Τρίτη 11 Μαρτίου 2014

Η 19η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΗΣ Α1 ΑΝΤΡΩΝ

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ιβάν Ράιτς ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης επιβλήθηκε με 3-1 σετ επί του Φοίνικα Σύρου για την Α1 βόλεϊ των ανδρών και διατήρησε τις πιθανότητές του για την πρώτη θέση.

Μεγάλη νίκη στο ντέρμπι που έκλεισε την 19η αγωνιστική πήρε ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης. Η ομάδα του Σάκη Μουστακίδη επιβλήθηκε με 3-1 σετ επί του Φοίνικα Σύρου με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ράιτς και άξιους συμπαραστάτες τους Μιγαήλοβιτς και Σιδηρόπουλο. Πάλευε μόνος του ο Τσας.
Το ματς:
Ο Εθνικός ήταν εκείνος που μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι. Ο Φοίνικας έκανε αρκετά λάθη, έμοιαζε να είχε μπει νωθρά στο ματς και οι γηπεδούχοι το εκμεταλλεύτηκαν με παίρνοντας προβάδισμα με 10-4.
Οι φιλοξενούμενοι μετά τα... γκάζια από τον Ανδρεόπουλο άρχισαν να ξυπνούν. Το μπλοκ με βασικό πρωταγωνιστή τον Τακουρίδη άρχισε να δουλεύει, ενώ και ο Τσας ανέβασε στροφές. Έτσι, ο Φοίνικας κατάφερε αρχικά να μειώσει (19-18) και στη συνέχεια να φέρει το σετ στα ίσα σε 21-21.
Ο Εθνικός με πρωταγωνιστή τον Ράιτς ξέφυγε με 24-21, αλλά ο Τακουρίδης με τα μπλοκ του έφερε τον Φοίνικα μπροστά στο 25-24. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι ο Εθνικός να κατακτήσει το σετ με 30-28 σε μία φάση που προκάλεσε αντιδράσεις, ωστόσο ακόμα και στα ριπλέι δεν μπορεί κανείς να πάρει θέση.
Αντιστρόφως ανάλογη ήταν η εικόνα του δεύτερου σετ. Ο Φοίνικας Σύρου ήταν μπροστά στο σκορ με τον Εθνικό να καταφέρνει να ροκανίζει τη διαφορά τις περισσότερες φορές.
Ο Φοίνικας προηγήθηκε με 18-14, αλλά ο Εθνικός κατάφερε να μειώσει στον πόντο με τον Ράιτς στο σερβίς. Οι φιλοξενούμενοι με πρωταγωνιστή τον Τακουρίδη ξέφυγαν και πάλι με 24-20, αλλά ο Παπάζογλου με το σερβίς του δημιούργησε προβλήματα στον Φοίνικα και ο Εθνικός μείωσε στον πόντο 24-23. Ο Ντιάτσκοφ. τελικά με επίθεση του έδωσε το σετ στους φιλοξενούμενους με 25-23.
Στο τρίτο σετ είχαμε ντέρμπι μέχρι τα μισά αφού κάπου εκεί ο Εθνικός πάτησε το πόδι στο γκάζι. Ο Ράιτς και Μιχαήλοβιτς εκτελούσαν, ο Σιδηρόπουλος οργάνωνε και η ομάδα της Αλεξανδρούπολη ξέφευγε.
Οι δύο ξένοι του Εθνικού ήταν εξαιρετικοί και τελείωσαν τις περισσότερες μπάλες που πήραν στο τρίτο σετ, ενώ ταυτόχρονα ανέβηκε και το μπλοκ. Το τελικό 25-20 του τρίτου σετ αποτυπώνει την εικόνα του αγώνα.
Αποφασισμένος να τελειώσει το παιχνίδι μπήκε στο τέταρτο σετ ο Εθνικός. Η ομάδα του Μουστακίδη με τους δύο ξένους του να πυροβολούν απέκτησε προβάδισμα από νωρίς. Στην αντίπερα όχθη ο Τσας, πάλευε μόνος του επιθετικά με τον Ντιάτσκοφ να είναι σε κακή μέρα.
Κι όμως ο Αυστριακός πήγε να πάρει το σετ μόνος του. Με τα εξαιρετικά του σερβίς πήρε δύο άσους, χάλασε την υποδοχή του Εθνικού και το 17-15 έγινε 19-22. Από εκεί και πέρα όμως μίλησε και πάλι ο Ράιτς. Ο Κροάτης ήταν εξαιρετικός
Εθνικός - Φοίνικας Σύρου 3-1

Τα σετ: 30-28, 23-25, 25-20, 25-23
ΕΘΝΙΚΟΣ (Σάκης Μουστακίδης): Ράιτς 25 (19/44 επ, 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Μιγιαήλοβιτς 27 (23/39 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 76% υπ - 76% άριστες), Σιδηρόπουλος 3 (1/2 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Παπάζογλου 11 (9/14 επ, 2 μπλοκ), Αν. Δαλακούρας 4 (4/7 επ, 50% υπ - 31% άριστες), Ανδρεάδης 11 (8/15 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 72% υπ - 50% άριστες), Κώσταντίνος Δαλακούρας, Αγγελόπουλος
ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τερζής, Τσας 26 (18/32 επ, 6 άσσοι, 2 μπλοκ), Ντιάτσκοφ 18 (15/42 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 47% υπ - 47% άριστες), Τακουρίδης 12 (5/12 επ, 1 άσσος, 6 μπλοκ), Λάππας 9 (8/17 επ, 1 άσσος, 74% υπ - 53% άριστες), Σφενδυλάκης 4 (2/4 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Παπαδημητρίου (λ, 69% υπ - 62% άριστες), Γιάνουσεκ 2 (2/3 επ), Πελεκούδας 1 (1/2 επ).