Τετάρτη 9 Ιουλίου 2014

ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ - ΕΛΛΑΔΑ 1-3 ΚΑΙ ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΣΤΑ ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ ΤΟΥ EUROPEAN LEAGUE ΑΝΤΡΩΝ

Επιτέλους χαμόγελα!
Μία θέση στους «4» του Ευρωπαϊκού Λιγκ πήρε η εθνική ομάδα ανδρών, η οποία κέρδισε 3-1 το Μαυροβούνιο έχοντας σε πολύ καλή μέρα τον Τζούριτς και για πρώτη φορά από το 2006 βρίσκεται στον ημιτελικό της διοργάνωσης. Χρειάζονταν μόνο δύο βαθμοί στην ομάδα του Σωτήρη Δρίκου και παρόλο που έχασε το πρώτο σετ στη συνέχεια παρουσιάστηκε με λιγότερα λάθη και καλύτερη επιθετική λειτουργία, και πήρε την πολύτιμη νίκη. Επόμενη αντίπαλος για την Εθνική ομάδα θα είναι η  Σλοβενία που πήρε την πρώτη θέση στον άλλο όμιλο και ο πρώτος αγώνας θα γίνει εντός έδρας στις 12 ή 13 του μήνα. Η ρεβάνς θα λάβει χώρα στην Σλοβενία στις 16 Ιουλίου.

Αποστολή ΠΣΑΤ - Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Το εθνικό μας συγκρότημα έφτασε στην νίκη με μεγάλη ανατροπή, αφού βρέθηκε πίσω 1-0 στα σετ, ισοφάρισε σε 1-1 κερδίζοντας το 2ο με 25-19, αλλά στο 3ο ήταν πίσω με 20-17.

Τότε ο Σωτήρης Δρίκος είχε την έμπνευση να βάλει για σέρβις τον Πρωτοψάλτη ο οποίος δημιούργησε πολλά προβλήματα στην υποδοχή των γηπεδούχων και η ελληνική ομάδα προσπέρασε 21-20 με τον Τζούριτς να τελειώνει δύο πολύ δύσκολες επιθέσεις. Η φάση του σετ και όπως εξελίχτηκε το παιχνίδι και η φάση του αγώνα έγινε όταν η Ελλάδα προηγήθηκε 25-24 είχε κόντρα επίθεση αλλά σε προσπάθεια του να βγάλει άμυνα ο Φιλίποφ βρέθηκε στο παρκέ και έκανε πάσα σχεδόν ξαπλωμένος! Ο Τζούριτς την τελείωσε, το σετ το κέρδισε η Ελλάδα με 26-24 και εκεί μπήκαν οι βάσεις για την νίκη.

Στο 4ο σετ η Ελλάδα καρδιοχτύπησε αφού προηγήθηκε 21-16, αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν 23-23 με άσο του Τσούλαφιτς. Ακολούθησε όμως χαμένο σερβίς του Μαυροβούνιου διαγώνιου και κόντρα επίθεση του Τζούριτς για να γίνει το 25-23 για την Εθνική και τους παίκτες του Σωτήρη Δρίκου να πανηγυρίζουν στο κέντρο του γηπέδου την πρόκριση στα ημιτελικά όπου θα αντιμετωπίσουν το φαβορί της διοργάνωσης Σλοβενία.

Δείτε την εξέλιξη του αγώνα εδώ
Τα σετ: 1-3 (25-19, 19-25, 24-26, 23-25)
ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ (Μπόσκαν): Ντάμποβιτς 5 (4/5 επ., 1 μπλοκ), Τσουκ Γ. 7 (3/4 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Τσάκιτς 16 (12/22 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 50% υπ. – 39% άριστες), Τσουκ Μ. 13 (10/24 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 69% υπ. – 51% άριστες), Γεσμένιτσα 6 (4/12 επ., 1 άσο, 1μπλοκ), Τσούλαφιτς 19 (14/29 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ)/ Λάκσεβιτς (λ) (54% υπ. – 42% άριστες), Μίνιτς 2 (2/4 επ.), Στρούγκαρ, Μπάμπιτς 1 (1/6 επ.)
ΕΛΛΑΔΑ (Δρίκος): Τζούριτς 28 (24/49 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Φιλίποφ 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Πελεκούδας 9 (7/9 επ., 2 μπλοκ), Τακουρίδης 8 (6/13 επ., 2 μπλοκ), Κοκκινάκης 9 (8/16 επ., 1 μπλοκ, 77% υπ. – 54% άριστες), Δαλακούρας 16 (12/28 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ, 56% υπ. – 37% άριστες)/ Εφραιμίδης (λ) (39% υπ. – 19% άριστες) , Πρωτοψάλτης 1 (1/1 επ.), Κουμεντάκης

Θυμίζουμε ότι δεν διεξάγεται φάιναλ-4, αλλά διπλοί ημιτελικοί, ενώ διπλός θα είναι και ο τελικός (23 και 27 Ιουλίου).
Όποια ομάδα κατακτήσει το Ευρωπαϊκό Λιγκ θα κερδίσει ως έπαθλο τη συμμετοχή της στο Γουόρλντ Λιγκ της νέας χρονιάς.