Δευτέρα 8 Φεβρουαρίου 2016

OI ΣΗΜΕΡΙΝΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΤΗΣ Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Adtech Ad
Τη 16η νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια πήρε ο Ολυμπιακός στην Α1 βόλεϊ γυναικών επικρατώντας με 3-0 επί του Μαρκόπουλου. Σημαντικά διπλά για Άρη και ΑΟ Θήρας.

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-0 εκτός έδρας του Μαρκόπουλου, συνεχίζοντας το σερί του «16x16» στο πρωτάθλημα της Α1 γυναικών. Οι «ερυθρόλευκες» αιφνιδίασαν στο πρώτο σετ το Μαρκόπουλο με τακτικό σερβίς και καλές επιλογές στην επίθεση, με τη διαφορά στο σκορ να μεγαλώνει (6-18, 8-23) για το 0-1 (9-25) σετ.
Στο δεύτερο σετ, οι γηπεδούχες μπήκαν καλύτερα, ανέβασαν απόδοση αλλά ο Ολυμπιακός πιο έμπειρος διατηρούσε τον έλεγχο (12-13, 14-16) για να κατακτήσει τελικά και το δεύτερο σετ με 20-25.
Το Μαρκόπουλο ανταγωνιστικό και στο τρίτο σετ δεν άφηνε τις φιλοξενούμενες να ξεφύγουν ενώ πήγε πρώτο στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 16-15. Ο τεχνικός των γηπεδούχων Βέσκο Ιβάνοβιτς αποβλήθηκε έπειτα από έντονη διαμαρτυρία στο 17-18 (σ.σ. επίθεση Λαζάρεβιτς με το διαιτητή να δίνει μπλοκ άουτ) ενώ η Λαζάρεβιτς με άσο έγραψε το 19-25 υπέρ του Ολυμπιακού.

Μαρκόπουλο - Ολυμπιακός 0-3
Τα σετ: 09-25, 20-25, 19-25
Μαρκόπουλο (Ιβάνοβιτς): Δικαιούλια 1 (0/1 επ., 1 μπλοκ), Λιάγκη 4 (4/16 επ., 40% υπ. – 25% άριστες), Πατεράκη 1 (1/5 επ.), Σαΐνι 1 (1/4 επ.), Εσντέλ 8 (7/39 επ., 1 μπλοκ), Βαρουδάκη 9 (6/24 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 44% υπ. – 22% άριστες), Κοκκίου -λ (63% υπ. – 44% άριστες) / Καρακάση, Σιρίνινα 1 (1 άσο), Νικολογιάννη 6 (6/10 επ., 22% υπ.- 22% άριστες).
Ολυμπιακός (Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 8 (6/11 επ., 2 μπλοκ), Μαλασάι 11 (10/23 επ., 1 μπλοκ, 44% υπ. - 44% άριστες), Λαζάρεβιτς 10 (8/22 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 50% υπ. - 25% άριστες), Λαμπρούση 9 (5/10 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Χριστοδούλου 3 (3/6 επ.), Τσβετάνοβα 9 (7/27 επ., 2 άσοι), Κονόμι -λ (56% υπ. - 56% άριστες).

Διπλό του ΑΟ Θήρας και στην Ηλιούπολη

Μετά από ένα καταπληκτικό παιχνίδι, ο ΑΟ Θήρας παρά τις απουσίες των Βίντοβιτς, Κιγιάκοβα επικράτησε με 3-1 στην έδρα της εξαιρετικής Ηλιούπολης.
Στο ξεκίνημα του αγώνα ο ΑΟΘ δημιούργησε προβλήματα στην υποδοχή της Ηλιούπολης μετατρέποντας το 6-6 σε 6-10, αλλά μετά το β’ τεχνικό τάιμ άουτ προέκυψε ισορροπία (17-17) με τη γηπεδούχο να προηγείται με 19-18. Στο 20-19 όμως οι φιλοξενούμενες έτρεξαν ένα σερί 0-3 για το 20-22, διατηρώντας το +2 μέχρι το 22-24. Η Βούκοβιτς μείωσε σε 23-24 και στην επόμενη φάση η Μπρίνκμαν έκανε υπέρβαση για το 24-24. Ο ΑΟΘ έχασε και τρίτο σετ μπολ αφού στο 24-25 η Μουντάκη κάρφωσε στο φιλέ, για να ακολουθήσει δικό της λάθος στην υποδοχή για το 26-25 και μια νέα κακή υποδοχή έδωσε το δικαίωμα στην Γκλιγκόροβιτς να τελειώσει το σετ.
Ίδιο το σκηνικό και στο β’ σετ, με διαφορετικό όμως φινάλε. Ο ΑΟΘ προηγήθηκε 8-10, η Ηλιούπολη προσπέρασε με 15-14 και 18-16 αλλά δύο άσοι της Μουντάκη και μια κόντρα της Τσβέτκοβα έφεραν το 18-20. Η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση καθώς με μπλοκ της Μαρκοπούλου και δύο λάθη προηγήθηκαν με 21-20, αλλά με άσο της Γεωργιάδου το σκορ έγινε 21-23 για να φτάσουμε πάλι στο 22-24, όπου αυτή τη φορά η Μπρίνκμαν τελείωσε την επίθεση για το 1-1.
Ο ΑΟΘ ήταν εντυπωσιακός στην εκκίνηση του γ’ σετ καθώς προηγήθηκε με 1-7,με την Ηλιούπολη να αντιδρά και να ροκανίζει τη διαφορά μετατρέποντας το 7-11 σε 10-11. Ωστόσο στο 12-13 κατάφερε να ξεφύγει με 13-18 και παρόλο που τα σκορ έγινε 16-18, μπόρεσε να φτάσει στο 1-2.
Με την Σαντορίνη να ξεφεύγει 8-13 το ματς φάνηκε να μπαίνει στην τελική του ευθεία, αλλά η Ηλιούπολη αποδείχθηκε πολύ σκληρή για να πεθάνει. Με καλό σερβίς και μπλοκ, μείωσε σε 11-13 και προηγήθηκε με 15-14 και 18-16. Ο Οικονόμου πήρε τάιμ άουτ, ο ΑΟΘ πήρε την αλλαγή και με την Μουντάκη στο σερβίς έτρεξε το δικό του σερί φτάνοντας στο 18-20, για να γίνει το σκορ 20-23 με κόντρα επίθεση της Μπρίνκμαν και να τελειώσει ο αγώνας με επίθεση της Οικονομίδου.
Ηλιούπολη - ΑΟ Θήρας 1-3
Τα σετ: 27-25, 22-25, 20-25, 22-25
Ηλιούπολη (Λυκογιάννη) Γκλιγκόροβιτς 7 (7/12 επ.), Μαρκοπούλου 12 (6/16 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Γιοβάνη 14 (10/41 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Βέλλιου 6 (4/14 επ., 2 άσοι, 43% υπ. - 26% άριστες), Μαλουσάρη 8 (5/15 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Βούκοβιτς 18 (14/35 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ, 68% υπ. – 53% άριστες), Αργυροπούλου -λ (53% υπ. - 32% άριστες), Μπανίκα, Ευθυμιοπούλου.
ΑΟ Θήρας (Οικονόμου) Γεωργιάδου 16 (7/15 επ., 6 άσοι, 3 μπλοκ), Μπρίνκμαν 25 (23/45 επ., 2 μπλοκ, 66% υπ. – 46% άριστες), Οικονομίδου 18 (15/39 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Μουντάκη 7 (5/27 επ., 2 άσοι, 53% υπ. – 29% άριστες), Βεργίδου 4 (1/3 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Καραφουλίδου 6 (6/16 επ.), Αρτακιανού -λ (64% υπ. – 44% άριστες) / Σκορδίλη, Τσβέτκοβα 1 (1/3 επ.).

