Πέμπτη 16 Αυγούστου 2018

ΑΡΓΥΡΑ ΜΕΤΑΛΙΑ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΩΠΗΛΑΣΙΑΣ ΝΕΩΝ - ΝΕΑΝΙΔΩΝ ΟΙ ΠΑΠΠΑ / ΤΣΑΜΟΠΟΥΛΟΥ ΚΑΙ ΣΠΑΝΑΚΗΣ / ΜΙΧΑΛΟΠΟΥΛΟΣ

Παγκόσμιες οι Παππά - Τσαμοπούλου στις ΗΠΑ!Νέα μεγάλη επιτυχία για την ελληνική ιστιοπλοΐα και τον ελληνικό αθλητισμό. Η Ελλάδα κέρδισε δύο ασημένια μετάλλια στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της κατηγορίας 420 Νέων-Νεανίδων που διεξήχθη στο Newport των Ηνωμένων Πολιτειών της Αμερικής.

Μετά το χρυσό στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Γυναικών και το χρυσό στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, τον περασμένο Ιούλιο στην Πορτογαλία, η Μελίνα Παππά με την Μαρία Τσαμοπούλου προσέθεσαν στη συλλογή τους το ασημένιο παγκόσμιο μετάλλιο κάνοντας μια καταπληκτική χρονιά και γράφοντας το όνομά τους ανάμεσα στις κορυφαίες αθλήτριες της ιστιοπλοΐας U-17.
Στους εφήβους τη δεύτερη θέση κατέκτησαν οι Οδυσσέας Σπανάκης-Κωνσταντίνος Μιχαλόπουλος. Και τα  δύο πληρώματα έχουν προπονητή τον Ανδρέα Παπαδόπουλο. Το δίδυμο Πάτροκλου Μανδηλαρά-Βησσαρίωνα  Παππά κατέλαβε την  14 θέση.
Στις γυναίκες η  Αριάδνη Σπανάκη με την Μυρτώ Παπαδοπούλου κατέλαβαν την 9 θέση.