Παρασκευή 9 Ιουλίου 2021

Ήττα στο θρίλερ για Βίκυ / Πένυ

Μετά από μεγάλη μάχη που κράτησε 52 λεπτά Βίκυ Αρβανίτη και Πένυ Καραγκούνη ηττήθηκαν με 2-1 (21-18, 22-24, 15-12) από τις Αυστραλέζες Κλάνσι, / Αρτάτσο Ντελ Σολάρ στον πρώτο τους αγώνα στο κυρίως ταμπλό του τουρνουά 4 αστεριών στο Γκστάαντ της Ελβετίας

Κόντρα στο Νο7 του ταμπλό Βίκυ και Πένυ έκαναν εξαιρετική εμφάνιση και ουσιαστικά πλήρωσαν ένα νεκρό διάστημα στο τάι μπρέικ.

Στο πρώτο σετ οι Αυστραλέζες είχαν αρχικά το προβάδισμα (7-5, 11-10) με την ελληνική ομάδα να ξεφεύγει με 14-16, αλλά εκεί δέχθηκε ένα σερί 4-0 (18-16) και δεν μπόρεσε να καλύψει τη διαφορά για να ακολουθήσει ένα απίστευτο σε εξέλιξη σετ.

Κλάνσι και Ντελ Σολάρ ξέφυγαν με 9-6, αλλά το 9-9 έγινε με κόντρα της Αρβανίτη και ακολούθησαν άσος και μπλοκ της Καραγκούνη (9-11 με σερί 0-5) για να διατηρήσουμε το +2 μέχρι το 16-18. Οι Αυστραλέζες όμως έφτασαν σε ματς μπολ (20-19, 21-20) και ειδικά στο δεύτερο είχαν και κόντρα μπάλα, αλλά η τρομερή άμυνα της Αρβανίτη και η δική της επίθεση έφεραν το 21-21 για να περάσουμε μπροστά με λάθος των αντιπάλων και τελικά το σετ να κλείσει στο 22-24 με μπλοκ της Καραγκούνη.

Στο τάι μπρέικ με άσο της Πένυς προηγηθήκαμε 2-4, όμως εκεί κολλήσαμε επιθετικά και το σκορ έγινε 7-4 και 10-5 για να μειώσουμε σε 10-9, ωστόσο το 11-10 έγινε 13-10 και το σετ τελείωσε με 15-12.