Πέμπτη 16 Αυγούστου 2018

Ευρωπαϊκό Κ18: Νίκη στην πρεμιέρα για Μάτιου / Μπάκα και ήττα για τους Χανδρινούς

Μία νίκη και μία ήττα ήταν ο απολογισμός των αναπτυξιακών Εθνικών ομάδων στην πρώτη ημέρα των αγώνων του κυρίως ταμπλό του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Κ18 beach volley που διεξάγεται στο Μπρνο της Τσεχίας.

Στον F' όμιλο κληρώθηκαν Διονυσία Μάτιου / Έλενα Μπάκα (Νο6) οι οποίες ξεκίνησαν με νίκη την προσπάθειά τους για διάκριση. Στο πρώτο τους παιχνίδι κόντρα στις Εσθονές Κουιβόνεν / Λας (Νο27) επικράτησαν εύκολα με 2-0 (21-13, 21-11) σε μόλις 32 λεπτά αγώνα. Την Παρασκευή στις 10.00 θα αναμετρηθούν με τις Τουρκάλες Σαχίν / Αλάν (Νο22) και στις 15.00 με τις Μίτερ / Σάριτς (Νο11) από την Αυστρία.

Τα αδέρφια Αριστείδης και Σπύρος Χανδρινός (Νο27) κληρώθηκαν επίσης στον F' όμιλο και στο πρώτο τους παιχνίδι ηττήθηκαν από τους Ελβετούς Ντίλερ / Σνεγκ (Νο6) με 2-0 (21-12, 21-14) σετ και μπήκαν με το... αριστερό στο κυρίως ταμπλό της διοργάνωσης. Την Παρασκευή 17/8 στις 10.50 αντιμετωπίζουν τους Εσθονούς Λόμους / Ταμέρου (Νο11) και στις 18.20 τους Ρίνκεβιτς / Στάνκεβιτς (Νο22) από την Λετονία. Υπενθυμίζεται, ότι Αριστείδης και Σπύρος ξεκίνησαν το Ευρωπαϊκό από τα προκριματικά και με δύο νίκες πήραν το εισιτήριο για το κυρίως ταμπλό.