Δευτέρα 14 Ιουλίου 2014

ΕΛΛΑΔΑ - ΣΛΟΒΕΝΙΑ 2-3 ΣΤΟΝ 1ο ΗΜΙΤΕΛΙΚΟ ΤΟΥ EUROPEAN LEAGUE ΑΝΤΡΩΝ

Ήταν σκληρή, αλλά λύγισε

Η Εθνική ομάδα των ανδρών ήταν πολύ ανταγωνιστική απέναντι στην Σλοβενία, θα μπορούσε να πάρει τη νίκη, αλλά ηττήθηκε με 3-2 στον πρώτο ημιτελικό του Ευρωπαϊκού Λιγκ που διεξηχθη στο ΔΑΚ Ευόσμου. Πλέον η γαλανόλευκη χρειάζεται καθαρή νίκη στην ρεβάνς της 16ης Ιουλίου για να πάρει την απευθείας πρόκριση ή νίκη με 3-2 για το χρυσό σετ.
 Πολύ καλά ήταν τα επιθετικά ποσοστά της ομάδας, ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Τζούριτς. Όμως τα 7 ελληνικά λάθη στο τάι μπρέικ στοίχισαν τη νίκη στην γαλανόλευκη. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Σωτήρης Δρίκος έχει παράπονα από τη διαιτησία στο δεύτερο σετ, το οποίο κρίθηκε στις λεπτομέρειες και ενώ η Εθνική είχε γυρίσει το σκορ.

Ο τίτλος θα μπορούσε να ήταν «πολύ σκληρή για να πεθάνει», αλλά οι λεπτομέρειες ήταν με την Σλοβενία. Η ομάδα του Δρίκου ξεκίνησε πολύ δυνατά το παιχνίδι και εκμελλεύτησε τα πολλά λάθη των Σλοβένων και με ένα αλάνθαστο Τζούριτς προηγήθηκε εύκολα.

Το σενάριο άλλαξε στο δεύτερο σετ όταν στο 3-3 ήρθε ένα... μπλακ άουτ για την Εθνική που έκανε συνεχόμενα λάθη στην επίθεση. Η διαφορά υπέρ των Σλοβένων εκτοξέυτηκε στους 6 πόντους (3-9) με την Ελλάδα να την ροκανίζει για το 14-16 με τον πόντο του Τζούριτς. Η ψαλίδα μεγάλωσε ξανά στο 15-20 και το 16-21. Με νέα αντεπίθεση όμως η γαλανόλευκη μείωσε στον πόντο με το μπλοκ άουτ που κέρδισε και πάλι ο Τζούριτς (22-23), ενώ έμεινε ζωντανή αρχικά στα δύο σετ μπολ των Σλοβένων με το καρφί του Τζούριτς και την άουτ επίθεση του Γκασπαρίνι (24-24). Όμως ενώ είχε ισοφαρίσει το σετ, δεν μπόρεσε να πάρει το προβάδισμα, αφού στο 26-26 οι διαιτητές δεν είδαν την υπέρβαση του Ούρναουτ στην επόμενη φάση με άουτ του Τζούριτς σε μια προσπάθεια που αναγκάστηκε να κάνει πλήρη περιστροφή του σώματος του.

Η συνέχεια ανήκε στους Σλοβένους που πήραν μια διαφορά 3-4 πόντων από το 3-7 και την κράτησαν μέχρι το τελος του σετ για το 22-25 και το 1-2. Στο τέταρτο σετ όμως η πίεση στο σέρβις απέδωσε καρπούς για την Εθνική που προηγήθηκε με 13-8. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάσισαν στο 16-16 και μπήκαν μπροστά στο 18-20. Οι παίκτες του Δρίκου δεν τα παράτησαν, το σκορ έγινε 20-20 και στο 24-23 ο Τζούριτς κέρδισε στο φιλέ τον Τσέμπουλ για να γίνει το 2-2.

Τα πράγματα οδηγήθηκαν στο τάι μπρέικ όπου η Εθνική βρέθηκε να χάνει με 0-3. Ωστόσο με τον Πρωτοψάλτη στο σερβις, προηγήθηκε 5-4 και 8-6, αλλά μετά την αλλαγή τερέν, ήρθε ένα νέο μπλακ άουτ. Τα ελληνικά λαθη έφεραν τα πάνω κάτω και η Σλοβενία προηγήθηκε με 8-12 για να πάρει τελικά το σετ και τη νίκη.

Τα σετ: 2-3 (25-19, 26-28, 22-25, 25-23, 11-15)

Οι πόντοι της Ελλάδας προήλθαν από 5 άσσους, 56 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Σλοβενίας προήλθαν από 10 άσσους, 55 επιθέσεις 10 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων

ΕΛΛΑΔΑ (Δρίκος): Τζούριτς 32 (29/49, 3 μπλοκ), Φιλίποφ 1 (μπλοκ), Κοκκινάκης 6 (5/14 επ, 1 άσσος, 73% υπ - 45% άριστες), Τακουρίδης 4 (1/4 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Δαλακούρας 3 (3/5 επ, 64% υπ, 36% άριστες), Πελεκούδας 9 (7/9 επ, 2 μπλοκ) / Εφραιμίδης (λ-50% υπ - 21% άριστες), Πρωτοψάλτης 9 (7/14 επ, 2 άσσοι, 50% υπ - 30% άριστες), Κουμεντάκης, Κανέλλος 3 (3/5 επ, 64% υπ - 36% άριστες), Παλέντζας.

ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Σλαμπέ): Γκασπαρίνι 21 (17/40 επ, 4 άσσοι), Μιγιάτοβιτς 2 (1/4 επ, 1 μπλοκ), Κοντσίλια 17 (11/17, 1 μπλοκ), Ρόπρετ 2 (μπλοκ), Ούρναουτ 14 (11/30 επ, 3 άσσοι, 65% υπ - 45% άριστες), Τσεμπούλ 17 (14/26 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 56% υπ - 53% άριστες) / Πλοτ (λ - 57% υπ - 36% άριστες), Σκετ, Γιέρεμπ 2 (1/1επ, 1 μπλοκ)