Σάββατο 8 Οκτωβρίου 2016

ΕΛΛΑΔΑ - ΙΣΠΑΝΙΑ 3-2 ΑΛΛΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟΥ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ

Η Εθνική ομάδα έφτασε μια ανάσα από τη μεγάλη ανατροπή κόντρα στην Ισπανία, αλλά παρά τη νίκη της με 3-2 αποκλείστηκε από τα τελικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.
Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έχοντας χάσει με 3-0 στην Ισπανία έπρεπε να κερδίσει με 3-0 ή 3-1 και έφτασε πολύ κοντά στο στόχο της (προηγήθηκε με 2-1 σετ και 21-18 στο δ’), ωστόσο οι Ισπανοί οδήγησαν το ματς στο τάι μπρέικ «καθαρίζοντας» την πρόκριση.
Στο κατάμεστο κλειστό της Λευκόβρυσης, όπου ο κόσμος της Κοζάνης αλλά και των γύρω περιοχών δημιούργησε φανταστική ατμόσφαιρα, αρχικά οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι 8-9 που έγινε 8-11 με δύο συνεχόμενα μπλοκ των Ισπανών, με την Εθνική να χάνει την ευκαιρία στο 10-12 όταν ο Φράγκος κόπηκε στην κόντρα επίθεση και τη διαφορά να πηγαίνει στο +4 (11-15) με άσο του Χόρχε Φερνάντεθ και στο +5 (13-18) με υπέρβαση του Στιβαχτή, χωρίς να μπορέσουμε να πλησιάσουμε στο σκορ.
Στο β’ σετ ο Δρίκος ξεκίνησε με τον Κουμεντάκη αντί του Φράγκου και πάλι το σκηνικό ήταν ίδιο στην αρχή με τις δύο ομάδες να είναι μαζί μέχρι το 5-5 που έγινε 5-7 με μπλοκ στον Τζούριτς. Η Εθνική ισοφάρισε 9-9 (άσος Πρωτοψάλτη), αλλά το σκορ έγινε 9-12 και τα πράγματα έγιναν πολύ δυσκολα με τον Ραφαήλ Κουμεντάκη όμως να ξεμπλοκάρει την ομάδα καθώς με δικό του μπλοκ ισοφαρίσαμε 13-13 και στο 14-14 πήγε στο σερβίς αφήνοντας το σκορ στο 19-14. Στο 20-15 η Ισπανία μείωσε σε 20-18 και πλησίασε στον πόντο (21-20) όμως ο Τζούριτς πήρε την αλλαγή, ο Βιγιένα κάρφωσε άουτ (23-20) και το σετ πήγε στην Εθνική μέσα σε αποθέωση.
Στο τρίτο η Εθνική προηγήθηκε 4-2 με λάθος του Άμο, αλλά ο Βιγιένα έκανε αμέσως το 4-4, αλλά στο 6-5 ο άσος του Τζούριτς μας έδωσε ξανά αέρα δύο πόντων και πλέον πολύ καλύτερη ψυχολογία με την ελληνική ομάδα να μετατρέπει το 7-6 σε 11-6 με τον Πετρέα στο σερβίς! Η διαφορά έφτασε στο +7 (14-7) με την Εθνική πλέον να είναι εμφανώς ανώτερη σε όλα τα στοιχεία του παιχνιδιού. Η Ισπανία έμοιαζε ανήμπορη να αντιδράσει και το σετ έληξε με το εντυπωσιακό 25-14!
Πλέον το 4ο σετ ήταν και το πιο καθοριστικό με την Ισπανία να ξεφεύγει με 3-7 και 6-9, αλλά η Ελλάδα επέστρεψε και με μπλοκ του Ανδρεάδη μειώσαμε 9-10 και ισοφαρίσαμε 10-10 με πλασέ του Τζούριτς. Η μάχη γινόταν πόντο με πόντο με την Ισπανία όμως να έχει το +1 μέχρι το 17-18. Ο Βιγιένα έχασε το σερβίς, ο Τζιουμάκας μπήκε αντί του Ανδρεάδη για το δικό μας σερβίς και αρχικά δυσκόλεψε την υποδοχή τους για το άουτ του Βιγιένα (19-18) και αμέσως μετά με δύο άσους έστειλε την Εθνική στο 21-18!!! Εκεί όμως δεν μπορέσαμε να κρατήσουμε τη διαφορά και η Ισπανία αφού πήρε την αλλαγή (21-19), με μπλοκ στον Τζούριτς μείωσε 21-20 και με άσο του Νόδα ισοφάρισε 21-21.
Ο Δρίκος πήρε τάιμ άουτ αλλά με την επιστροφή ακολούθησε μπλοκ στον Πρωτοψάλτη το σκορ εγινε 21-22! Ο Τζούριτς δύο φορές ισοφάρισε (22-22, 23-23), αλλά στο 23-23 χάσαμε δύο κόντρα μπάλες για να φτάσουμε στο ματς μπολ (και στο χρυσό σετ) με τους Ισπανούς να βγάζουν απίστευτες άμυνες και τον Βιγιένα να κάνει το 23-24! Ο Κουμεντάκης όμως φοβερή επίθεση έφερε την ισοπαλία (24-24), αλλά ο Πετρέας έχασε το σερβίς (24-25) για να τον μιμηθεί ο Ρουίθ (25-25).
Ο Βιγιένα και πάλι έδωσε το σετ μπολ στην Ισπανία (25-26), ο Τζούριτς απάντησε (26-26) αλλά στην επόμενη φάση χάσαμε πάλι κόντρα επίθεση για να ισοφαρίσουμε και ακολούθησε μια ακόμη τρομερή φάση με αλλεπάλληλες άμυνες και τελικά το μπλοκ του Φερνάντεθ στον Τζούριτς έδωσε το σετ και την πρόκριση στην Ισπανία…

Τα σετ: 20-25, 25-22, 25-14, 26-28, 17-15

Ελλάδα (Δρίκος) Τζούριτς 27 (26/49 επ., 1 άσο), Στιβαχτής 1 (1/1 επ.), Πετρέας 8 (7/9 επ., 1 άσο), Ανδρεάδης 16 (12/13 επ., 4 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 10 (8/20 επ., 2 άσοι, 65% υπ. – 47% άριστες), Φράγκος 3 (3/6 επ., 25% υπ. - 17% άριστες), Στεφάνου –λ (57% υπ. – 33% άριστες) / Σουλτανόπουλος, Κουμεντάκης 15 (11/16 επ., 4 μπλοκ, 51% υπ. – 37% άριστες), Τζιουμάκας 2 (2 άσοι), Ζουπάνι 2 (2/5 επ.).

Ισπανία (Mουνιόθ) Βιγιένα 19 (19/33επ.), Νόδα 16 (14/26 επ., 2 άσοι, 58%υπ. - 23% άριστες), Ρουίθ Μπ. 7 (5/7 επ., 2 μπλοκ), Ρουίθ Φ. 14 (13/23 επ., 1 μπλοκ, 43%υπ. - 22% άριστες), Φερνάντεθ Β. 11 (4/6 επ., 2 άσοι, 5 μπλοκ), Ντε Άμο 1 (1 άσο), Φερνάντεζ Ρ. –λ (20% υπ. - 20% άριστες) / Γιαμπρές –λ, Τζιράλντ, Μπιχίλ, Ροκαμόρα 3 (2/8 επ., 1 μπλοκ), Φορνές 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ)