Δευτέρα 4 Ιουλίου 2011

ΟΙ ΒΡΑΖΙΛΙΑΝΟΙ ΜΑΡΣΙΟ ΑΡΑΟΥΖΟ / ΡΙΚΑΡΝΤΟ ΟΙ ΝΙΚΗΤΕΣ ΣΤΟ ΣΤΑΒΑΝΓΚΕΡ

Το ότι οι Βραζιλιάνοι Μάρσιο Αραούζο/Ρικάρντο νίκησαν 2-0 σετ στον τελικό του Στάβαγκερ τους Πολωνούς Φίχαλκε/Προύντελ (νούμερο 13 στο ταμπλώ) δεν συνιστά είδηση.

Απο τη στιγμή που οι Πολωνιοί υπερέβησαν τον εαυτό τους πολλές φορές και έφτασαν μέχρι τον τελικό , θα ήταν υπεράνθρωπο να επικρατήσουν και των Βραζιλιάνων που εκμεταλλεύτηκαν το άδοξο τέλος των συμπατριωτών τους Εμάνουελ/Άλισον (νούμερο 1), αλλά και τον αποκλεισμό των Ρότζερς/Νταλχάουζερ και κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο σχεδόν δια περιπάτου. Φίχαλκε/Προύντελ πίεσαν μόνο στο δεύτερο σετ (14-14,15-15, στη συνέχεια πήραν προβάδισμα 2 πόντων οι Βραζιλιάνοι, ισοφάρισαν 20-20 , 21-21 και 22-22 οι Πολωνοί), αλλά μέχρι εκεί.

Τα σετ του τελικού : 21-18, 24-22