Δευτέρα 10 Μαρτίου 2014

Η 19η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΗΣ Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ - ΥΠΟΒΙΒΑΣΤΗΚΕ ΣΤΗΝ Α2 Η ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗ

Η ΑΕΚ επιβλήθηκε με 3-0 επί των Βριλησσίων και μείωσε τη διαφορά από τον Ολυμπιακό, ενώ το Ρέθυμνο επιβλήθηκε με το ίδιο επί της Σταυρούπολης στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Α1 βόλεϊ των γυναικών.

Πιο εύκολα από ότι περίμενε η ΑΕΚ επιβλήθηκε με 3-0 σετ επί των Βριλησσίων και παρέμεινε στο κυνήγι του Ολυμπιακού. Στην Α1 γυναικών θα είναι και του χρόνου ο ΟΠΕ Ρεθύμνου, μετά την εύκολη νίκη του επί της Σταυρούπολης με 3-0 σετ (25-22, 25-21, 25-21).

Εύκολα τα Βριλήσσια η ΑΕΚ

Τρεις ακόμα βαθμούς πρόσθεσε στη συγκομιδή της η ΑΕΚ. Οι κιτρινόμαυρες επιβλήθηκαν με 3-0 σετ επί των Βριλησσίων στο ντέρμπι της 19ης αγωνιστικής.
Η ΑΕΚ επέστρεψε στις νίκες μετά την ήττα από τον Ολυμπιακό στο παιχνίδι το οποίο επαναλήφθηκε. Οι παίκτριες του Ρουμελιώτη μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και από την αρχή έχτισαν μια διαφορά.
Το μεγάλο όπλο της ΑΕΚ ήταν το σερβίς το οποίο δημιούργησε πολλά προβλήματα στην υποδοχή των Βριλησσίων. Οι φιλοξενούμενες μπήκαν δυνατά και αιφνιδίασαν, όμως οι «κιτρινόμαυρες» σιγά-σιγά κατάφεραν να ισορροπήσουν και να δείξουν τον καλό τους εαυτό (20-10) για να κάνουν εύκολα το 1-0 (25-19).
Στο δεύτερο σετ, η ΑΕΚ «έχτισε» διαφορά ασφαλείας (20-15) και μπορεί τα Βριλήσσια να μείωσαν σε 23-21, όμως, στην πραγματικότητα οι γηπεδούχες έφτασαν αρκετά... ήρεμα στο 2-0 από ό,τι δείχνει το τελικό 25-21.
Στο τρίτο και τελευταίο σετ, όπως εξελίχθηκε το ματς, οι φιλοξενούμενες ξεκίνησαν πιο δυνατά, προηγήθηκαν 11-13, αλλά και πάλι η ΑΕΚ κατάφερε να το «γυρίσει» (13-13, 17-15) και να φτάσει στο «καθαρό» 3-0 σετ (25-19).
ΑΕΚ - Βριλήσσια 3-0

Τα σετ: 25-19, 25-22, 25-19

ΑΕΚ (Ρουμελιώτης): Φερνάντες 8, Ιβάνοβα 10, Κρουκ 11, Γιακουμή 10, Γιόσοβιτς 12, Παπαφωτίου 1 / Ρόγκα (λ - 52% υπ), Λαδένη, Καβαθά 2
ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ (Κίτσου): Γκλιγκόροβιτς 3, Ριμπέιρο 8, Τουριάφ 10, Χατζηνικολάου 8, Οικονομίδου 6, Χαντάβα 13 / Κοκκίου (λ -44% υπ), Καραγκούνη, Γιοβάνη 1, Μαβιλίδη 1

Νίκη σωτηρίας για το Ρέθυμνο

Η ομάδα της Κρήτης εξασφάλισε και μαθηματικά την παραμονή της στην κατηγορία, απέναντι στον ουραγό ΕΟΣ. Κορυφαίες του ΟΠΕΡ οι Νίκιτς και Σαπαρέφσκα, σε ένα ματς που κρίθηκε στο καλό σερβίς των γηπεδούχων και στα εύκολα λάθη των φιλοξενούμενων στα κρίσιμα σημεία.
Ρέθυμνο - Σταυρούπολη 3-0

Τα σετ: 25-22, 25-21, 25-21

ΟΠΕΡ (Μιχάλης Χαχαγιόπουλος): Βασίλεβα, Μαυρέα, Νίκιτς, Σαπαρέφσκα, Καλογριδάκη, Μπόνχεβα, Σημαντηράκη (λ), Δραμιτινού, Χατζάκη, Μανωλάκη
ΕΟΣ (Δημήτρης Σολκίδης): Δημητριάδου, Κοκκινίδου, Γεροβασιλείου, Σταφυλίδου, Ελευθεριάδου, Μπούκα, Ιωαννίδου (λ), Μαλιγκάνη, Αργυροπούλου