθηματική ακρίβεια η δικαίωση δε θα αργήσει. Μπορεί να είναι φέτος, μπορεί και του χρόνου. Έχουμε φιλοδοξίες και θα γίνουν τα πάντα για το στόχο μας. Αρκεί οι φιλοδοξίες όλων μας να συμβαδίζουν.
Για να επιστρέψουμε στον αγώνα, πρέπει να σημειώσουμε ότι η νίκη της Ίριδας ήταν δίκαιη. Δικαίωσε τη θέση της στη βαθμολογία και βγαίνει στη γήπεδο η δουλειά του κ. Γρηγορακάκη και των αθλητριών του. Ήθελε πολύ τη νίκη, πάλεψε και τα κατάφερε.
Άριστη η διαιτησία του κ. Τσιμπινού και της κας. Κυριοπούλου. Φύλλο αγώνα για σεμινάριο για άλλη μια φορά από την κα. Λιάκου.
ΓΑΝΣ ΙΡΙΔΑ: (Γρηγορακάκης) Ευστρατιάδου, Ράπτη, Καραμανίδου, Καιμάρα, Κατσίρου, Μάνου, Μηνά (λ), Κιρμιτσά (λ), Χατζηγρηγορίου, Εγγλέζου.
ΔΑΣ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ: (Σαραντίτης, Καλόβολος) Κατραμάδου, Μουρατίδη, Κοκκινάκη, Ορνιθοπούλου, Πατσιαβούδη, Βλάχου, Πέρρα (λ), Ρασίμι, Γκουντιμένκο, Καραγιαννίδου, Αργυρού, Δούκα.