Πέμπτη 22 Φεβρουαρίου 2018

ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ - ΑΛΙΜΟΣ 3-2 ΓΙΑ ΤΗ Β΄ ΕΘΝΙΚΗ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Έναν εξαιρετικό αγώνα με πολλές ανατροπές και πολύ ωραίες φάσεις μεταξύ των Δραπετσώνας και Άλιμου για το πρωτάθλημα της Β΄ Εθνικής γυναικών, είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν οι θεατές χθες το βράδι στο γυμναστήριο μας. Τελική νικήτρια η  ομάδα μας με 3-2 (17-25, 25-22, 21-25, 25-21, 15-10) σε 2 ώρες και 6΄.
Η ομάδα μας έπαιξε πολύ καλό βόλει, φτάνοντας στη νίκη που της επιτρέπει την παραμονή της σε καλή βαθμολογική θέση.
Στο 1ο σετ καταφέραμε να προηγηθούμε με 14-11. Σε εκείνο το σημείο όμως, ο Άλιμος ανέβασε την απόδοση του και σε συνδυασμό με αρκετά λάθη μας το σκορ με σερί 1-10, διαμορφώθηκε σε 15-21 και τον Άλιμο να προηγείται εύκολα με 0-1.
Στο 2ο σετ, ο Άλιμος με τη φόρα του 1ου σετ, ξεκίνησε καλύτερα προηγούμενος με 1-5, 5-8. Η αντεπίθεση όμως της ομάδας μας είχε ξεκινήσει και περάσαμε μπροστά με 17-15, 22-20, ισοφαρίζοντας σε 1-1.
Και στο 3ο σετ, ο Άλιμος ξεκίνησε καλύτερα και πήρε διαφορές με 6-16, με τη Δραπετσώνα να αρχίζει να μειώνει, αλλά αυτή τη φορά χωρίς επιτυχία, για να πραγματοποιηθεί το 1-2.
Στο 4ο σετ, μπήκαμε πιο αποφασιστικά για να φτάσουμε στη νίκη και προηγηθήκαμε με 8-3. Ο Άλιμος όμως, ισορρόπησε τον αγώνα φτάνοντας μέχρι το 19-18 και 21-20. Η Δραπετσώνα όμως με πολύ όμορφο τρόπο, έφτασε στην ισοφάριση και οδηγώντας τον αγώνα στο 5ο σετ, στο οποίο συνεχίζοντας με πολύ καλό βόλει προηγηθήκαμε με 7-3 και 12-8, φτάνοντας στη νίκη και στο 2ποντο.
Άριστη η διαιτησία του κ. Μιχαήλογλου και της κας. Λιάκου. Το μόνο σημείο στο οποίο ελέγχεται είναι η μη αυστηρότητα στο θέμα της διπλής μπάλας. Και χθες είχαμε πολλές περιπτώσεις που δε σφυρίχτηκαν.
ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ: (Χατζηδημητρίου) Λογαρά, Καράκου, Μπουρέλι, Τζώρτζη, Καραγιαννίδη, Μαρκάκη, Γκούρα (λ), Μπαλή, Δούκα.
ΑΛΙΜΟΣ: (Τσικόγια) Πάτα, Λιαρομάτη, Τουρνάκη, Κοντογιώργου, Κούκα, Ζούρου, Μάρκου (λ), Γρέτου, Παπαχατζή, Καραμπάγια.