Δευτέρα 23 Οκτωβρίου 2017

ΑΙΞΩΝΗ - ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ 2-3 ΓΙΑ ΤΗ Β΄ ΕΘΝΙΚΗ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Με απρόσμενη απώλεια ενός πολύτιμου πόντου, ξεκίνησε το πρωτάθλημα για το γυναικείο μας τμήμα, το οποίο επιβλήθηκε εκτός έδρας της ΑΕΓ ΑΙΞΩΝΗ με 2-3 (12-25, 25-18, 22-25, 25-23, 13-25) σε 2 ώρες και 9΄.
Είναι χαρακτηριστικό, ότι οι δύο ομάδες είχαν συναντηθεί στο ίδιο γήπεδο για το θεσμό του κύπελου πριν από λόγες ημέρες και τότε είχαμε κερδίσει πολύ εύκολα με 0-3.
Στο 1ο σετ, το οποίο κατακτήσαμε πολύ εύκολα, τίποτα δεν προμήνυε τη συνέχεια, κατά την οποία η Αιξωνή ισοφάρισε εύκολα, εκμεταλευόμενη την κούραση των αθλητριών μας, το ''άδειασμα'' μας και ίσως την υποτίμηση του αντίπαλου.
Με τα χίλια ζόρια, στο 3ο σετ καταφέραμε να προηγηθούμε με 1-2.
Στο 4ο σετ, η Αιξωνή πήρε διαφορές με 8-4, 14-9, 21-17, τις οποίες ανατρέψαμε για να προηγηθούμε με 22-23. Εκεί όμως η Αιξωνή με τελικό σερί 3-0, οδήγησε τον αγώνα στο 5ο σετ, στο οποίο προηγήθηκε με 7-2. Ένα εκπληκτικό σερί όμως της ομάδας μας με 0-9, έφερε το σκορ στο 7-11, με την Αιξωνή να αντιδρά φτάνοντας στην ισοφάριση με 13-13, αλλά δείχνοντας ψυχραιμία οι αθλήτριες μας πήραν τους δύο τελευταίους πόντους και την έστω και κουτσουρεμένη νίκη.
Όμως παρά την όχι καλή μας εμφάνιση, για να φτάσουμε να διεκδικούμε τη νίκη στο 5ο σετ, έβαλαν βαθιά το χεράκι τους, οι διαιτητές κ.κ. Μπολοβίνος (κύρια) και Διαμάντης, με πάρα πολλά λάθη, τα πολύ περισσότερα σε βάρος της Δραπετσώνας.
ΑΙΞΩΝΗ: (Γαλιώτος) Στογιαννοπούλου, Ψειμάδα Μ., Κασάπογλου, Αναγνωστοπούλου, Χειλαδάκη, Ψειμάδα Γ., Κουντουρά (λ), Βαίτση, Βροντίση, Νάστου, Μουράτογλου.
ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ: (Χατζηδημητρίου) Μπαλή, Καίσαρη, Καράκου, Μαρκάκη, Τζώρτζη, Καραγιαννίδη, Γκούρα (λ), Κρεμμύδα (λ), Δούκα, Λάζαρη.