Δευτέρα 21 Ιουλίου 2014

3ος ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ ΠΑΙΔΩΝ Ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΝΕΓΡΗΣ ΣΤΑ 5.000μ. ΑΝΟΙΧΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΑΣ

Τρίτος στην Ευρώπη ο Νέγρης
Μεγάλη επιτυχία για την ελληνική κολύμβηση έφερε ο Δημήτρης Νέγρης, ο οποίος κατέκτησε την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο στα 5χλμ Παίδων, όπου και αγωνίστηκε για τη δεύτερη μέρα του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Νέων Ανοιχτής Θάλασσας του Ζάγκρεμπ της Κροατία με επίδοση 1:00:44.
Την 16η θέση στο ίδιο αγώνισμα κατέκτησε ο Κωνσταντίνος Χατζηγεωργίου με χρόνο 1:02:10. Στα κορίτσια, 11η ήταν η Ελισάβετ Μαρμαρά με 1:05:30.
Ο συνοδός προπονητής της Ελληνικής αποστολής, Λευτέρης Χατζηστάμος τόνισε, για την παρουσία και τα αποτελέσματα των αθλητών μας: «Είμαστε ικανοποιημένοι από τις επιδόσεις όλων των παιδιών. Ο συναγωνισμός είναι μεγάλος, υπάρχουν πολλοί καλοί αθλητές και σίγουρα και οι συνθήκες είναι διαφορετικές, καθώς τα παιδιά κολυμπούν σε λίμνη και όχι σε θάλασσα. Τα παιδιά πάντως δίνουν τον καλύτερο τους εαυτό».