Πέμπτη 23 Νοεμβρίου 2017

ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ - ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ 3-1 ΓΙΑ ΤΗ Β΄ ΕΘΝΙΚΗ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Με εντός έδρας νίκη επί του ΑΟΝ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ με 3-1 (18-25, 25-23, 25-21, 29-27) προχώρησε στο πρωτάθλημα της Β΄ Εθνικής το γυναικείο μας τμήμα, μετά από πολλαπλές ανατροπές.
ΠΑΝΩ: Μιχάλης ΜΑΘΙΟΥΔΑΚΗΣ (general manager) Μαίρη ΑΝΘΗ (έφορος), Ειρήνη ΠΑΠΑΔΑΚΗ, Σοφία ΔΟΥΚΑ, Τζένη ΖΑΠΠΑ, Αγγελική ΜΟΙΡΑ, Μαρίνα ΜΑΡΚΑΚΗ, Πένι ΚΑΡΑΚΟΥ, Βιβή ΜΠΑΛΗ, Όλγα ΛΟΓΑΡΑ, Όλγα ΧΑΤΖΗΔΗΜΗΤΡΙΟΥ (προπονήτρια), Βασίλης ΤΖΩΡΤΖΗΣ (Διευθυντής STAR VOLLEY ACADEMY) Γιώργος ΚΟΓΚΑΛΙΔΗΣ (Πρόεδρος Επιτροπής Πετοσφαίρισης) ΚΑΤΩ: Αγγελική ΓΡΗΓΟΡΑΤΟΥ, Ιωάννα ΙΩΑΝΝΟΥ, Άννα ΛΑΖΑΡΗ, Δήμητρα ΚΡΕΜΜΥΔΑ, Ελβίρτα ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΙΔΗ, Ιωάννα ΤΖΩΡΤΖΗ, Άρτεμη ΓΚΟΥΡΑ.
Η ομάδα μας, αν και δεν ξεκίνησε καλά στον αγώνα μένοντας πίσω στο σκορ στο 1ο σετ με 9-18, 11-19 και 0-1 στα σετς, στη συνέχεια κατάφερε να αποδώσει πάρα πολύ καλό βόλει και στο 2ο σετ, να φτάσει στην ισοφάριση αφού πρώτα είχε ξεφύγει με 8-5, 16-11, 21-15.
Στο 3ο σετ, η Αργυρούπολη ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 1-5, 11-13. Η ομάδα μας αντέδρασε και πήρε τα σκήπτρα στην πρωτοπορία με 17-16, 22-19 και στο τέλος ενώ πιέστηκε, έφτασε να προηγηθεί με 2-1 στα σετς.
Στο 4ο σετ, απολαύσαμε μια τεράστα ανατροπή για τη Δραπετσώνα, η οποία ενώ βρέθηκε πίσω στο σκορ με 4-11, 10-19, επιχείρησε τη μεγάλη επιστροφή και με τελικό σερί 19-8, έφτασε στο τελικό 3-1.
Πάντως απολαύσαμε έναν πάρα πολύ όμορφο αγώνα, με πάρα πολλές θεαματικές φάσεις και από τις δύο ομάδες, που πρόσφεραν στους πολλούς θεατές - ζωντανά, αλλά και τηλεοπτικά - ένα καταπληκτικό θέαμα.
Πολύ καλή η διαιτησία των κ.κ. Παπαστάμου και Διαμάντη.
ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ: (Χατζηδημητρίου) Λογαρά, Καράκου, Λάζαρη, Τζώρτζη, Καραγιαννίδη, Μπαλή, Γκούρα (λ), Δούκα, Ιωάννου.
ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ: (Χιωτίνης - Οικονόμου) Γούλα, Χαλκίδου, Μαπούκου, Βελούδου, Νικολαίδη, Μπόκα, Κολομητρούση (λ), Ζουμπούκου (λ), Μπουντούρογλου, Μουμτζίδου, Ταμπάκη, Σαλούστρου.