Κυριακή 5 Σεπτεμβρίου 2010

ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΤΡΩΝ: ΗΤΤΑ ΜΕ 3-1 ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΟΥΡΚΙΑ

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΤΟΥ ΠΣΑΤ: ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΤΥΧΑΛΑΣ

Την ήττα με 3-1 από την Τουρκία στην Άγκυρα γνώρισε η Εθνική ομάδα στον πρώτο της αγώνα για τον 3ο προκριματικό γύρο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.
Η Εθνική στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα είχε μέτρια έως κακή παρουσία, με προβλήματα σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού και πλέον χρειάζεται νίκη με 3-0 την επόμενη εβδομάδα στο Ηράκλειο για να πάρει την πρόκριση. Σε περίπτωση νίκης με 3-1 η Εθνική θα βρεθεί σε δυσχερή θέση, αφού δεν κατάφερε να γεμίσει με πόντους τα σετ που έχασε.
Στο ξεκίνημα του πρώτου σετ, η κακή υποδοχή της Εθνικής στα σερβίς του Σούμπασι, έφεραν τους Τούρκους μπροστά στο σκορ με 4-1, με την Εθνική να ανακάμπτει γρήγορα (4-3 με μπλοκ του Τζούριτς), να ισοφαρίζει 6-6 με μπλοκ του Πετρέα και στο 7-7 να χάνει δύο κόντρα επιθέσεις για να περάσει πρώτη φορά στο σκορ.
Η ελληνική ομάδα βρέθηκε στο -3 (16-13, μπλοκ Πεζούκ στον Φράγκο), για να ακολουθήσει η τελευταία αναλαμπή που έφερε και το σκορ στο 17-16. Το χαμένο σερβίς του Λάππα ήταν η αρχή του τέλους, αφού οι Τούρκοι έτρεξαν ένα σερί 8-3, με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να παραχωρεί τους 7 πόντους από δικά της λάθη (χαμένα σερβίς, άουτ επιθέσεις).
Βέβαια το μεγαλύτερο πρόβλημα ήταν ότι μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ και παρόλο που η υποδοχή των Τούρκων ήταν πολύ χειρότερη (53% άριστες εμείς, 23% αυτοί), δεν μπορούσαμε να τους σταματήσουμε στο μπλοκ (86% στην επίθεση είχε ο Τσοσκούν με 6/7) κι έτσι οι Τούρκοι έκλεισαν το πρώτο σετ με 75% στην επίθεση κι εμείς με… 38% (0/5 ο Φράγκος, 6/9 ο πολύ καλός Τζούριτς).
Η αρχή του β’ σετ ήταν ακόμη χειρότερη, αφού ο Σούμπασι διέλυσε την ελληνική υποδοχή, μετατρέποντας το 1-1 σε… 7-1 (δύο άσοι, δύο άουτ, δύο κόντρα επιθέσεις) με τον Μέιφορθ να περνά γρήγορα τον Καριπίδη αντί του Λάππα (χτύπησε στα πλευρά σε μια προσπάθεια για υποδοχή).
Στο 12-4 η συγκεκριμένη αλλαγή έκλεισε, όχι όμως και η διαφορά του σκορ για να φτάσουμε στο 17-10 και να έρθει το πρώτο καλό ελληνικό σερί, αφού με μπλοκ του Κανέλλου (είχε πάρει τη θέση του Ανδρεάδη) το σκορ έγινε 17-13.
Μετά το τάιμ άουτ που ζήτησε ο Βέλικο Μπάσιτς, οι Τούρκοι απάντησαν με δικό τους σερί, το σκορ έγινε 21-14 (άουτ Φράγκος) και το σετ έληξε χωρίς άλλες ανατροπές με 25-16.
