Πέμπτη 26 Ιανουαρίου 2017

ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ - ΡΟΔΙΩΝ ΑΘΛΗΣΗ 2-3 ΓΙΑ ΤΗΝ Α2 ΑΝΤΡΩΝ

Με εντός έδρας ήττα από τη ΡΟΔΙΩΝ ΑΘΛΗΣΗ με 2-3 (18-25, 22-25, 25-19, 25-18, 11-15), συνεχίστηκε το πρωτάθλημα της Α2 για το αντρικό μας τμήμα.
Η ομάδα μας, έπαιξε ικανοποιητικό βόλει και λίγο έλειψε να πραγματοποιήσει την ολοκληρωτική ανατροπή, αλλά...
Στα 2 πρώτα σετς η Ροδίων ήταν καλύτερη, προηγούμενη με 0-2. Στο 1ο σετ, είχε διαφορά από την αρχή, φτάνοντας εύκολα στο 0-1.
Στο 2ο σετ, η μεγαλύτερη διαφορά ήταν 11-14, με τη Δραπετσώνα να κάνει προσπάθειες για τη μείωση στο σκορ, φτάνοντας να ισοφαρίσει στο 17-17 και να κυλήσει το σετ πόντο - πόντο, μέχρι που η πιο ψύχραιμη Ροδίων, να πραγματοποιήσει το 0-2.
Και στο 3ο σετ, η Ροδίων ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 5-8, 12-13, για να έρθει ένα μεγάλο σερί από τη Δραπετσώνα με 5-0, να πάρει την πρωτοπορία και να μειώσει εύκολα σε 1-2.
Ίδια εικόνα και στο 4ο σετ, στο οποίο η Ροδίων προηγήθηκε με 2-6, 6-11, για να έρθει και πάλι άλλο μεγάλο σερί της Δραπετσώνας με 11-1, φτάνοντας εύκολα στην ισοφάριση.
Περιμέναμε ότι στο 5ο σετ, θα συνεχιζόταν η καλή ροή του αγώνα για εμάς, αλλά η Ροδίων βρήκε τα ψυχικά και σωματικά αποθέματα που χρειαζόταν και ενώ αρχικά είμασταν μπροστά στο σκορ, η Ροδίων αυτή τη φορά, ανέτρεψε την κατάσταση προηγούμενη με 8-10, φτάνοντας τελικά στην  επικράτηση της.
Πάντως και μετά από αυτό το αποτέλεσμα, η ομάδα μας διατηρείται σε απόσταση ασφάλειας από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού, στοχεύοντας στο καλύτερο για τη συνέχεια.
Άριστη η διαιτησία των κ.κ. Κουτσούλα και Πρέντζα.
ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ: (Χατζημιχάλης) Πεφάνης, Καρανικολάου Κ., Κλώνος, Μπουλγάρου, Παυλίδης, Παπαδέας, Αντωνιάδης (λ), Ανδρεόπουλος, Καρανικολάου Χρ., Μελλές, Τζαννετουλάκος, Μάμαλης.
ΡΟΔΙΩΝ: (Τρατσέλας) Μοσχούς, Μακρής, Αρβανίτης, Προδρομίδης, Ποτολίδης, Παππάς, Κοκολάκης (λ), Μαυράκης, Γκένοφ.

Απόλλωνας και Ιωνικός έχουν -3 πόντους.
Οι δύο πρώτες ομάδες προκρίνονται στα μπαράζ ανόδου για την Α1.
Η 3η ομάδα προκρίνεται για την pre league.
Οι 4η και 5η, προκρίνονται στα μπαράζ κατάταξης για τις επιλαχούσες θέσεις της pre league.