Παρασκευή 29 Ιουνίου 2018

ΕΛΛΑΔΑ - ΓΑΛΛΙΑ 3-2 ΚΑΙ ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ ΤΩΝ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΩΝ ΑΓΩΝΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Ιστορία στην Ταραγόνα έγραψε η Εθνική ομάδα των γυναικών. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα επικράτησε στον ημιτελικό των 18ων Μεσογειακών αγώνων 3-2 σετ της Γαλλίας και την Κυριακή 1 Ιουλίου (11.00) θα διεκδικήσει το χρυσό μετάλλιο της διοργάνωσης με αντίπαλο τον νικητή του δεύτερου ημιτελικού Κροατία-Τουρκία (παίζουν στις 20.00).

Η Εθνική επιστρέφει σε τελικό Μεσογειακών αγώνων 13 χρόνια μετά το 2005. Τότε επί Ισπανικού εδάφους και πάλι, στην Αλμέρια, είχε χάσει στον τελικό από την Τουρκία. Στον σημερινό ημιτελικό η Εθνική μπορεί να είχε χειρότερα νούμερα στην στατιστική από την Γαλλία ωστόσο είχε καρδιά και στα κρίσιμα έπαιξε ρόλο η εμπειρία των κοριτσιών του Ναράνχο. Κορυφαία σκόρερ η Βασιλαντωνάκη με 19 πόντους, 14 πρόσθεσε η Μερτέκη ενώ διψήφια (11) ήταν και η Τοτσίδου που ήρθε από τον πάγκο.

Η περιγραφή των σετ

Στο πρώτο σετ η Εθνική προηγήθηκε 8-7 αλλά κάποια προβλήματα στην υποδοχή την έφεραν πίσω στο σκορ με 11-8. Η Εθνική είχε μεγάλο «νεκρό» διάστημα με τις Γαλλίδες να το εκμεταλλεύονται και να κτίζουν διαφορά κατάκτησης του σετ. Έτσι από το 15-10 πήγαμε στο 18-12 και στο 25-15 με τον Ναράνχο να έχει δοκιμάσει και τη λύση Κωνσταντινίδου στην πάσα. Ο ομοσπονδιακός τεχνικός στο δεύτερο σετ έβαλε στην θέση της Διώτη την Τοτσίδου, παρτενέρ της Μερτέκη στα άκρα. Η Εθνική βρήκε ρυθμό, εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των Γαλλίδων και με πρώτους χρόνους (Γιώτα) αλλά και μπλοκ (Λαμπρούση) έφθασε άνετα με 25-15 στην ισοφάριση.

Η «γαλανόλευκη» συνέχισε την ανοδική της πορεία και στο τρίτο σετ. Με ενθουσιασμό και ισορροπία σε όλους τους τομείς η Εθνική είχε τον πρώτο λόγο μέχρι το 15-10. Εκεί κόλλησε και πάλι. Χωρίς αποτελεσματικότητα στην επίθεση και με σερβίς χωρίς ρίσκο έδωσε το δικαίωμα στην Γαλλία να μπει στο παιχνίδι και να γράψει επιμέρους σκορ 15-4 που της χάρισε και το σετ. Στο τέταρτο η Εθνική έδειξε ζωντάνια και θέληση για να πάει το ματς σε τάι μπρέικ από το καλημέρα. Προηγήθηκε 9-3 αλλά οι Γαλλίδες με λάθος επιθέσεις της ελληνικής ομάδας πλησίασαν στον πόντο, 15-14. Η Εθνική όμως με αποφασιστικότητα πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ (23-20) για να κλείσει το σετ με 25-20 με λάθος των Γαλλίδων. Το πέμπτο σετ ήταν γκραν γκινιόλ. Η «γαλανόλευκη» έδειξε από νωρίς τις προθέσεις της όταν προηγήθηκε με 7-2. Όμως οι Γαλλίδες δεν το έβαλαν κάτω. Πίεσαν την Εθνική και ισοφάρισαν 9-9. Η ομάδα του Ναράνχο αντέδρασε ακαριαία. Με λάθος της Γαλλίας και μπλοκ της Χριστοδούλου η διαφορά πήγε στους 3 πόντους (12-9) με την Μερτέκη και την Βασιλαντωνάκη να την κρατούν (14-11).  Το τελικό 15-13 γράφτηκε με μπλοκ των Μερτέκη-Γιώτα για να ακολουθήσουν έξαλλοι πανηγυρισμοί.

Τα σετ: 3-2 (15-25, 25-16, 19-25, 25-20, 15-13) σε 120'

*Οι πόντοι της Ελλάδας προήλθαν από 4 άσσους, 54 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων και της Γαλλίας προήλθαν από 8 άσσους, 57 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

ΕΛΛΑΔΑ (Ναράνχο): Γιώτα 8 (5/9 επ., 3 μπλοκ), Διώτη 1 (1/2 επ.), Λαμπρούση 7 (4/12 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Μερτέκη 14 (11/42 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 44% υπ. - 17% άριστες), Βασιλαντωνάκη 19 (19/50 επ.), Χριστοδούλου 5 (3/5 επ., 2 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 47% υπ. - 32% άριστες), Στράντζαλη 2 (2/4 επ.), Κωνσταντινίδου, Τοτσίδου 11 (9/22 επ., 2 μπλοκ, 21% υπ. - 11% άριστες).
ΓΑΛΛΙΑ (Αντρέ): Κοζέτ 15 (13/39 επ., 2 μπλοκ, 40% υπ. - 27% άριστες), Άμαλριτς 2 (1/3 επ., 1 άσσος), Ζικέλ 14 (12/30 επ., 2 μπλοκ), Φιντό 26 (19/40 επ., 4 άσσοι, 3 μπλοκ, 23% υπ. - 11% άριστες), Γκαρσία 9 (6/10 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Σιλβί 2 (2/7 επ.) / Σουαντιέ (λ, 34% υπ. - 16% άριστες), Μαρτίν 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ), Ζονγκό, Στογίκοβιτς.
Δείτε τις θέσεις που έχει καταλάβει η Ελλάδα στην συμμετοχή της σε Μεσογειακούς αγώνες ΕΔΩ.