Πέρασε από το Ρέθυμνο ο Άρης

Σε μια δυνατή αναμέτρηση στο κλειστό γυμναστήριο του Ρεθύμνου «Μελίνα Μερκούρη», ο Άρης έφυγε με το «τρίποντο» επικρατώντας με 3-1 της μαχητικής τοπικής ομάδας στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής.
Στο πρώτο σετ οι φιλοξενούμενες ήταν μπροστά με μεγάλη διαφορά (12-20) αλλά ο ΟΠΕΡ κατάφερε να ροκανίσει τη διαφορά με το σκορ να γίνεται 24-24. Οι γηπεδούχες έχασαν την ευκαιρία στην κόντρα επίθεση που είχαν και με δυο έξυπνα πλασέ ο Άρης κατάφερε να κάνει το 0-1 (24-26). Με ψυχολογία και μεγαλύτερη άνεση μπήκαν οι παίκτριες του Σολκίδη στο δεύτερο σετ και χωρίς να δυσκολευτούν έκαναν το 0-2 (17-25) σετ.
Το τρίτο σετ είχε αρκετή ένταση στο φιλέ με τη νησιωτική ομάδα να θέλει να επιστρέψει στο σετ και τον Άρη να θέλει να το «καθαρίσει». Ωστόσο, οι γηπεδούχες ανέβασαν την απόδοσή τους και μείωσαν σε 1-2 (25-17) σετ.
Ο Άρης επανήλθε στο τέταρτο σετ και μετά το 6-6 βρήκε εκ νέου ρυθμό, πίεσε (11-14) και κατάφερε να πάρει τελικά το σετ με 14-25 αλλά και τη νίκη με 1-3.
Ρέθυμνο - Άρης 1-3
Τα σετ: 24-26,17-25,25-17,14-25
ΟΠ Ρεθύμνου (Ντζαφέρης): Παρασχάκη, Λαγουδάκη,Κλεισάρη, Σαλούστρου, Τσελάνη, Κογεράκη, Παπουτσή λ., Κατερίνη, Ξαγοραράκη
Άρης (Σολκίδης): Καετάνο, Καλανταρίδου, Γκάνο, Πεσόα, Τυφλιώρη, Τσομπανίδου, Ιακωβίδου λ., Γουγούση, Πλούμη, Κούση

Δεύτερη νίκη για τον Πορφύρα

Ο Πορφύρας επικράτησε με 3-1 σετ επί Φιλαθλητικού Λαρισαϊκού και πέτυχε τη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα. Η ομάδα του Πειραιά πάλεψε ακόμα ένα παιχνίδι και κατάφερε να πάρει το ντέρμπι των ουραγών ξεπερνώντας μάλιστα τους φιλοξενούμενους στη βαθμολογία.
Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και κατέκτησαν το πρώτο σετ με 25-19 με τους φιλοξενούμενους να απαντούν με το ίδιο νόμισμα 21-25. Στα επόμενα δύο σετ ο Πορφύρας με όπλο του το σερβίς κατάφερε να τα κατακτήσει εύκολα με 25-14 και 25-15 φτάνοντας έτσι στη νίκη.
Πορφύρας - Φιλαθλητικός Λαρισαϊκός 3-1
Τα σετ: 25-19,21-25,25-14,25-15