Κυριακή 18 Μαρτίου 2012

ΟΙ ΣΗΜΕΡΙΝΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΤΗΣ Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

ΑΡΤΕΜΗ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΥ
Άλλη μια σημαντική νίκη στην προσπάθεια που κάνει για την αποφυγή του υποβιβασμού πέτυχε η Άρτεμις Κορυδαλλού, καθώς το μεσημέρι της Κυριακής επιβλήθηκε με 3-0 (26-24, 25-17, 25-19) του μέχρι χθες αήττητου στη Β’ φάση Ηρακλή και στο πλαίσιο της 8ηςς αγωνιστικής (με άλλες δύο να απομένουν).

Μάλιστα, αξίζει να αναφερθεί ότι ο γηραιός ήταν μπροστά στο σκορ σχεδόν σε ολόκληρο το πρώτο σετ και ενώ έφτασε να προηγηθεί 18-12, τελικά με μία αντεπίθεση διαρκείας, οι γηπεδούχες πήραν το σετ και μαζί την ψυχολογία του αγώνα.

Άρτεμις Κορυδαλλού (Ζουπάνος):
Παπαδοπούλου 9 (3 άσοι, 6/11 επ., 100% υπ.), Σαββίδου 1 (1 μπλοκ), Καπνιά 5 (2 άσοι, 3/16 επ.), Τουρνάκη 9 (6/19 επ., 23% υπ., 3 μπλοκ), Αλιφιεράκη 2 (2/4 επ., 10% υπ.), Εμμανουηλίδου 9 (7/9 επ., 2 μπλοκ), Κακουράτου (λ, 38% υπ.), Χριστοδούλου 4 (2 άσοι, 2/4 επ.), Μουντζουρίδου 2 (1 άσος, 1/2 επ.), Καραθανάση 12 (12/23 επ., 53% υπ.).

Ηρακλής (Παπαδόπουλος):
Γάτση 3 (3/10 επ., 40% υπ.), Λαδένη 8 (1 άσος, 7/23 επ., 46% υπ.), Κωνσταντινίδου Ελ. 13 (2 άσοι, 7/15 επ., 4 μπλοκ), Δαουλτζόγλου 4 (3 άσοι, 1/4 επ.), Τσοχατζή 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Λεωνιδάκη 6 (1 άσος, 5/23 επ.), Αρτακιανού (λ, 38% υπ.), Καραφουλίδου, Βέλλιου 1 (1/7 επ., 25% υπ.), Κωνσταντινίδου Λ.

Μεγάλη ευκαιρία για να αποσπάσει βαθμό ή βαθμούς στην έδρα του Ανατόλια έχασε ο Μακεδονικός στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Β’ φάσης της Α1, αφού οι γηπεδούχες επικράτησαν 3-1 (25-19, 25-14, 14-25, 25-23).

Οι ομάδα των Κυμίνων στην προσπάθεια που κάνει για την αποφυγή του υποβιβασμού βρέθηκε να χάνει με 2-0, όμως, στο 3ο σετ μείωσε σε 2-1 και στο 4ο βρέθηκε μια «ανάσα» από την ισοφάριση.

Τελικά, όμως, το Ανατόλια ήταν αυτό που πανηγύρισε την κατάκτησή του έστω και στις λεπτομέρειες και έτσι σε συνδυασμό με το «τρίποντο» που πήρε η Άρτεμις Κορυδαλλού στο άλλο ματς της ημέρας, οι Μακεδόνες έπεσαν μια θέση και είναι πιο κοντά στον υποβιβασμό με δύο αγωνιστικές να απομένουν για τη λήξη του πρωταθλήματος.