Παρασκευή 2 Φεβρουαρίου 2018

ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ - ΙΡΙΔΑ 3-1 ΓΙΑ ΤΗ Β΄ ΕΘΝΙΚΗ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Μπορεί στο 1ο σετ το γυναικείο μας τμήμα να μην κατάφερε να αποδώσει σύμφωνα με τις δυνατότητες του, αλλά η κατάληξη ήταν θετική, καθώς φτάσαμε στη  νίκη σε εντός έδρας αγώνα επί του ΓΑΝΣ ΙΡΙΔΑ με 3-1 (16-25, 25-20, 25-22, 25-21) για το πρωτάθλημα της Β΄ Εθνικής.
Στο 1ο σετ λοιπόν η Δραπετσώνα προβλημάτισε και η Ίριδα προηγήθηκε αρχικά με 5-9, για να ανοίξει ακόμα η διαφορά με 8-16 και την Ίριδα να προηγείται εύκολα με 0-1.
Η συνέχεια όμως ήταν διαφορετική με τη Δραπετσώνα να ανεβάζει πολύ την απόδοση της και στο 2ο σετ, να προηγείται με 12-8, 17-14, 23-19, φτάνοντας στην ισοφάριση.
Στο 3ο σετ, η Ίριδα ήταν αυτή που ξεκίνησε καλύτερα προηγούμενη με 3-6, με τη Δραπετσώνα να ισοφαρίζει σε 12-12, αλλά να ξαναπαίρνει σημαντική διαφορά η Ίριδα με 12-16. Στο σημείο εκείνο η ομάδα μας με ένα μεγάλο σερί 8-1, έφτασε το σκορ στο 20-17, προηγούμενη τελικά στα σετς με 2-1.
Και στο 4ο σετ, ήταν δύσκολη η επικράτηση μας, αφού πρώτα προηγηθήκαμε με 15-12, την Ίριδα να φτάνει στην ισοφάριση με 17-17, να ξαναπαίρνουμε το προβάδισμα με 21-19, ολοκληρώνοντας τον αγώνα κατακτώντας και το πολύτιμο τρίποντο.
Καλή η διαιτησία των κ.κ. Παπαστάμου και Πετρόπουλου.
ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ: (Χατζηδημητρίου) Μαρκάκη, Λογαρά, Καράκου, Μπουρέλι, Τζώρτζη, Καραγιαννίδη, Γκούρα (λ), Μπαλή.
ΙΡΙΔΑ: (Χατζηαντωνίου) Τσελίκη, Καλαφατάκη, Σπηλιακοπούλου, Κουμβάκη, Μαγγίνα, Μπρίλη, Κιρμιτσά (λ), Κυριαζοπούλου (λ), Κόλλια, Βαγγή, Φούσκα.