Με την Εθνική να είναι σε δύσκολη θέση, ο Μέιφορθ στο τρίτο σετ ξεκίνησε τους Καριπίδη, Κανέλλο αντί των Φράγκου, Ανδρεάδη και η ομάδα ανέβασε ταχύτητα, καταφέρνοντας να έχει αυτή το προβάδισμα (5-6, 7-8), αλλά και να ξεφύγει στο σκορ με 9-12 και 13-16.
Στην επόμενη επίθεση των Τούρκων ο Σούμπασι κάρφωσε άουτ, οι διαιτητές έδειξαν μπλοκ άουτ, το 13-17 έγινε 14-16 και αμέσως μετά 15-16 με κόντρα επίθεση του Τσοσκούν. Η αγωνία φάνηκε να τελειώνει όταν η Εθνική μετέτρεψε το 17-18 σε 17-21 και πολύ περισσότερο όταν με το χαμένο σερβίς του Τσοσκούν το σκορ έγινε 19-24 (με τον Στεφάνου να κερδίζει τον πόντο του αγώνα στο 18-23 με εκπληκτική άμυνα!).
Και όμως οι διεθνείς πήγαν να βγάλουν τα μάτια τους, αφού αρχικά δεχθήκαν δύο μπλοκ, ακολούθησε μία κόντρα και το άουτ του Τζούριτς που έφερε το σκορ στο 23-24! Τελικά τη λύση έδωσε ο Λάππας που τελείωσε την επίθεση από τη θέση 4.
Η μείωση του σκορ έφερε αλλαγή πασαδόρου στην Τουρκία με τον Σελτσούκ αντί του Κουγιάκ και την Εθνική να μπαίνει πάλι… υπνωτισμένη.
Στο εύκολο σερβίς του Τούρκου πασαδόρου δεχθήκαμε δύο ατομικά μπλοκ, κάναμε δύο άουτ και η επαφή με το σκορ χάθηκε γρήγορα (4-0, 4-2, 8-3).
Στο 10-5 τρία συνεχόμενα λάθη του Τζούριτς έστειλαν τη διαφορά στο 13-5, αλλά ο Μέιφορθ επέλεξε να αλλάξει ακραίο (Φράγκος αντί Καριπίδη) κι όχι διαγώνιο. Η κατάσταση δεν άλλαξε και το φινάλε του αγώνα ήρθε με τους Τούρκους να κερδίζουν εύκολα.
Τα σετ: 25-19, 25-16, 23-25, 25-13
Οι πόντοι των Τούρκων ήταν: 6 άσοι, 12 μπλοκ, 48 επιθέσεις, 32 λάθη αντιπάλοι.
Τα αντίστοιχα νούμερα της Ελληνικής ομάδας είναι: 0 άσοι, 4 μπλοκ, 36 επιθέσεις, 33 λάθη.
Τουρκία (Μπάσιτς): Κουγιάκ 2 (2/2 επ.), Τσοσκούν 26 (24/32 επ., 1 μπλοκ, 1 άσο), Σούμπασι 12 (8/15 επ., 1 μπλοκ, 3 άσοι, 62% υπ. – 38% άριστες), Τανίκ 10 (7/15 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ, 47% υπ. – 41% άριστες), Μπατούρ 7 (3/7 επ., 4 μπλοκ), Πεζούκ 6 (3/8 επ., 3 μπλοκ), Κίλιτς –λ 58% υπ. – 42% άριστες/ Κεσκίν 3 (2 μπλοκ, 1 άσο), Κίριτζι.

Ελλάδα (Μέιφορθ): Προύσαλης 1, Τζούριτς 17 (17/34 επ.), Πετρέας 4 (3/8 επ., 1 μπλοκ), Ανδρεάδης, Φράγκος 4 (3/12 επ., 1 μπλοκ, 65% υπ. – 48% άριστες), Λάππας 8 (8/15 επ., 27% υπ. – 27% άριστες), Στεφάνου –λ 48% υπ. – 38% άριστες / Τερζής, Αρμενάκης, Καριπίδης 4 (3/10 επ., 1 μπλοκ, 39% υπ. – 39% άριστες), Παπαδημητρίου, Κανέλλος 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ).
Πλέον, στη ρεβάνς της ερχόμενης Κυριακής στο Ηράκλειο (12/9, 17:00, ΕΤ1), η ελληνική ομάδα θέλει νίκη 3-0 για να προκριθεί. Αν επικρατήσει με 3-1 σετ και «ισοφαρίσει» το σημερινό σκορ, θα μετρήσουν οι πόντοι, ενώ αν οι Τούρκοι πάρουν δύο σετ, κατακτούν αυτόματα και την πρόκριση.