Δευτέρα 3 Μαρτίου 2014

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ - ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ 3-2 ΓΙΑ ΤΗΝ Α2 ΑΝΤΡΩΝ

Ήττα για το αντρικό μας τμήμα, αλλά με κέρδος έναν πολύτιμο βαθμό, στον εκτός έδρας αγώνα με τον ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ με 3-2 (23-25, 25-18, 23-25, 25-20, 15-12).
Γιώργος ΦΥΤΡΟΣ
Η ομάδα μας σ΄ αυτόν τον πολύ κρίσιμο αγώνα, ξεκίνησε με πολύ καλές προδιαγραφές και στο 1ο σετ, προηγήθηκε με 6-10, 7-12, 15-20 για να μειώσει ο Πανελλήνιος στο τέλος.
Στο 2ο σετ, ο Πανελλήνιος μπήκε πιο αποφασιστκά και δε δυσκολεύτηκε να ισοφαρίσει σε 1-1.
Όμως και πάλι, στο 3ο σετ, η Δραπετσώνα ήταν καλύτερη και μετά το 15-15, με σερί 0-5 προηγήθηκε με 15-20, για να μειώσει πάλι ο Πανελλήνιος στο τέλος.
Στο 4ο σετ, μπήκαμε αποφασισμένοι να φύγουμε με την καθαρή νίκη, προηγηθήκαμε με 3-8 με τον Πανελλήνιο να δείχνει έτοιμος να παραδοθεί. Στο σημείο αυτό, χαλαρώσαμε αδικαιόλογητα, δίνοντας την ευκαιρία στον Πανελλήνιο να πλησιάσει και να πάρει το προβάδισμα, ισοφαρίζοντας και πάλι σχετικά εύκολα.
Στο 5ο σετ, οι ομάδες πήγαιναν συνέχεια πόντο - πόντο με τη Δρσαπετσώνα να προηγείται συνεχώς και τον Πανελλήνιο να ισοφαρίζει. Αυτό ήταν ένα ράλι, που νικητής θα έβγαινε ο πιο έτοιμος ψυχολογικά. Αυτός ήταν ο Πανελλήνιος, που μετά το 7-8, με σερί 3-0, προηγήθηκε με 10-8 εκμεταλλευόμενος δύο λάθη μας, κρατώντας τη διαφορά μέχρι το τέλος.
Αυτός ήταν ο 6ος αγώνας της ομάδας μας που κρίθηκε στο 5ο σετ και ο 6ος χαμένος. Ας ελπίσουμε αυτή η κατάρα του 5ου σετ, να μη συνεχιστεί την επόμενη φορά.
Σε γενικές γραμμές, η ομάδα μας έπαιξε ικανοποιητικό βόλει παρά την κρισιμότητα του αγώνα, είμαστε σε ελαφρώς καλύτερη θέση τώρα, αλλά θα πρέπει στους επόμενους 4 αγώνες να βγάλουμε τον καλύτερο μας εαυτό, για να παραμείνουμε στην κατηγορία, σε έναν όμιλο που γίνεται ο κακός χαμός για τον υποβιβασμό.
Άριστη η διαιτησία των κ.κ. Καπάνταη και Χρηστίδη.
ΓΣ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ: (Λακασάς) Σχίζας, Μπάση, Μπουγάς, Σούρδι, Χατζηθάνος, Αγγέλου, Αντωνιάδης (λ), Δημόπουλος, Μπίκος, Δημητούδης, Σωτηρέλης.
ΔΑΣ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ: (Πλήθης) Ρεζκ, Κογκαλίδης Κ.Γ., Μαργαρίτης, Μπουλγάρου, Τραπεζουντίδης, Χριστόπουλος, Βογιατζίδης (λ), Κογκαλίδης Κ.Λ., Στρατηγός, Φύτρος.

12. ΑΣ ΙΩΝΙΚΟΣ Ν.Φ. (20-51) 09

Στην κορυφή Αργυρούπολη και Χανιά όπως όλα δείχνουν θα παίξουν την πρωτιά σε μεγάλο ποσοστό στον αγώνα της επόμενης αγωνιστικής στα Χανιά, ενώ οι Ερυθραία και Ν. Πέραμος έχουν μείνει σε απόσταση.
Στη μάχη του υποβιβασμού, στην καλύτερη κατάσταση είναι το Ρέθυμνο και ο Γέρακας  ενώ οι ΟΦΗ, Πανελλήνιος και Δραπετσώνα, θα παλέψουν με ίσους όρους για τις δύο θέσεις του υποβιβασμού, ενώ ο Ιωνικός θεωρείται το πρώτο φαβορί για τον υποβιβασμό, λόγω του μέχρι τώρα διαμορφωμένου προγράμματος. Όλα αυτά όμως μεταβάλλονται ανά αγωνιστική και το σίγουρο είναι ότι μέχρι την τελευταία αγωνιστική τα πάντα θα κρίνονται στις λεπτομέρειες.