Δευτέρα 2 Ιανουαρίου 2017

ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ - ΑΠΟΛΛΩΝΙΟΣ 2-3 ΓΙΑ ΤΗ Β΄ ΕΘΝΙΚΗ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Με εντός έδρας ήττα από τον ΟΦΑ ΑΠΟΛΛΩΝΙΟ με 2-3 (22-25, 24-26, 25-23, 25-21, 15-17), σε 2 ώρες και 28΄ έκλεισε τις υποχρεώσεις του για το 2016, το γυναικείο μας τμήμα.
Διεξήχθη ένας πολύ ενδιαφέρων αγώνας, στον οποίο χάθηκε στις λεπτομέρειες η πλήρης ανατροπή για την ομάδα μας. Παίξαμε καλό βόλει και διεκδικήσαμε τη νίκη, μέχρι τέλους.
Στο 1ο σετ, ο Απολλώνιος είχε σταθερά μια διαφορά 3-4 πόντων, την οποία κράτησε δύσκολα μέχρι το τέλος.
Στο 2ο σετ και πάλι ο Απολλώνιος είχε διαφορά 3-4 πόντων, αλλά μέχρι να ισοφαρίσει η Δραπετσώνα με 19-19 και στη συνέχεια να πηγαίνουν οι ομάδες πόντο - πόντο, μέχρι που ο Απολλώνιος, πιο ψύχραιμος προηγήθηκε με 0-2 στα σετς.
Στο 3ο σετ, η Δραπετσώνα ήταν αυτή που ξεκίνησε καλύτερα προηγούμενη με 17-11, 19-14, για να πλησιάσει ο Απολλώνιος, αλλά μέχρι το 21-19, διαφορά που έμεινε μέχρι το τέλος για το 1-2.
Και στο 4ο σετ, η Δραπετσώνα ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 6-2, 17-12, για να έρθει πιο εύκολα η ισοφάριση.
Στο 5ο σετ, ο Απολλώνιος μπήκε καλύτερα και πήρε διαφορά με 2-7. Γρήγορα όμως η Δραπετσώνα μείωσε με 7-9, για να φτάσουμε στο 10-14, με τον Απολλώνιο να έχει μπροστά του 4 ματς μπολ, για τη νίκη. Η Δραπετσώνα, όμως με ένα εκπληκτικό σερί 5-0, πήρε την πρωτοπορία, φτάνοντας στο 1ο δικό της, ματς μπολ. Στο σημείο εκείνο όμως, ο Απολλώνιος με δικό του σερί  0-3 και εκμεταλευόμενος ένα διαιτητικό λάθος, πήρε τη νίκη και το 2πόντο που τη συνοδεύει.
Με λάθη σε βάρος και των δύο ομάδων - τρία όμως από αυτά σε βάρος της Δραπετσώνας, σε πολύ κρίσιμα σημεία, στα τελειώματα των 3 χαμένων μας σετς, η διαιτησία του  κ. Τριανταφυλλόπουλου. Άριστος ο κ. Πετρόπουλος.
ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ: (Χατζηδημητρίου) Βαγγή, Φούσκα, Κουμβάκη, Μαρκάκη, Τζώρτζη, Καραγιαννίδη, Κρεμμύδα (λ), Βελιανίτη (λ), Ιωάννου, Δούκα.
ΑΠΟΛΛΩΝΙΟΣ: (Δεναξάς) Θεοδωρακέα, Γούνου, Σιώρη, Κορακιανίτη, Μπουρέκα, Μάστορα, Βαζαίου (λ), Καμπούρη, Λουρίδα, Γιαννατσή.