Δευτέρα 31 Οκτωβρίου 2016

ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ - ΑΙΑΝΤΑΣ 3-0 ΓΙΑ ΤΗΝ Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Οι Μακεδόνες Αξιού πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη στη φετινή σεζόν επικρατώντας με 3-0 του Αίαντα Ευόσμου στο τοπικό ντέρμπι της Θεσσαλονίκης.
Ο αγώνας ήταν αρκετά αμφίρροπος στο ξεκίνημα του με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι το 13-13, το οποίο όμως μετατράπηκε σε 21-14 για τους Μακεδόνες που έφτασαν εύκολα στο 1-0, ενώ ακόμη πιο εύκολα έγινε το 2-0.
Ο Αίας αντέδρασε στο τρίτο σετ όπου πήρε από την αρχή το προβάδισμα και (3-7, 4-10) το οποίο διατηρούσε μέχρι το 13-21. Εκεί όμως οι αθλήτριες του Ηλία Ζωλασταθιάδη υπέστησαν πραγματικό μπλακ άουτ και οι Μακεδόνες με σερί 12-1 πήραν το σετ και τη νίκη!

Τα σετ: 25-17, 25-15, 25-22
Μακεδόνες (Σκουλικάρης): Σαγκάρντια, Τοάζι, Καραφουλίδου, Δραγουμάνου, Πολυνοπούλου, Γιαννούλη, Τσαγκαράκη-λ / Μυρίδου –λ, Καλτσώνη, Στεφανίδου.
Αίας (Ζωλασταθιάδης): Ανδρονικίδου, Ξανθοπούλου, Κλέπκου, Τζιαρλή, Κλίβελαντ, Κούση, Γεωργιάδου –λ / Σωτήρογλου –λ, Βλάχου, Τζούριτς, Φαλέγκα, Αποστολίδου.