Παρασκευή 5 Φεβρουαρίου 2016

ΕΣΠΕΡΟΣ - ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ 0-3 ΓΙΑ ΤΗΝ Α΄ ΕΣΠΕΔΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Με τη 12η νίκη του συνέχισε χθες το γυναικείο μας τμήμα την πορεία στο πρωτάθλημα της Α΄ ΕΣΠΕΔΑ γυναικών. Η νίκη ήρθε στον εκτός έδρας αγώνα με τον ΠΟΚ ΕΣΠΕΡΟΣ με 0-3 (20-25, 22-25, 19-25).
Η ομάδα μας που δεν έπιασε ψηλά επίπεδα απόδοσης, δυσκολεύτηκε να καταβάλει τη σθεναρή αντίσταση του Έσπερου, ο οποίος στο 1ο σετ, έφτασε να προηγείται με 12-7, αλλά η Δραπετσώνα, βελτιώνοντας την απόδοση της και ειδικά τα ποσοστά σε υποδοχή και επίθεση, κατάφερε την ανατροπή με επί μέρους σερί 0-7.
Στο 2ο σετ, οι ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με εναλασσόμενη πρωτοπορία, μέχρι που η Δραπετσώνα δείχνοντας το ειδικό βάρος που έχει αποκτήσει ως ομάδα, πραγματοποίησε το 0-2.
Στο 3ο σετ, διατηρούσαμε μια μικρή διαφορά, την οποία προς το τέλος του σετ, τη μεγαλώσαμε για να κατακτήσουμε το πολύτιμο τρίποντο.
Σημασία πάντως έχει, ότι μετά τα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής, διευρύναμε τη διαφορά μας από την 5η θέση στους 9 πόντους, εδραιώνοντας ακόμα περισσότερο τη θέση μας για τα play off.
Πολύ καλή η διαιτησία των κ.κ. Στ. & Γ. Τσάκα.
ΕΣΠΕΡΟΣ: (Λαγός) Μπαλτά, Ράμμου, Αγά, Βιντζιλέου, Παρίση, Ζουλάκη, Βλάχου (λ), Γοναλάκη, Μιρζάν, Βασιλική, Μανδουραράκη.
ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ: (Χατζηδημητρίου) Χατζηπέτρου, Καραγιαννίδου, Μπουρέλι, Τζώρτζη, Δούκα, Βαγγή, Κρεμμύδα (λ), Ιωάννου.

Μετά τη λήξη του αγώνα, μια ευχάριστη έκπληξη περίμενε την αρχηγό του τμήματος Ελβίρα Καραγιαννίδου, η οποία χθες γιόρταζε τα 22α γενέθλια της και οι συναθλήτριες της, φρόντισαν να τα γιορτάσει εντός γηπέδου, με την ανάλογη τούρτα.