Παρασκευή 28 Μαρτίου 2014

ΟΦΗ - ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ 2-3 ΓΙΑ ΤΗΝ Α2 ΑΝΤΡΩΝ

H φωτογραφία του αγώνα είναι από το prismasport.gr
Ακόμα ένας αγώνας του αντρικού μας τμήματος, έληξε με τη ψυχοφθόρα διαδικασία του 5ου σετ και δεύτερος σερί κερδισμένος από τους οκτώ συνολικά φετινούς.
Αυτή τη φορά, η ομάδα μας επιβλήθηκε εκτός έδρας επί του ΟΦΗ με 2-3 (19-25, 21-25, 25-23, 26-24, 11-15).
Ο αγώνας ήταν πολύ κρίσιμος για την υπόθεση της ολοκληρωτικής σωτηρίας της ομάδας μας, στον οποίο με καθαρό τρίποντο θα την είχαμε εξασφαλίσει.
Πραγματικά, η ομάδα μας μπήκε στον αγώνα αποφασισμένη να κάνει πραγματικότητα αυτή την προοπτική.
Στο 1ο σετ, παίζοντας πάρα πολύ καλό βόλει, πήραμε από την αρχή μεγάλες διαφορές με 0-5, 5-12, 9-17 για να πραγματοποιήσουμε εύκολα το 0-1.
Στο 2ο σετ, ο ΟΦΗ ανέβασε την απόδοση του και έμενε κοντά στο σκορ, μέχρι το 19-20. Από το σημείο αυτό και μετά, η ομάδα μας με σερί 2-5, έφτασε στο 0-2, παίρνοντας το πρώτο ζητούμενο που ήταν ο ένας πόντος.
Στο 3ο σετ, η ομάδα μας μπήκε θέλοντας να φύγει με καθαρό τρίποντο. Από το 9-10 ο ΟΦΗ με σερί 11-3, πήρε σημαντικό προβάδισμα με 20-13. Η ομάδα μας αντέδρασε πηγαίνοντας το σκορ στο 23-22, αλλά ο ΟΦΗ που δεν κατέθετε τα όπλα, κατάφερε να μειώσει στα σετς σε 1-2.
Στο 4ο σετ, δείξαμε ότι θέλαμε το τρίποντο και παίξαμε και πάλι πολύ καλό βόλει, παίρνοντας διαφορές με 7-12, 15-19, φτάνοντας στο τέλος έχοντας 3 ματς μπολ με το σκορ να είναι στο 21-24. Όμως 6 αποτυχημένες κόντρα μπάλες δικές μας και από την άλλη ότι παίρναγε ο ΟΦΗ έγραφε, φτάσαμε στο 26-24 και στο 2-2 στα σετς.
Στην ανάπαυλα μεταξύ 4ου και 5ου σετ, η ομάδα μας έδειχνε αποσβολωμένη από τον τρόπο που χάθηκε το 4ο σετ, όμως τα παιδιά μας μπήκαν με πολύ καλή διάθεση και με καλή απόδοση, πήραν τη σημαντική νίκη, αφού πρώτα είχαν πάρει διαφορές με 4-8, 7-11.
Αντικειμενική και ακριβοδίκαιη η διαιτησία των κ.κ. Κοκοτσάκη και Βογιατζή.
ΟΦΗ: (Πρασανάκης) Παπαδάκης, Μουτάφης, Ραβίκαλης, Μαγριπλής, Ζλατιλίδης, Χατζηκάλφας, Κοσκινάς (λ).
ΔΑΣ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ: (Πλήθης) Ρεζκ, Κογκαλίδης Κ.Γ., Μαργαρίτης, Μπουλγάρου, Τραπεζουντίδης, Χριστόπουλος, Βογιατζίδης (λ), Εξαδάκτυλος, Μαρμαρινός.
Στο σημείο αυτό, θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τη διοίκηση του ΟΦΗ και προσωπικά τον Πρόεδρο κ. Γιάννη ΔΑΝΔΑΛΗ, για την άψογη φιλοξενία της μάδας μας.

12. ΑΣ ΙΩΝΙΚΟΣ Ν.Φ. (21-57) 09
 Στην κορυφή Αργυρούπολη και Χανιά όπως όλα δείχνουν θα παίξουν την πρωτιά στις λεπτομέρειες με πρόγραμμα και για τους δύο, όπου μπορούν να χάσουν βαθμούς ενώ η Ερυθραία έχει λιγοστές ελπίδες για την κατάληψη της 2ης θέσης και η Ν. Πέραμος έχασε κάθε ελπίδα.
Στη μάχη του υποβιβασμού, ο Ιωνικός Ν.Φ., υποβιβάστηκε και τυπικά, ενώ για τις υπόλοιπες δύο θέσεις του υποβιβασμού θεωρούνται φαβορί για την κατάληψη τους οι ΟΦΗ και Γέρακας, με Πανελλήνιο, Δραπετσώνα και Ρέθυμνο να έχουν κάποιο μικρό προβάδισμα.
Η Δραπετσώνα ουσιαστικά χρειάζεται ένα πόντο στους δύο τελευταίους αγώνες της, ενώ δεν αποκλείεται να υπάρξει διπλή, τριπλή, τετραπλή, ακόμα και πενταπλή ισοβαθμία στις δύο τελευταίες θέσεις του υποβιβασμού.
Το θρίλερ, αναμένεται να ξεπεράσει κάθε προηγούμενη θεαματικότητα.