Δευτέρα, 22 Φεβρουαρίου 2016

Η 5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΗΣ ΗΜΙΤΕΛΙΚΗΣ ΦΑΣΗΣ ΤΟΥ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΕΦΗΒΩΝ - ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛ, ΠΑΤΡΑ, ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΙΚΟΣ ΠΡΟΚΡΙΘΗΚΑΝ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ

Ο Πήγασος Πολίχνης έκανε το 4χ4 στον α’ όμιλο της ημιτελικής φάσης του πανελληνίου πρωταθλήματος εφήβων, επικρατώντας με 3-1 της Πρέβεζας κι αυτό το αποτέλεσμα έδωσε το δεύτερο εισιτήριο για το final 4 της Ναυπάκτου (5-6 Μαρτίου) στον Εθνικό Αλεξανδρούπολης.
Η Πρέβεζα ήθελε τη νίκη για να πάρει αυτή τη δεύτερη θέση και μέχρι το 11-11 του γ’ σετ το ματς έμοιαζε με ντέρμπι, ωστόσο σε εκείνο το σημείο τα σερβίς του Αντύπα έφεραν ένα σερί 8-0 για την ομάδα της Πολίχνης που προηγήθηκε 19-11 κι έκανε εύκολα το 2-1, ενώ ακόμη πιο εύκολα ήρθε το 3-1 καθώς το 1-1 έγινε 7-1 χωρίς ποτέ η Πρέβεζα να μπορέσει να πλησιάσει.

Τα σετ: 25-17, 20-25, 25-14, 25-08
Πήγασος Πολίχνης (Κουτουνίδης) Αντύπας, Τζιάβρας(λ), Χρηστάκος, Σταυρίδης, Καπετανίδης, Κουκουμάκας, Ιωαννίδης / Μωισίδης, Κουτουνίδης, Τρούμπαλος, Δημητρέλης, Μάμαλης,
Πρέβεζα (Τσεκούρας) Κανέλλος, Σακκάς, Πηλιοκάτερος, Σωτηρίου, Μπάμπης, Σερμάδι, Μπουτόπουλος (Λ) / Παππάς, Σωτηρίου

Με το 5ο τάι μπρέικ σε 10 αγώνες (και 3ο σε 4 ματς για τη Νίκη Αιγινίου) έπεσε η αυλαία του α’ ομίλου, με τη Νίκη Αιγινίου να παίρνει τη νίκη γοήτρου κόντρα στην Φθία.
Η ομάδα της Λαμίας προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ και ενώ ήταν μπροστά με 7-3 στο δ’ σετ η Νίκη έκανε την αντεπίθεση της μετατρέποντας το 8-6 σε 8-10 και από κει και πέρα δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα φτάνοντας στη νίκη.

Τα σετ: 25-19, 16-25, 25-15, 22-25, 11-15
Φθία (Μακρής) Αραμπόπουλος, Κοντοκώστας, Αγριοδήμος, Αλεξόπουλος, Κωστάρας, Γαληρόπουλος Ε., Γαληρόπουλος -λ / Φλώρος.
Νίκη Αιγινίου (Στράντζαλης) Κιοσσές, Ντουντούδης, Βουλκίδης, Γκορτσίλας, Σταυρίδης, Κυριακούλης Βλασιάδης -λ / Αγγελίδης, Παπαλεξίου.

Η ΤΕΛΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
1. ΠΗΓΑΣΟΣ (12-01) 08
2. ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛ. (09-10) 07

3. ΑΟ ΠΡΕΒΕΖΑΣ (09-09) 06
4. ΝΙΚΗ ΑΙΓ. (07-11) 05
5. ΦΘΙΑ (05-12) 04

Β΄ ΟΜΙΛΟΣ
ΑΣ Πανερυθραϊκός - ΓΕ Ηρακλείου3-0 (25-19,25-15,25-21)
ΕΑ Πατρών - ΑΟΝΣ Μίλων 3-1 (25-21,25-14,17-25,25-19)
 
Η ΤΕΛΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
1. ΕΑ ΠΑΤΡΑΣ (12-03) 08
2. ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΙΚΟΣ (10-06) 07
3. ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝΑΣ (08-08) 06
4. ΓΕ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ (06-09) 05
5. ΑΟ ΑΘΛΟΠΑΙΔΙΩΝ ΚΩ (02-12) 04

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου